Kipar
Dragulj Mediterana – zadivljujući Kipar (Protaras i Aja Napa)

Dragulj Mediterana – zadivljujući Kipar (Protaras i Aja Napa)

Kipar – dragulj Mediterana

Afroditino ostrvo, ostrvo ljubavi, prelepih plaža i impresivne prirode. Spoj različitih kultura, raznovrstan, a tako jedinstven. Smešten u istočnom delu Sredozemnog mora, ovaj dragulj Mediterana prostire se na preko 9000 kvadratnih kilometara površine. Predstavlja jednu od najpopularnijih turističkih destinacija, omiljenu među turistima svih generacija.

Kipar je treće po veličini ostrvo Mediterana, nakon Sicilije i Sardinije. Raznovrsnost ove prelepe ostrvske države ogleda se u činjenici da ovde možete videti oleandre duž puta kao u Grčkoj, posetiti pabove kao u Velikoj Britaniji; probati jela mnogih nacionalnih kuhinja i osetiti uticaj različitih kultura. Međutim, upravo taj spoj različitosti i raznovrsnosti čini Kipar jedinstvenim.

Nacionalni park Cavo Greko
Nacionalni park Cavo Greko

U ovom postu pisaću vam o istočnoj strani ostrva, Protarasu i Aja Napi, lokacijama koje smo posetili i plažama koje smo u tom delu obišli. Takođe, ukratko ću pomenuti savršena kiparska jela koja smo probali (o čemu možete detaljnije pročitati u posebnom postu o kiparskoj kuhinji).

Pre svega toga, pisaću o samoj organizaciji letovanja (kupovini avio karata, parkingu u Sofiji, rent a car-u na Kipru, smeštaju).

Možda će vam neka od informacija biti od koristi za neko vaše buduće putovanje. Kipar je nesumnjivo destinacija koja nudi mnogo mogućnosti kako za pasivan odmor i uživanje na prelepim plažama, tako i za aktivan odmor i obilaske brojnih znamenitosti.

Protaras, Kipar - dragulj Mediterana
Protaras, Kipar – dragulj Mediterana

Organizacija letovanja

Na Kipar smo putovali u junu 2023. godine u sopstvenoj organizaciji. Leteli smo niskobudžetnom avio kompanijom Ryanair iz Sofije za Pafos, a karte smo kupili oko tri meseca unapred. Tri povratne karte sa dva mala kofera u vidu ručnog prtljaga do 10kg (što je bilo povoljnije nego uzeti jedan registrovani prtljag do 20 kg) su nas koštale ukupno 230e. Do Kipra možete leteti i mađarskom avio kompanijom Wizz Air iz Sofije ili Beograda za Larnaku. Međutim, u trenutku kada smo mi kupovali karte irska avio kompanija je bila jeftinija.

Odmor smo podelili na dva dela, šest noći smo boravili u Protarasu, u blizini Aja Nape i obilazili istočni deo ostrva. Zatim smo još tri noći bili u Pafosu, jugozapadnom delu ostrva koji je bogat istorijskim znamenitostima, kako bismo bili bliže aerodromu pri povratku. Pafos, grad na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine i istorijski lokaliteti tog dela Kipra, biće tema nekog mog narednog posta.

Put do Sofije

Do Sofije smo iz Niša putovali sopstvenim autom, koji smo tokom našeg boravka na Kipru ostavili na jednom od brojnih privatnih parkinga u blizini sofijskog aerodroma. Cena parkinga za 10 dana iznosila je ukupno 48e. Parking radi 24h dnevno.

Sve je bilo odlično organizovano i po dogovoru. Nakon što smo došli i parkirali auto (ključeve i svu dokumentaciju od auta nosite sa sobom) radnik parking placa nas je odvezao do Terminala 2 aerodroma, odakle lete avioni Ryanaira. Takođe, u povratku, nakon što smo se javili da smo sleteli, već posle pet minuta od poziva sa parkinga su došli po nas. Napomenuli su nam da naglasimo da smo sa malim detetom, jer u slučaju gužve i dolaska više klijenata u isto vreme prednost daju porodicama sa decom.

