Šta obići na Kritu – najbolje plaže, izleti, hrana
Šta obići na Kritu?
Krit je najveće ostrvo u Grčkoj i peto po veličini u Sredozemnom moru, posle Sicilije, Sardinije, Kipra i Korzike. Smešteno je na krajnjem jugu zemlje. Jedno od najlepših i najposećenijih grčkih ostrva, već godinama svojom lepotom budi pažnju posetilaca i turista iz svih krajeva sveta.
Glavni grad ostrva je Heraklion, ujedno i najveći, u čijoj blizini se nalazi i najpoznatije arheološko nalazište na Kritu, Knosos. Reč je o nekadašnjem centru Minojske civilizacije, nastale oko 3000. godine pre nove ere. Ostaci iskopina govore o moći jedne civilizacije koja je trajala 1500 godina. Ime je dobila po Minoju, vladaru i vrhovnom svešteniku, sinu Zevsa i Evrope.
Ostali veći i značajni gradovi na ostrvu su Hanja, Retimno, Agios Nikolaos, Hersonisos, ali na Kritu možete posetiti i brojna prelepa tradicionalna sela i uživati u lokalnoj atmosferi.
Atrakcije Krita
Krit predstavlja spoj bogate istorije, prelepih gradova i sela, divne prirode i ukusne hrane. Ostrvo je pretežno planinsko, sa najvišim vrhom od skoro 2500 metara nadmorske visine. Poznato je po prelepim plažama i prirodnim aktrakcijama. Među njima su najduža klisura u Evropi – Samaria, plaža Preveli, gde se reka Megalos Potamos uliva u more, ostrvo Gramvusa, sa brojnim retkim biljnim vrstama, i mnoge druge atrakcije ostrva.
Takođe, Kritu pripada i ostrvo Spinalonga, nekadašnja kolonija gubavaca. Naime, tokom prve polovine XX veka na Spinalongi su boravili oboleli od lepre (gube), pre nego što je pronađen lek za ovu smrtonosnu bolest. Možete o tome čitati u odličnoj knjizi Viktorije Hislop “Ostrvo” ili gledati u istoimenoj grčkoj seriji. Ljubavna priča protkana borbom za spas protiv opake bolesti, sa divnim opisima Krita, odavno je probudila u meni želju da posetim najveće grčko ostrvo.
Sa svojom površinom od preko 8000 kvadratnih metara, Krit izlazi na tri mora: Sredozemno, Egejsko i Libijsko. Odlikuju ga prelepe, raznovrsne plaže, koje se pružaju duž celog ostrva, od kojih neke važe i za najlepše na svetu. Međutim, zbog svoje površine i brojnih lokacija koje nudi, ne samo plaža, ovo predivno ostrvo nemoguće je obići u toku jednog boravka od desetak dana. Stoga je, po meni, najbolje obilaziti ga po oblastima, a mi smo se za prvi put odlučili da to budu severna i zapadna strana Krita.
Agia Marina – baza za obilazak severnog i zapadnog Krita
Kao i prilikom putovanja na Kipar, i putovanje na Krit bilo je u sopstvenoj režiji. Leteli smo iz Sofije niskobudzetnom kompanijom Ryanair. Let Sofija – Hanja traje nešto više od sat i po vremena. Baza za obilazak Krita bilo nam je simpatično mesto u blizini Hanje, Agia Marina, udaljeno oko 30 kilometara od aerodroma.
Agia Marina se nalazi na 10 km udaljenosti od Hanje, sa kojom je odlično povezana gradskim prevozom. Tipično je turističko primorsko mesto, sa dugom peščanom plažom, brojnim tavernama i barovima na plaži, suvenirnicama, zabavnim parkovima. U mestu nema klasičnog šetališta, zbog čega su i gužve izraženije, posebno u sezoni, jer kroz isto prolazi vrlo prometna magistrala. Odlično je kao baza za obilazak zapadnog Krita i plaža koje važe za najlepše na ostrvu.
