
Šta obići u Malmeu za jedan dan – mojih 5 predloga
Malme – na jugozapadu Švedske, u pokrajini Skaniji, nalazi se Malme, grad koji sa svojih 300.000 stanovnika predstavlja treći grad po veličini u Švedskoj. Malme je osnovan u XIII veku i nekada je bio u sastavu Kraljevine Danske, od čijeg je glavnog grada – Kopenhagena, udaljen 25 km. Deli ih Eresundski moreuz. Dugo su ova dva grada bila tako blizu, a tako daleko. Zbog toga se došlo na ideju da se ovi važni centri povežu. Preko Eresundskog moreuza sagrađen je Eresundski most, veličanstveni arhitektonski poduhvat. U ovom postu daću vam 5 predloga šta obići u Malmeu za jedan dan, ali pre toga, saznajte kako doći do ovog simpatičnog grada iz Kopenhagena i kakvo iskustvo predstavlja vožnja preko Eresundskog mosta.

Kako doći do Malmea iz Kopenhagena
Najlakši način da iz Kopenhagena dođete do Malmea je vozom. Glavna železnička stanica u Kopenhagenu nalazi se u blizini parka Tivoli. Odatle hvatate voz “Oresundstaget”, a karte možete kupiti na samoj stanici. Osim toga, možete instalirati aplikaciju “Skanetrafiken”, preko koje je karta povoljnija. Mi smo se odlučili za prvu varijantu, na stanici smo uzeli porodičnu povratnu kartu za dvoje odraslih i dete, koju smo platili 308 danskih kruna (što iznosi oko 42 evra). Karte za voz na relaciji Kopenhagen – Malme važe i za gradski prevoz u Malmeu, za sve zelene autobuse, mada je u ovom gradu sve toliko blizu da vam prevoz neće ni trebati.


Eresundski most
Da biste iz Kopenhagena došli do Malmea i obrnuto preći ćete preko Eresundskog mosta. Neponovljiv je doživljaj kada put kojim se vozite u nekom trenutku zaranja ispod vode. Čak i ako boravite u Malmeu, moja je preporuka da posetite Kopenhagen, kako biste osim iskustva prelaska ovim mostom, doživeli i čarobnu atmosferu glavnog grada Danske.
Kada govorimo o Eresundskom mostu, kao što sam pisala i na temi o Kopenhagenu, reč je o jedinstvenoj građevini, mostu koji prelazi u podvodni tunel, dugom 8 kilometara, najdužem mostu na svetu koji prelazi granice nekih država. Iako se o spajanju Kopenhagena i Malmea dugo razmišljalo (ideja datira još od pre Drugog svetskog rata), planovi su realizovani tek krajem XX veka.
Prema projektu danskog arhitekte Džordža K.S. Rotne izgradnja mosta je trajala od 1995. – 1999. godine. Most je zvanično otvoren 01. jula 2000. godine i prelazi Eresundski moreuz povezujući Malme i Kopenhagen. Vodi od Malmea do veštačkog ostrva Peberholm odnosno Biber (koje je naziv dobilo jer se nalazi pored prirodnog ostrva Saltholm, što u prevodu znači So) gde prelazi u podvodni tunel i 3,5 km se nastavlja ispod mora. Usled blizine aerodroma u Kopenhagenu, nije bilo moguće da se celom dužinom izgradi most, zbog čega most prelazi u podvodni tunel, te predstavlja zaista arhitektonsko čudo.

Eresundski most ima šest traka, dve za železnički i četiri za drumski saobraćaj, a vožnja između dva grada traje oko 30 minuta. Izgradnja mosta omogućila je mnogim stanovnicima da posao traže u susednoj državi i svakodnevno putuju do istog. Zanimljiv je podatak da se sve više državljana Danske odlučuje da nekretnine kupuje u Švedskoj, zbog nižih cena, dok i dalje na posao odlaze u Kopenhagen i okolna mesta.
Malme – znamenitosti grada
Prva stanica u Švedskoj nakon prolaska Eresunskog mosta je Hyllie, gde se nalazi i veliki tržni centar, ukoliko planirate šoping. Sledeća stanica je Trianglen, a potom Centralna stanica u Malmeu. Malme nije veliki grad, te je sve znamenitosti moguće obići za jedan dan i pešaka.
Nakon dolaska u Malme, posetili smo sledeće znamenitosti grada:
- Stambenu zgradu “Turning Torso” i šetalište u blizini
- Muzej Malme i Muzej tehnike i pomorstva
- Stortorget – glavni trg u gradu
- Lila torg – mali trg
- Crkvu Svetog Petra
Turning Torso
Prva lokacija koju smo posetili po dolasku u Malme jeste “Turning Torso”. Stambena zgrada u Malmeu, koja se nalazi van centra, dizajnirana je od strane španskog arhitekte Santiaga Calatrave. “Turning Torso” je naziv dobila zbog svog izgleda, koji u prevodu znači “uvijeni torzo”. Model za izgradnju zgrade bila je skulptura ovog arhitekte “Twisting Torso”. Zgrada je visine 190 metara, sa 54 sprata. Jedna je od najviših stambenih zgrada u Evropi i prepoznatljiv simbol Malmea.
Međutim, s obzirom na to da se radi o stambenoj zgradi, za obilazak iste vam nije potrebno više od desetak minuta, te se ovde nismo dugo zadržali.