Iako iz Niša postoji i opcija prevoza kombijem do sofijskog aerodroma, za nas je ovo bila prihvatljivija varijanta. Ne samo zbog niže cene u odnosu na kombi prevoz, već i zbog lagodnosti putovanja sopstvenim autom.

Rent a car

Let iz Sofije za Pafos trajao je dva sata. Nakon sletanja, kontaktirali smo rent a car agenciju “Alamo”, u kojoj smo unapred rezervisali vozilo i to odmah nakon što smo kupili avio karte i bukirali smeštaj (prilikom rezervacije nismo plaćali ništa, tek po dolasku u Pafos). Cena je za 10 dana iznosila 190e (odnosno 290e sa full osiguranjem). Na aerodromu nas je sačekao njihov radnik, Poljak koji već dugo godina živi i radi na Kipru. Odvezao nas je do placa agencije na oko pet minuta vožnje od aerodroma i dao nam prve informacije o Kipru.

Preneo nam je i svoja zapažanja tokom svog dosadašnjeg boravka na Kipru. Po njemu, Kiprani su ljubazni i srdačni, država organizovana i uređena i nema mnogo kriminala. Sve to, smatra, kao posledica toga što je Kipar bio britanska kolonija.

Vožnja levom stranom

Nakon preuzimanja auta, uputili smo se ka Protarasu. Na Kipru se vozi levom stranom, i u početku je zaista bilo čudno što se volan nalazi na desnoj strani auta. Međutim, kako nam je i radnik rent a car agencije rekao, nije potrebno mnogo vremena da biste se navikli na vožnju suprotnom stranom.

Putevi su dobri i dobro obeleženi, a skoro ceo put od aerodroma u Pafosu do Protarasa je autoput. Osim toga, rent a car vozila na Kipru imaju registarske tablice crvene boje, po čemu se razlikuju od ostalih automobila, tako da i lokalno stanovništvo prepoznaje da auto vozi turista kome najverovatnije vožnja levom stranom puta nije prirodan način vožnje. U oblasti oko Aja Nape i Protarasa, lokalni vozači su vrlo korektni.

Osim na Kipru, u Evropi se u još tri države vozi levom stranom i to na Malti, u Velikoj Britaniji i u Irskoj, dok na svetu čak trećina stanovništva vozi levom stranom. Putarine na Kipru se ne plaćaju.

Istočna strana ostrva – Protaras i Aja Napa

Protaras – šarmantni gradić okruga Famagusta

U Protaras smo stigli nakon dva sata vožnje od aerodroma u Pafosu. Smeštaj smo rezervisali preko sajta booking.com u hotelu Astreas, na samoj plaži Fig Tree bay, koja je jedna od najpoznatijih plaža na Kipru. Hotel je starije gradnje, sa skromnijim nameštajem, ali za svaku preporuku što se tiče čistoće, lokacije i ljubaznosti osoblja. Jedna informacija koja će vam verovatno značiti je da su električne utičnice na Kipru trokontaktne sa pljosnatim pipcima, tako da morate koristiti adapter. Mi smo adapter dobili u hotelu uz depozit od 5e.

Protaras nam se odmah dopao, predivan gradić sa šetalištem pored mora, palmama i raznovrsnim cvećem. S obzirom na to da je manje i mirnije mesto od Aja Nape, Protaras preporučuju za porodice sa decom, mada smo mi videli turiste svih generacija, i na plaži i uveče u šetnji.

Glavna ulica obiluje velikim brojem kafića i restorana, radnji sa garderobom, poslastičara, zabavnih parkova za decu. Trgovinski lanci koji su zastupljeni su Lidl i lanac supermarketa Best buy, kao i još nekoliko manjih supermarketa. Raznovrsnu robu, od namirnica i suvenira do garderobe, možete pronaći u radnji Shopping Experience u glavnoj ulici. Takođe, i u brojnim drugim radnjama u gradu, po pristupačnim cenama.