S druge strane, blizu je Hanje i uvala koje se nalaze u njenom okruženju, a koje su čest izbor porodica sa decom zbog svoje zaklonjenosti od vetra, koji često duva na Kritu. Osim Agia Marine, odlična mesta za smeštaj u ovom delu su i Agii Apostoli, Stalos, Platanias ili sam grad Hanja.
S obzirom na to da smo na Kritu boravili u julu, u periodu velikih vrućina, nismo bili u mogućnosti da obiđemo sve značajne lokalitete koje smo imali u planu. Umesto toga, dane smo provodili obilazeći mnogobrojne fascinantne plaže, pre svega zapadnog Krita.
Plaže na Kritu
Kada govorimo o tome šta obići na Kritu prva pomisao su svakako prelepe plaže ovog ostrva. Uglavnom su peščane i potpuno organizovane, sa prisutnim dežurnim spasiocima na njima. S obzirom na to da na ostrvu često duva vetar, kao što sam već pomenula, na pojedinim plažama su česti i talasi. Iz tog razloga smo prilikom odabira smeštaja za prvi obilazak Krita birali okolinu Hanje, koja je poznata po okolnim uvalama, a prilikom poseta drugih plaža pratili vremensku prognozu i jačinu vetra koju predviđaju za period kada smo planirali obilazak.
U nastavku teksta opisaću vam plaže koje smo tokom ovog letovanja posetili. Neke od njih važe za najlepše plaže Evrope i sveta, ne samo Grčke.
Elafonisi beach
Najpoznatija plaža na Kritu i jedna od najlepših u celoj Grčkoj. Udaljena je 65 km od Agia Marine, što je oko sat i po vremena vožnje kroz predivne predele Krita. Prepoznatljiva je po roze pesku koji potiče od morskih školjki, a u zavisnosti od vremenskih prilika boja je jačeg ili slabijeg intenziteta. Plaža je sa dugim plićakom, u kom delu se nalazi i divna laguna i peščani sprud, na najveću radost dece. Međutim, tu ne možete plivati. Ali, ukoliko sprudom pređete do stena, iza njih čekaće vas prelepo tirkizno more, čista i hladnija voda i dubina, gde se može u potpunosti uživati u plivanju.
Elafonisi plaža je organizovana, cena seta ležaljki i suncobrana je za leto 2024. godine iznosila 20e, a na samoj plaži se nalaze dve kantine. Parking je na 600 metara od plaže i naplaćuje se 5e po danu. U blizini parkinga su i dve taverne. Pauzu za ručak i predah od velikih vrućina pravili smo u restoranu “Panorama”, gde osim ukusne tradicionalne hrane, imate i veličanstven pogled na Elafonisi plažu.
Seitan Limania
– ili u prevodu “đavolja luka”, prirodna je atrakcija na poluostrvu Akrotiri u blizini Hanje. Put do ove nesvakidašnje plaže je izazovan i pun oštrih krivina, ali pogled na luku koju je veličanstveno stvorila priroda ostaviće vas bez daha.
Nemojte se iznenaditi ako vas na parkingu sačekaju koze, koje slobodno šetaju okolo. Ima ih u velikom broju i znaju zaviriti i u vašu torbu ili auto.
Sa parkinga se strmom kozijom stazom možete spustiti do plaže. Mi smo se ipak prizoru divili samo sa uzvišenja gde se nalazi parking, jer nam je sa malim detetom bilo komplikovano da se spuštamo do plaže. Međutim, nemojte je zaobići ukoliko dolazite na Krit.
Stavros (Zorbas) beach
Divna, ušuškana plaža koja se takođe nalazi na poluostrvu Akrotiri, jedna je od popularnijih lokacija u ovom delu Krita. Uvala koja je postala poznata po tome što su pojedine scene iz čuvenog filma “Grk Zorba” iz 1964. godine, sa Entonijem Kvinom u glavnoj ulozi, snimane na njoj. Film je dobitnik tri Oskara i brojnih drugih nagrada.