Umesto toga, iskoristili smo priliku da prošetamo pored mora i uživamo u zvuku vode i talasa, jer je šetalište odakle se pruža pogled na Eresundski most u neposrednoj blizini ove neobične zgrade.
Mogu samo da zamislim koliko je lepo kada je leto i ogreje sunce, jer se duž šetališta nalaze brojni kafići, koji su u trenutku naše posete bili zatvoreni.
Laganom šetnjom stazom uputili smo se prema sledećoj lokaciji – Muzeju Malme, do kog nam je trebalo oko 15 minuta pešaka.


Muzej Malme
Muzej grada Malme smešten je u srednjevekovnom zamku, koji je podigao kralj Kristijan III od Danske. Zamak je dugo bio zatvor, sve do 1914. godine. Međutim, danas su u najstarijem renesansnom zamku u Skandinaviji predstavljene različite izložbe u okviru nekoliko muzeja koji se ovde nalaze i to o istoriji Švedske, umetnosti, dinosaurusima, nauci, tehnologiji i brodarstvu. Takođe, ovde su smeštene izložbe o modi, kraljevskom nameštaju iz XVIII veka i brojne druge stalne i privremene postavke, a nama su se najviše dopali Akvarijum i Prirodnjački muzej.
Za obilazak muzeja neophodno je odvojiti bar dva sata, dok na ulazu imate i suvenir shop. Kada je sunčano i toplo vreme, verujem da je i obilazak okoline ovog zamka od crvene cigle doživljaj koji ne treba propustiti.





Muzej tehnike i pomorstva
Apsolutno oduševljenje sedmogodišnjeg obožavaoca automobila nastupilo je dolaskom u ovaj muzej. Muzej tehnike i pomorstva zapravo je sastavni deo Muzeja Malme, kupujete objedinjenu ulaznicu za oba muzeja.
Smešten je u obližnjoj zgradi, preko puta zgrade Muzeja Malme. Pored zanimljive izložbe starih automobila i drugih prevoznih sredstava, dečije igraonice u obliku broda, ovde možete videti i ući u pravu podmornicu.




Stortorget – “veliki trg”
Sledeća znamenitost koju smo obišli u Malmeu je impozantan glavni trg, sa statuom kralja Čarsla X Gustava na konju iz 1896. godine. Stortorget je izgrađen u XVI veku na prostoru nekadašnjeg manastira, koji je zauzimao veći deo površine sadašnjeg trga.
Okružen je zgradama Gradske većnice iz 1547. godine, rezidencije guvernera okruga, hotela Kramer, apoteke Lajonet, jedne od najstarijih apoteka i drugim zgradama.
Malme generalno nije turistički grad, te smo jednu od retkih prodavnica suvenira videli upravo na ovom trgu.



Lila torg – “mali trg”
Lila torg je drugi, “mali” trg u Malmeu, ušuškan brojnim kafićima i restoranima. Nadovezuje se na glavni trg i pravo je mesto za uživanje i predah od šetnje i obilaska Malmea. Sa glavnim trgom povezan je prolazom i mesto je gde i lokalno stanovništvo najčešće provodi vreme, u pauzi na poslu, večernjim izlascima. Takođe je centar noćnog života.
Iako je Stortorget zaista veličanstven i dominira svojom prostranošću, moram priznati da me atmosfera “malog” trga i njegova ušuškanost više opčinila.




Crkva Svetog Petra
Crkva od crvene cigle iz XIV veka sagrađena je u baltičko gotičkom stilu u samom centru Malmea. Najstarija je zgrada u gradu. Nalazi se vrlo blizu glavnog trga, a uočićete najpre njen glavni toranj koji je visok preko 100 metara.
Ulaz u crkvu je besplatan. Međutim, nismo ulazili, jer smo žurili da se nađemo sa poznanicima, da uz pecivo i kafu osetimo pravu švedsku “fiku”.


FIKA
Ukoliko vam je asocijacija za Dansku “Hygge”, za Švedsku je to svakako “Fika”. Fika je pojam za pauzu i predah uz kafu i slatko pecivo, sa kolegama ili prijateljima.
Šveđanima je vrlo bitna i čak je sastavni deo ugovora u nekim švedskim firmama. Obavezni je deo dana svakog stanovnika ove zemlje. Na preporuku prijatelja, uz kafu smo naručili poznato švedsko pecivo – rolnice sa cimetom (cinnamon buns).
Uživali smo, u prijatnom mirisu kafe i cimeta, neobičnom ambijentu kafića u kom smo sedeli, razmeni iskustava …. i poželeli da ih nekom prilikom ugostimo u našem gradu.
Malme smo posetili na samo par sati, ali nam je ovaj grad pokazao zašto se Danci sve više sele ovde. Prijatna atmosfera, parkovi, šetalište pored mora, ono je što ovaj grad čine savršenim za život.
Da li ste posetili Malme i, ako jeste, da li vam se dopao?