S druge strane, duž gradske plaže vodi Protaras promenada, prelepo uređeno šetalište uz koje se nalaze brojni hoteli, kao i vidikovac sa pogledom na plažu i more. Ukoliko vam prijaju mir, tišina i zvuk talasa koji zapljuskuju obalu, šetnja ovim delom grada biće vam pravo zadovoljstvo, uz pogled na raznovrsnu obalu Protarasa.

Protaras promenada
Protaras
Pogled sa vidikovca na gradsku plažu u Protarasu
Pogled sa vidikovca na gradsku plažu u Protarasu
Divno uređeno šetalište u Protarasu
Divno uređeno šetalište u Protarasu
Jedan od brojnih hotela duž šetališta i gradske plaže u Protarasu
Jedan od brojnih hotela duž šetališta i gradske plaže

Aja Napa – najpopularnije letovalište na Kipru

Centar dešavanja ovog dela Kipra ipak je Aja Napa, udaljena od Protarasa 10 km. Nekadašnje ribarsko selo, Aja Napa je prerasla u najposećenije i najpopularnije letovalište na Kipru. Posebno je popularna među mladima, zbog noćnog provoda koji nudi u brojnim klubovima i barovima, kao i po dnevnim žurkama na plažama. Međutim, zbog prelepe Nissi plaže, zabavnih parkova, divne luke, omiljena je i među porodicama sa decom.

Hard Rock Cafe u Aja Napi - dragulj Mediterana
Hard Rock Cafe u Aja Napi

S tim u vezi, poseta Aja Napi je neizostavna kod većine turista koji borave na Kipru, a nisu smešteni u ovom poznatom turističkom centru.

Mi smo je posetili dva puta, jednom je to bio večernji izlazak, a drugi put prilikom posete čuvenoj Nissi plaži. Tada smo u povratku iskoristili da obiđemo dve interesantne lokacije u neposrednoj blizini Aja Nape. Reč je o Parku skulptura (Sculpture Park) i Mostu ljubavi (Love bridge).

Ime grada i znamenitosti u centru

Grad je dobio ime po Aja Napi (Svetoj Napi), zaštitnici grada. Centar grada prepoznaćete po fontani na trgu i čuvenom znaku “I Love Ayia Napa“, napravljenom od mermera. Ovo mesto obavezna je stanica za fotografisanje svakog ko dođe u Aja Napu. Odatle smo i mi započeli našu večernju šetnju.

Znak u centru "I Love Ayia Napa" - dragulj Mediterana
Znak od mermera “I Love Ayia Napa”
Aja Napa - fontana u centru grada
Aja Napa – fontana na trgu

Iza fontane nalazi se srednjevekovni manastir “Agia Napa”, za koji se veruje da je podignut u XV veku. Prema predanju, u šumskoj pećini pronađena je ikona Presvete Bogorodice, što je viđeno kao božanski znak. U znak zahvalnosti podignut je manastir oko kojeg je kasnije sagrađen grad, koji je nazvan po istoimenom manastiru, a danas radi samo kao muzej.

Pažnju nam je, osim zidina manastira i okoline koja odiše mirom i tišinom, iako je u samom centru popularnog turističkog mesta, privuklo i veoma staro drvo platana (Ficus sycomorus). Ovo očigledno više stotina godina staro drvo (veruje se da njegova starost iznosi 600 godina) nalazi se ispred manastira i Kiprani mnogo truda ulažu da isto očuvaju, te je ispod jedne od grana postavljena čelična konstrukcija kako bi istu pridržavala.