Poznata grčka igra “sirtaki” nastala je upravo za potrebe snimanja ovog filma. Glumac Entoni Kvin nije bio nadaren za ples, zbog čega je bilo potrebno smisliti jednostavnije plesne korake. Tako je nastao sirtaki, sada za mnoge sinonim za Grčku i grčki ples.
Deo plaže ispred “Dimare pool bar restaurant” je u potpunosti organizovan, sa suncobranima od trske i odličnim ležaljkama (cena seta, koji uključuje i dve flašice vode, iznosila je 25e). Sve je u znaku filma “Grk Zorba”, te ćete čuti i poznate melodije sirtakija.
S druge strane plaže, nalazi se deo koji je slobodan i možete postaviti svoj suncobran. Na ovoj plaži nema dugog plićaka, a na pojedinim delovima na samom ulazu su stene, tako da nije najpogodnija za decu.
Međutim, nama se mnogo dopala, zbog čega je preporučujem, jer je odlična opcija i da se na njoj provede ceo dan.
Falasarna beach
Ogromna, ali zaista ogromna i prostrana peščana plaža, udaljena od Agia Marine oko 45 kilometara, odnosno oko 10 km od Kisamosa, luke iz koje kreću brodovi za lagunu Balos i ostrvo Gramvusa, o čemu ću pisati malo kasnije. Omiljena je kod plivača, jer nema dugog plićaka. Voda na ovoj plaži je hladnija, često duva vetar i ima talasa. Ako niste ljubitelji istih, proverite vremensku prognozu pre polaska.
Za mnoge, ovo je najlepša plaža na Kritu. Kako zbog zadivljujuće tirkizne boje mora, tako i zbog prelepih zalazaka sunca koji se mogu videti na njoj. Cene seta (suncobran i dve ležaljke) kreću se od 20 do 80 evra, ali zbog prostranosti i širine plaže ima sasvim dovoljno mesta da postavite i svoj mobilijar. Ono što takođe privlači pažnju turista jeste fascinantan pogled koji se pruža sa vrha puta kada silazite ka plaži.
Agii Apostoli, Iguana i Yannis beach
Agii Apostoli je duga peščana plaža idealna za porodice sa decom, nalazi se u uvali u istoimenom mestu, udaljena samo par kilometara od Hanje. Zaklonjena je od vetra i talasa, sa dugim plićakom.
U njenoj neposrednoj blizini nalazi se još jedna uvala, Iguana beach, ali znatno manja od nje, a nešto malo dalje je Yannis beach, najbliža gradu Hanja.
Sve uvale su delimično pokrivene setovima ležaljki i suncobrana, ali postoji sasvim dovoljno prostora za sopstveni mobilijar na ovim plažama. Najbolja su opcija ukoliko na Kritu duva vetar, jer na njima skoro nikada nije vetrovito i nema talasa. Ove plaže u jednom svom delu poseduju prirodnu hladovinu.
Laguna Balos i ostrvo Gramvusa
– plaže sa fascinantnom bojom mora, veoma popularne prirodne atrakcije na ostrvu.
Ove dve plaže obišli smo u okviru organizovanog izleta brodom i, iako su među najposećenijim na Kritu, skoro do poslednjeg dana smo razmišljali da li da ih posetimo. Što se mene tiče, mogli smo i da ih preskočimo ili bih, da idem ponovo, birala nešto skuplji izlet katamaranom ili posetu van sezone. Izlet smo uplatili preko agencije Cretan Daily Cruisis i koštao je 38 evra po osobi za odrasle, dok je cena za decu od 3 do 12 godina bila 19e (birali smo opciju da sami dođemo do luke Kisamos odakle kreću brodovi, dok postoji mogućnost i da iz agencije busom dođu po vas do mesta gde boravite, u kom slučaju je cena nešto viša).