Manastir Aja Napa
Manastir Aja Napa
Drvo platana - nalazi se ispred ulaza u manastir
Drvo platana
Drvo platana - grana koju pridržava čelična konstrukcija

Izlazak smo upotpunili večerom u obližnjoj tradicionalnoj taverni “Farmers”, za koju imamo ogromnu preporuku. Ovde smo probali jedno od najukusnijih jela na Kipru, tradicionalno kiparsko jelo Pork afelia i savršeno začinjenu salatu Cyprus Village Salad. Prijatan i zanimljiv ambijent, ljubazni konobari i savršeni ukusi spremljenih jela.

Tradicionalna taverna "Farmers" u Aja Napi
Tradicionalna taverna “Farmers” u Aja Napi
Tradicionalna taverna "Farmers" u Aja Napi
“Farmers”

Ukoliko imate vremena, u Aja Napi možete posetiti i Thalassa muzej, koji se takođe nalazi u centru. Ovaj muzej posvećen je moru i sadrži brojne eksponate. Takođe, možete prošetati Nissi avenijom, glavnom ulicom u Aja Napi ili obići staru luku i večerati u nekom od brojnih restorana u luci.

Zabavni park “Parko Paliatso Luna Park”

Mi smo, ipak, nakon večere posetili ogroman zabavni park u Aja Napi – “Parko Paliatso Luna Park”. Kada ste sa detetom na putovanju, ovakve lokacije su nezaobilazne.

Reč je o najvećem zabavnom parku na Kipru, sa više od 25 atrakcija, koji se nalazi u glavnoj ulici u Aja Napi, Nissi Avenue, na samo 250 metara od “Farmers” taverne. Ulaz u park se ne naplaćuje, već plaćate pojedinačne vožnje, odnosno kupujete žetone, takozvane tokene po ceni od 1e – 1 token ili 10e – 12 tokena. Cene pojedinačnih vožnji kreću se od 1 do 4 tokena.

Park je više prilagođen starijoj deci i odraslima, ali možete naći zabavu i za najmlađe. Roller coaster, Giant wheel (panoramski točak), Carusel, vodeni čamci, samo su deo sadržaja ovog parka. Međutim, ono što privlači najviše pažnje posetilaca jeste sprava “sling shot” (praćka), sa najjačim izbačajem sedišta u Evropi.

Zabava za najmlađe - vodeni čamac Parko Paliatso
Zabava za najmlađe – vodeni čamac
Carusel
Carusel

Park skulptura (Sculpture park)

Kao što sam napred pomenula, Aja Napu smo drugi put posetili prilikom odlaska na Nissi plažu. Po povratku sa iste, iskoristili smo da obiđemo dve lokacije koje se nalaze u blizini Aja Nape, Park skulptura (Sculpture park) i Most Ljubavi (Love bridge). Prednost ovog dela Kipra je u tome što su sve prelepe plaže i zadivljujući prirodni fenomeni na vrlo maloj udaljenosti jedni od drugih. Tako ste u mogućnosti da celog dana uživate na plaži, a potom i da u poslepodnevnim i večernjim satima obiđete i zanimljive lokacije.

Prva lokacija koju smo posetili u povratku sa Nissi plaže je Park skulptura. Reč je o muzeju na otvorenom, u kome se nalazi veliki broj skulptura umetnika iz celog sveta. Ovaj veoma interesantan lokalitet otvoren je 2014. godine, a broj dela iz godine u godinu raste.

Ulaz u park se ne naplaćuje. Otvoren je tokom cele godine 24 časa dnevno, a ispred parka postoji parking. Na svakoj skulpturi postoji tabla sa natpisom o kojoj skulpturi se radi i čije je delo, a iste su izrađene od krečnjaka i mermera. Iz parka se pruža fenomenalni pogled na plavetnilo Sredozemnog mora, a u produžetku ovog parka je i Park kaktusa, sa različitim vrstama ove biljke.

Park skulptura Aja Napa - ulaz - dragulj Mediterana
Park skulptura Aja Napa – ulaz
Skulptura Trojanskog konja - dragulj Mediterana
Skulptura Trojanskog konja
Silueta žene - dragulj Mediterana
Silueta žene
Kamen sa istorijskim detaljima  - dragulj Mediterana
Kamen sa istorijskim detaljima

Most ljubavi (Love bridge)

Most ljubavi nalazi se na samo par stotina metara udaljenosti od Parka skulptura. Neverovatna prirodna formacija u obliku stene koja zaranja u more svakog ostavlja bez daha. Oni malo hrabriji dolaze do mesta iznad šupljine kako bi napravili što bolje fotografije.

Kao što joj i samo ime kaže, ova lokacija je veoma popularna kod zaljubljenih, posebno mladenaca, koji ovde dolaze da naprave savršene fotografije sa svog venčanja. Kažu i da ukoliko se zaljubljeni poljube na tom mestu i zamisle želju, ista će se ostvariti.

Posebno su veličanstveni prizori u vreme zalaska sunca.

Most ljubavi - Kipar - dragulj Mediterana
Most ljubavi – Kipar, još jedan dragulj Mediterana
Most ljubavi - Kipar - dragulj Mediterana
Most ljubavi – Kipar
Vidikovac - dragulj Mediterana
Vidikovac
Vidikovac - dragulj Mediterana
Vidikovac

Nacionalni park Cavo Greco

Ono što takođe ne smete propustiti da vidite na Kipru jeste veličanstveni nacionalni park Cavo Greko. Ovaj park prirode, koji spada među najposećenije lokacije na Kipru, nalazi se između Protarasa i Aja Nape. Čine ga neverovatna priroda, stene različitih boja i formacija i more koje ih zapljuskuje. Definitivno jedan od najlepših prizora na Kipru. Nas je oduševio.

U okviru Nacionalnog parka postoji više mesta za slikanje i brojni vidikovci. S obzirom na to da smo došli neposredno pre zalaska sunca, nismo imali vremena da obiđemo čuvene pećine, Sea caves. Do njih se delimično dolazi putem koji nije asfaltiran, a iznajmljenim automobilima nije dozvoljeno kretanje po takvom putu, zbog čega smo nažalost propustili da ih vidimo.

Nacionalni park Cavo Greko - dragulj Mediterana
Nacionalni park Cavo Greko – dragulj Mediterana
Nacionalni park Cavo Greko - dragulj Mediterana
Nacionalni park Cavo Greko- dragulj Mediterana
Nacionalni park Cavo Greko - dragulj Mediterana
Čudesne boje stena u nacionalnom parku

Plaže na Kipru

Jedan od najvećih razloga našeg dolaska na Kipar svakako su bile plaže. I definitivno zaslužuju epitet najlepših. Kristalno čista, tirkizna boja vode, kao i svetlucavi pesak boje zlata krase plaže u ovom delu Kipra. Iz tog razloga Kipar za mene predstavlja pravi dragulj Mediterana. Posebno imajući u vidu da većina plaža na Kipru ima “plavu zastavicu”, međunarodni ekološki standard za kvalitet vode, koju dobijaju najčistije plaže.

Plaže koje smo mi posetili ujedno važe i za najpopularnije na istočnoj strani ostrva, a to su:

  • Fig Tree bay
  • Konnos beach
  • Nissi Beach
  • Makronissos beach
  • Agia Thekla beach

Fig Tree bay

Fig tree bay nalazi se u Protarasu, na samo 50 m od hotela Astreas u kom smo bili smešteni, te smo na njoj provodili najviše vremena. Ime je dobila po starom drvetu smokve koje je ovde zasađeno (engl. Fig tree – smokvino drvo). Potpuno organizovana peščana plaža, sa kristalno čistom vodom, tirkizne boje, idealna je za porodice sa decom, zbog dugog plićaka.