Laguna Balos
Inače, do lagune Balos možete doći na dva načina: jedan je kolima, s tim što je deo puta (oko 8 km) makadam i nijedna rent a car agencija ne pokriva osiguranje za to. Nakon toga se pešaka spuštate niz brdo, što po velikim vrućinama i nije tako jednostavno, posebno kada ste sa malim detetom.
Međutim, bićete uskraćeni za zadivljujući pogled po čemu je ova laguna poznata. To su sve one slike sa interneta koje vidite kada kucate Balos laguna.
Drugi način, koji smo mi odabrali, je organizovani izlet brodom. Brodovi kreću iz luke Kisamos i vožnja do lagune Balos traje oko sat i po. Na brodu imate hranu i piće, možete kupiti suvenire i igračke ili iznajmiti suncobran. Međutim, iako je reč o velikim brodovima, gužve su u sezoni ogromne. Osim toga, tako veliki brod ne može dovoljno prići laguni, stoga morate jedan deo pešačiti po neravnom terenu, nalik vulkanskim stenama kako biste došli do najlepšeg dela lagune. Sve ovo ne bi bilo toliko naporno, jer je reč o desetak minuta hoda, da u julu mesecu temperature nisu dostizale i preko 40 stepeni.
Na sajtu getyourguide možete pogledati i druge opcije obilaska lagune Balos i ostrva Gramvusa, brzim brodom ili luksuznim katamaranom.
Sama Balos laguna je veoma interesantna prirodna atrakcija, sa predivnom tirkiznom bojom mora, sitnim belim i rozikastim peskom. Zanimljivo na ovoj plaži je što je u jednom delu more veoma plitko, a već na samo metar, dva odatle, dubina vode iznosi preko dva metra.
Ostrvo Gramvusa
Nakon dva sata provedena na Balosu, brod vas vozi do ostrva Gramvusa, koje je poznato po venecijanskoj tvrđavi na vrhu, do koje se možete popeti. Ostrvo Gramvusa od velikog je značaja, jer se na njemu nalazi na stotine različitih biljaka, a preko 20 je endemskih. Zadržavanje na plaži je oko sat vremena.
Marathi beach
Lepa peščano-šljunkovita plaža na poluostrvu Akrotiri, sa postepenom dubinom. Dobra opcija za one koji ne vole plićak. Ovu plažu možete kombinovati sa posetom plaži Seitan Limania. Sastoji se od dva dela, ali kako nije velika treba poraniti da bi se našlo mesto. Plaža je organizovana i sa par restorana gde možete ručati, u kojima su pretežno u ponudi jela sa morskim plodovima.
Agia Marina beach
Gradska plaža u mestu Agia Marina, sa dugim plićakom i tamnim peskom, zbog čega boja mora nije kao na drugim plažama, ali sa najlepšim zalascima sunca. S obzirom na to da smo bili smešteni u istoimenom mestu, najviše vremena smo proveli upravo na ovoj plaži. Cene setova suncobrana i ležaljki u brojnim plažnim barovima kretale su se od 6e do 8e.
Gradovi Krita
Tokom ovog letovanja više puta smo obišli grad Hanju, dok smo jedan celi dan odvojili za posetu Retimnu.
Hanja
Hanja je od Agia Marine udaljena 10 km i ukoliko niste smešteni u samom gradu, već dolazite iz okolnih mesta, najbolje je da koristite gradski prevoz. Autobusi su česti, cena karte je oko 2,5e i ne morate voditi računa o parkingu, koji je zaista teško naći. Posebno u večernjim satima, kada turisti iz okolnih mesta dolaze.
Hanja je drugi po veličini grad na Kritu, a mene je svojom posebnom atmosferom potpuno oduševila. Sve je opušteno, divno šetalište sa brojnim restoranima nalazi se pored samog mora, u staroj venecijanskoj luci. Odatle se pruža pogled na svetionik, do kog možete prošetati. Ulični muzičari i žamor ljudi iz restorana i taverni, pomešani sa zvukom talasa koji zapljuskuju zidine luke, stvaraju jedan poseban doživljaj.
Uske ulice Starog grada sa mnoštvom detalja privlače poglede turista, dok je jedna od najimpresivnijih građevina Hanje, koja dominira Starim gradom, crkva Vavedenja Presvete Bogorodice.
Takođe, Pomorski muzej Krita, te Muzej folklora, samo su neke od znamenitosti koje možete obići u Hanji. Sigurno ćete uživati u ovom divnom gradu.
Retimno
Posetu Retimnu organizovali smo tako da smo celi jedan dan proveli u ovom simpatičnom gradu. Za mnoge turiste, Retimno je prvi izbor za smeštaj na Kritu. Ima dugu peščanu plažu, stari deo grada, tvrđavu i u potpunosti zadovoljava potrebe mnogih. Osim toga, nalazi se na sredini ostrva, te je iz Retimna lakše stići do Knososa i nekih lokacija na jugu ostrva, dok su poznate plaže Elafonisi, Falasarna i Balos udaljenije.
Što se tiče plaže u Retimnu, iako je prostrana i široka, nije retkost da duva vetar, zbog čega je crvena zastavica koja označava zabranjeno kupanje u moru često istaknuta.
Nedaleko od gradske plaže, nalazi se Stari grad – predivne uske ulice kojima ćete se sigurno diviti, prelepo uređeni restorani i kafići, suvenirnice, mnoštvo detalja na svakom koraku. Centralni deo krasi fontana Rimondi, izgrađena 1626. godine.
Ono po čemu je ipak Stari grad Retimna najpoznatiji jeste Tvrđava Fortezza – na brdu Paleokastro Venecijanci su u XVI veku sagradili odbrambenu tvrđavu. Da biste je posetili morate platiti ulaznicu po ceni od 5e po osobi, ali sačekaće vas predivan pogled na grad. Radno vreme je od 8 – 20h, a na ulazu se nalazi i suvenirnica.
Hrana
Kao što sam ranije više puta pisala, na putovanjima uvek volim da probam lokalna jela, a grčka kuhinja mi je jedna od omiljenih. Taverne na Kritu su posebna priča, prelepo uređene, sa mnoštvom detalja, ali bih jednu posebno izdvojila. “Gramboussa restaurant”, u mestu Kaliviani, sa tradicionalnom kritskom kuhinjom. Tradicionalno uređena taverna, ljubazno osoblje, preukusna hrana.
Zanimljiv meni – u obliku dnevnih novina sa vrlo pristojnim cenama. Nakon obroka, poslužiće vas voćem serviranim u tegli. Ova taverna nalazi se na 10 km od plaže Falasarna, pa je možete posetiti prilikom povratka sa nje ili plaže Elafonisi.
Ukoliko boravite u mestu Agia Marina, moja preporuka ide za Raeti tavernu u glavnoj ulici, sa savršenim ambijentom. Posebno probajte pice koje imaju u ponudi, a ukoliko ne konzumirate gluten, spremiće vam i savršenu bezglutensku picu po izboru.
Utisci o Kritu
Ako je verovati sudu jednog sedmogodišnjaka, bilo je ovo najbolje letovanje ikada. Nema sumnje, Krit je čaroban, jedinstven i sigurno jedna od najlepših lokacija koju smo posetili. Ipak, da bismo u potpunosti doživeli lepotu ovog ostrva, biće nam potrebno još nekoliko odlazaka. Želja nam je da to bude već sledeće godine. Verujem da nas čekaju još mnoga divna mesta.
Da li ste posetili Krit? Koji deo ostrva vam se najviše dopao?