Osim toga, ova plaža poseduje tuš, toalet, kabine za presvlačenje, vodene sportove, a na plaži su svakodnevno prisutni i dežurni spasioci. Set suncobrana i ležaljki se naplaćuje 7,5e, kao i na svim ostalim plažama na Kipru. Ovo imajući u vidu da su sve plaže javne i cene određuju lokalne vlasti. Takođe, mesta za sopstveni mobilijar ima sasvim dovoljno. Ono što će vam verovatno biti od značaja je da na svim plažama u oblasti Protarasa i Aja Nape setove možete plaćati i platnim karticama.

Duž ove plaže nalazi se mnoštvo restorana i beach barova, gde možete kupiti piće, sladoled ili pak ručati.

Fig tree bay, Protaras - dragulj Mediterana
Fig tree bay, Protaras
Fig tree bay, Protaras
Fig tree bay, Protaras
Fig tree bay, Protaras - dragulj Mediterana
Fig tree bay, Protaras

Konnos beach

Konnos beach je jedna od najomiljenijih plaža među turistima. Ova prelepa uvala nalazi se na oko 6 km udaljenosti od Protarasa u pravcu Aja Nape i nacionalnog parka Cavo Greko.

Do nje možete doći tako što ćete od magistralnog puta skrenuti kolima prema plaži (postoji znak za skretanje), gde postoji više proširenja za parkiranje. Osim toga, možete se parkirati na velikom parkingu na samoj magistrali, a zatim se stazom spustiti do plaže. Kao i Fig tree bay, i Konnos beach je potpuno organizovana plaža i sadrži sve kao i prethodna. Ova plaža je i vrlo posećena, tako da već oko 10h slobodnog mesta na ležaljkama nema. Srećom, kada smo je posetili, našli smo mesta u senci jednog drveta.

Ova plaža zanimljiva je i za ronjenje, s obzirom na to da se u jednom delu plaže nalaze stene. U zaleđu plaže su četinari i brojno drveće i cveće i ovo je sasvim sigurno jedna od najpopularnijih i najlepših plaža na ostrvu.

Konnos beach - dragulj Mediterana
Konnos beach
Konnos beach - dragulj Mediterana
Pogled na Konnos beach sa staze
Konnos beach - dragulj Mediterana
Staza kojom se silazi do plaže

Moram napomenuti da je u prva tri dana našeg boravka na Kipru duvao veoma jak vetar, tako da je i voda bila hladnija za kupanje. U razgovoru sa vlasnikom hotela u kome smo odseli, saznali smo da je vetar na Kipru uobičajen za maj i jun mesec i da mnogi žale za njim u toku letnjih meseci, kada temperature i vlažnost vazduha budu visoki. Zato septembar preporučuju kao najidealniji mesec za posetu Kipru, kada nema vetra, more je toplo, a temperature nisu više tako visoke.

Nissi beach

Sledeća plaža koju smo posetili na ovom letovanju bila je čuvena Nissi beach. Nissi beach je od Protarasa udaljena oko 15 km, a od centra Aja Nape 3 km. Dugačka prostrana plaža, sa zlatnim peskom i neverovatnom tirkiznom bojom mora, već u junu je bila prepuna turista. Vikendom su gužve veće, pa je moja preporuka da istu posetite radnim danima.

Ispred plaže je veliki parking, koji se plaća u iznosu od 3e za ceo dan. Na ostalim plažama parking je besplatan. Na plaži se nalaze restorani i snack barovi, a cene u istima su bile za nijansu više nego na ostalim mestima (npr. cena girosa je 9e, dok je na ostalim mestima 7 – 8e).

Međutim, s obzirom na to da je bila zaista velika gužva i da je ovo definitivno najpopularnija plaža na celom ostrvu, mislim da pravu čar ove plaže ipak nismo doživeli. Čuveni sprud koji spaja obalu sa ostrvcem nije se ni video od mase ljudi koja se tuda kretala. I pored toga, nesumnjivo je ovo plaža sa nestvarnom tirkiznom bojom vode i nikako je ne treba zaobići prilikom posete Kipru.

Nissi beach - dragulj Mediterana
Nissi beach – dragulj Mediterana
Nissi beach - dragulj Mediterana
Nissi beach

Makronissos beach

Makronissos je takođe jedna od popularnijih plaža na Kipru i nalazi se na pet kilometara od centra Aja Nape i dva kilometra od Nissi beach. Kao i za Nissi beach, i do ove plaže iz pravca Protarasa stižete tako što prođete Aja Napu i nakon toga dolazite do nje. Potpuno je organizovana, veoma široka plaža. Iako se nalazi van centra, ispred ove plaže postoje smeštajni kapaciteti, a na samoj plaži manji supermarket.

Veliki parking nalazi se pored magistrale, na samo par minuta hoda od plaže i besplatan je.

Agia Thekla beach

Na samo par kilometara od Makronissos plaže, nakon što se prođe marina u Aja Napi, nalazi se plaža Agia Thekla. Za razliku od Makronissosa, ova plaža je mirnija i manja, a ime je dobila prema crkvi koja se nalazi na uzvišenju iznad plaže. Pored crkve postoji i pećinska kapela.

Možda zbog mira, tišine i izostanka gužve (mali broj turista je boravio na njoj u trenutku kada smo je mi posetili) meni se veoma dopala. Kao i prethodne plaže, pogodna je da se na njoj provede ceo dan. Na plaži se nalazi restoran, gde možete ručati, a ispred plaže i crkve je veliki parking.

Agia Thekla beach - dragulj Mediterana
Agia Thekla beach
Agia Thekla beach - dragulj Mediterana
Agia Thekla beach
Crkva Agia Thekla iznad plaže - dragulj Mediterana
Crkva Agia Thekla iznad plaže
Pećinska kapela kod plaže i crkve Agia Thekla - dragulj Mediterana
Pećinska kapela

Magic Dancing Waters live show

Pored predivnih plaža i veličanstvenih prirodnih lokacija, još jedna očaravajuća atrakcija na Kipru jesu magične fontane u Protarasu (Magic Dancing Waters live show).

Poslednje večeri boravka u ovom delu Kipra, dok su moji momci odlučili da odigraju partiju mini-golfa u obližnjm parku za decu “Star Leisure”, ja sam sebi priuštila uživanje u spektakularnom vodeno-scenskom spektaklu u centru Protarasa, koji nikako ne smete propustiti.

Kombinacija vode, lasera, erupcije vulkana, vatre i dima, sve to u ritmu muzike, predstavlja pravo uživanje za sva čula. Magic Dancing Waters live show se prikazuje svake večeri od 21 do 22 časa, osim nedeljom. Možete i večerati ili samo popiti piće. Cene ulaznica su 23e za odrasle i 15e za decu.

Magic Dancing Water Live Show
Magic Dancing Water Live Show

Kiparsko meze

Na kraju, ono što nikako nismo hteli da propustimo da probamo na Kipru jeste tradicionalno kiparsko meze. Meze zapravo nije jedno jelo, već više koncept serviranja različitih kiparskih specijaliteta, počev od hladnih startera, kao što su masline, salate (tzatziki, salata od mlevenog susama, humus…), halumi sir, a zatim se jedno po jedno iznose glavna jela u malim porcijama, otprilike još njih desetak.

Većina restorana i taverni imaju u svojoj ponudi meze, s tim što možete birati meat meze ili fish meze, jedini uslov je da morate da uzmete dve porcije. Cena se kreće od 16,50e po porciji pa naviše, u zavisnosti od restorana.

Obavezno probajte i svim čulima uživajte u čarima zadivljujućeg Kipra.

Ukoliko ste posetili Kipar, pišite u komentarima šta vam se najviše dopalo, a ako tokom letovanja volite kombinaciju pasivnog i aktivnog odmora, da pored plaža obilazite i znamenitosti, možda će vas zanimati da pročitate i o našem iskustvu na Peloponezu i prelepim lokacijama koje smo tom prilikom posetili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *