Belgija
Šta obići u Briselu – mojih top 7 predloga

Šta obići u Briselu – mojih top 7 predloga

Šta obići u Briselu?

Atomium, Evropska komisija, maneken Pis, veličanstveni trg “Grote markt”, samo su neke od asocijacija na Brisel, glavni grad Belgije. Politički centar Evrope, Brisel je nezvanična prestonica Evropske unije i grad sa preko milion stanovnika. Smešten je u centralnoj Belgiji.

Međutim, za mene, prva pomisao kada se pomenu Brisel i Belgija oduvek je bila čokolada, vafli i pomfrit. A Brisel je upravo to – ljubav na prvi zalogaj. Slobodno mogu reći, kada je hrana u pitanju, Belgija je zemlja mojih snova. U ovom postu opisaću vam lokacije koje smo posetili u Briselu, sa posebnim osvrtom na bogate ukuse belgijskih slatkiša, koji su dodatno učinili lepim ovo putovanje. Ali, da krenemo redom…

Šta obići u Briselu - Trijumfalna kapija
Šta obići u Briselu – Trijumfalna kapija

Kako doći do Brisela

Brisel ima dva međunarodna aerodroma. To su “Brussels-National Airport”, glavni aerodrom, u blizini grada i “Brussels Charleroi Airport”, gde smo i mi sleteli iz Sofije, udaljen 55 km od Brisela. Najjednostavniji način da od ovog aerodroma dođete do grada jeste shuttle busom kompanije “Flibco”. Na samom izlazu sa aerodroma nalazi se njihova trafika za kupovinu karata, a cena karte u jednom pravcu iznosi 20 evra po osobi. Vožnja traje oko 45 minuta udobnim autobusima. Bus staje na glavnoj železničkoj stanici u Briselu.

Pored toga, postoji i više rent a car agencija, međutim, ukoliko niste ranije rezervisali auto, iznajmljivanje auta na samom aerodromu će vas mnogo koštati, zbog čega vam ovu opciju ne preporučujem.

Flibco
Flibco
Kupovina karata za shuttle bus
Šta obići u Briselu
Kupovina karata za shuttle bus

Prilikom organizacije putovanja u Brisel, imali smo u planu da obiđemo i Luksemburg i Briž. Za to postoji nekoliko opcija. Preko sajta getyourguide.com možete rezervisati izlet za Luksemburg ili Briž ili se sami organizovati javnim prevozom, kupovinom karata putem aplikacije Omio. Ono o čemu treba voditi računa je da karte kupite malo ranije. Mi to nismo učinili, a kako nismo želeli da propustimo obilaske i ovih gradova, jedina opcija u tom trenutku je bilo iznajmljivanje auta. Za razliku od cena na aerodromu, u gradu su cene u rent a car agencijama mnogo povoljnije. Iznajmljivanje auta na tri dana, pri čemu smo isti preuzeli u Briselu, a vratili ga na aerodromu “Brussels Charleroi”, koštalo nas je oko 150 evra ukupno.

Low Emission Zone (LEZ)

Ukoliko u Brisel dolazite sopstvenim autom, važno je znati da ovde važi Low Emission Zone (LEZ) ili Zona niske emisije. Odnosi se na oblast u kojoj je zabranjeno kretanje vozilima koja najviše zagađuju odnosno ukoliko vozite takvo vozilo, morate kupiti kartu za ulazak u ovu zonu. Mera je preduzeta kako bi se poboljšao kvalitet vazduha i javno zdravlje, a pored Brisela uvedena je i u druge belgijske gradove, poput Genta i Antverpena, kao i u mnoge evropske gradove. Međutim, i pored toga, saobraćajna gužva u Briselu i na putevima Belgije je velika. Rent a car agencije vode računa o LEZ i iznajmljuju savremenije automobile, ali svakako ukoliko rentirate auto pitajte da li zadovoljava standarde za ulazak u centar grada.

Znamenitosti grada – šta obići u Briselu

Kada je reč o znamenitostima Brisela, navešću vam i opisati atrakcije grada koje smo mi ovom prilikom posetili i obišli:

  • Maneken Pis – “dečak koji piški”
  • Muzej “Garderober Manekena Pisa”
  • Grand place (Grote markt)
  • Park Jubileja i Trijumfalna kapija
  • Autoworld
  • Atomium
  • Ulice Brisela i ulična umetnost (murali)

1. Maneken Pisdečak koji piški (Manneken Pis)

Obilazak Brisela započeli smo od najpoznatijeg dečaka u Belgiji. Prema jednoj od legendi, u toku opsade Brisela, dečak je urinirao na fitilj eksploziva koji je bio postavljen na gradske zidine, čime je sprečio požar i spasio grad. Bronzana statua nagog dečaka postavljena je na raskrsnici ulica Rue du Chene i Rue de l ‘Etuve 1618. – 1619. godine, a posle više pokušaja krađe i oštećenja, original je prebačen u Muzej grada Brisela. Na mestu originala nalazi se replika iz 1965. godine. Iako visoka jedva 60 cm, ova statua privlači brojne turiste, koji sa pažnjom slušaju priču o ovom zanimljivom dečaku.

Šta obići u Briselu - Maneken Pis
Maneken Pis – dečak koji piški
Maneken Pis - Šta obići u Briselu
Najpoznatiji dečak u Briselu

Maneken Pis često “oblači” različite kostime, u skladu sa belgijskim i svetskim praznicima i bitnim dešavanjima. Tako, na Dan državnosti Republike Srbije, Maneken Pis nosi tradicionalnu nošnju iz Šumadije. S tim u vezi, dolazimo i do drugog predloga šta obići u Briselu.

2. Garderober Manekena Pisa

Kolekcija kostima koje je tokom godina “nosio” maneken Pis čuva se u “Garderoberu Manekena Pisa”, muzeju koji je otvoren 2017. godine i nalazi se na samo par minuta hoda od bronzane statue dečaka, u Rue du Chene 19. Kostimi koji su izloženi potiču iz svih krajeva sveta, ali i iz raznih filmova i serija, zatim, fudbalski dresovi, narodne nošnje i mnogi drugi.

Poslednji kostim koji je Maneken Pis nosio je posebno izložen. Takođe, na interaktivnom ekranu možete pogledati kostim koji vas zanima odabirom određene države. Veoma zanimljiv muzej, za čiji obilazak vam je dovoljno pola sata.

Ulaznica košta 5 evra, a možete kupiti i objedinjenu za ovaj i Muzej grada Brisela (po ceni od 10 evra), gde se takođe nalazi deo izloženih kostima.

Šta obići u Briselu - Garderober Manekena Pisa
Šta obići u Briselu – Garderober Manekena Pisa
Garderober Manekena Pisa
Poslednji kostim
Kostimi Manekena Pisa
Šta obići u Briselu
Kostimi Manekena Pisa

3. Grand place (Grote markt)

Sledeća lokacija koju nikako ne treba zaobići u Briselu jeste Grand place (Grote markt) ili u prevodu “Veliki trg”. Veličanstveni centralni trg grada okružen je istorijskim zgradama i važi za jedan od najlepših trgova Evrope.

Na trgu dominiraju Gradska većnica iz 1402. godine, kao i Maison du Roi (Kraljeva kuća), koja iako nosi taj naziv nikada nije bila dom kraljeva. Danas je u zgradi smešten Muzej grada Brisela. Raskošni detalji i ukrasi, sjaj zgrada koje okružuju trg, ogroman centralni prostor, samo su deo onoga što zadivljuje veliki broj turista.

Grand place Brisel- Gradska većnica iz 1402. godine
Grand place Brisel- Gradska većnica iz 1402. godine
Maison du Roi (Kraljeva kuća)
Maison du Roi (Kraljeva kuća), danas Muzej grada Brisela
Šta obići u Briselu - Grand place (Grote markt)
Šta obići u Briselu – Grand place (Grote markt)

Na svakom prilazu trgu videćete znak koji se koristi za označavanje kulturnih dobara zaštićenih Konvencijom o svetskoj baštini, jer se ovaj fascinantan trg nalazi na listi Svetske kulturne baštine UNESCO-a od 1998. godine.

Podjednako je lep u svako doba dana, te ako ste u prilici obiđite Grote markt više puta. Noću je posebno osvetljen i zaista fascinantan.

Grand place (Grote markt) noću
Grand place (Grote markt) noću
Brisel - Grand place (Grote markt)
Brisel – Grand place (Grote markt)
Grand place (Grote markt) noću
Grand place (Grote markt) noću
Grand place (Grote markt) - šta obići u Briselu
Znak da se trg nalazi pod zaštitom UNESCO-a

Najpoznatija manifestacija koja se na trgu organizuje svake druge godine u avgustu jeste “The Flower carpet”, postavljanje cvetnog tepiha dimenzija 70 x 24 metara, sa više od 500.000 begonija. Prethodni put cvetni tepih je bio postavljen u periodu od 15. – 18. avgusta 2024. godine i prvi put za tu priliku je korišćen cvet dalija.

4. Park Jubileja i Trijumfalna kapija

Nedaleko od centra grada nalazi se Park jubileja u kom se ističe Trijumfalna kapija impozantnih razmera. Predstavlja spomenik pedesetogodišnjice nezavisnosti Belgije. Međutim, svečano je otvorena tek 25 godina kasnije, 1905. godine.

U Briselu, avgusta 1830. godine, pobunom za nezavisnost Belgije od Ujedinjene Kraljevine Nizozemske započeta je Belgijska revolucija. Nezavisnost Belgije proglašena je 04. oktobra 1830. godine.

S obzirom na to da smo Belgiju posetili u februaru, zbog niskih temperatura nismo mnogo vremena proveli u šetnji Parkom jubileja i oko kapije. Kada je toplo i sunčano vreme, verujem da je pravo uživanje provesti ovde ceo dan.

Park jubileja i Trijumfalna kapija
Park jubileja i Trijumfalna kapija
Šta obići u Briselu - Trijumfalna kapija
Šta obići u Briselu – Trijumfalna kapija
Šta obići u Briselu - Trijumfalna kapija
Trijumfalna kapija u Briselu

5. Autoworld

Ljubitelji automobila, ovo je pravo mesto za vas. Muzej automobila “Autoworld” nalazi se u okviru Parka jubileja i jedan je od najinteresantnijih muzeja ove vrste koji smo do sada posetili. Kolekciju čine automobili izloženi u ogromnom prostoru na dva nivoa i to od prvih napravljenih sve do najmodernijih.

Muzej ima stalnu i privremene postavke. Za vreme naše posete, privremenu izložbu imao je poznati italijanski proizvođač luksuznih sportskih automobila “Maserati”. Ulaznica u muzej košta 16 evra po osobi. Moja preporuka je da je kupite online kako biste izbegli čekanje u redu.

Autoworld Brisel
Autoworld Brisel
Autoworld Brisel
Deo muzeja sa oldtajmerima
Šta obići u Briselu -Autoworld Brisel
Šta obići u Briselu – Autoworld Brisel
Autoworld Brisel
Privremena izložba “Maserati”
Autoworld Brisel
Muzej automobila “Autoworld” Brisel
Autoworld Brisel
Autoworld Brisel
Muzej automobila "Autoworld"
Muzej automobila “Autoworld” Brisel

Love Bugs Parade

Sasvim slučajno, prilikom posete Briselu, saznali smo da će se ispred Trijumfalne kapije i muzeja “Autoworld” održati “Love Bugs Parade” odnosno Parada ljubavnih buba. “Love Bugs Parade” se održava svake godine povodom Dana zaljubljenih, 14. februara. Parada je ove godine održana 16. put po redu, a povod je proslava 60. godišnjice belgijskog Volkswagen kluba.

Automobili “Volkswagen” poznatiji kao “Buba” bili su ukrašeni i dekorisani na interesantne načine, a skoro 300 automobila je bilo izloženo tog dana, da bi potom prodefilovali kroz grad.

16. Love bugs parade
16. Love Bugs Parade
Parada ljubavnih buba
Parada ljubavnih buba
Šta obići u Briselu
Šta obići u Briselu
Parada ljubavnih buba
Parada ljubavnih buba
Šta obići u Briselu
Šta obići u Briselu

6. Atomium

Najpoznatija atrakcija Brisela i simbol grada je Atomium. Sagrađen je za EXPO 1958. godine, koji je održan u Briselu. Atomium predstavlja molekul gvožđa uvećan 165 milijardi puta. Građevina je visine 102 metra, sa devet sfera prečnika 18 metara, od kojih je za razgledanje dostupno šest. Atomium je od centra Brisela udaljen deset kilometara i nalazi se na istoimenom trgu.

Obavezno posetite i unutrašnjost Atomiuma, ulaznica košta 16 evra po osobi i otprilike dva sata dovoljno je da obiđete ovu neobičnu građevinu.

Simbol Brisela - Atomium
Simbol Brisela – Atomium
Simbol Brisela - Atomium
Pogled sa vrha

Obilazak Atomiuma započinjete tako što se liftom penjete do najviše sfere. Plafon lifta je od stakla i prizor koji vidite dok se penjete je potpuno neobičan. Pored lifta koji ide do vrha, sfere su povezane pokretnim i običnim stepenicama i, osim izložbe o izgradnji Atomiuma, unutra će vas sačekati razni ineteresantni svetlosni i zvučni efekti, kao da dočaravaju kako izgleda “unutrašnjost” jednog atoma gvožđa. Zanimljivo i drugačije iskustvo od u odnosu na sve što smo do sada videli.

Na samom vrhu postoji restoran, kao i prostor za razgledanje, odakle se pruža panoramski pogled na grad i park “Mini-Europe”.

Mini-Europe je zabavni park gde su predstavljene makete građevina Evrope. U toku zimskih meseci je zatvoren, te nije bilo prilike da ga posetimo. Međutim, sličan zabavni park posetili smo u Austriji, u Klagenfurtu, o kome sam pisala u posebnom postu Minimundus – svet u malom.

Atomium
Pokretne stepenice unutar cevi koja povezuje sfere
Atomium
Unutar Atomiuma
Unutar Atomiuma
Unutar Atomiuma
Atomium Brisel
Atomium Brisel

7. Ulična umetnost (murali)

Brisel je poznat po muralima koje ćete uočiti svuda u gradu. Označeni su na google maps kao Mur BD – Street Art, te ukoliko u svojim mapama kucate ovu oznaku, saznaćete na kojim se sve lokacijama nalaze. Mi ih nismo posebno obilazili, već u prolazu. Mural sa manekenom Pisom nalazi se na zgradi muzeja “Garderober Manekena Pisa”, dok se i u samom centru na mnogim zgradama mogu videti razni oslikani motivi.

Mural u Briselu
Mural
Maneken Pis mural
Maneken Pis mural
Mural u Briselu
Ulična umetnost u Briselu

Belgijska čokolada, vafli, pomfrit i pivo

Dolazimo do najukusnijeg dela posete Briselu. Belgija je u svetu poznata po najukusnijoj čokoladi, savršenim vaflima, najboljem pomfritu, i čuvenom belgijskom pivu.

Belgijska čokolada i vafli

Specijalizovane prodavnice čokolade nalaze se na svakom koraku. Čokoladu možete kupiti u najrazličitijim oblicima i ukusima, a poseban doživljaj je i odabir istih. Ljubazne radnice u radnjama ponudiće vam da probate ukuse pre nego što konačno izaberete koji slatkiš ćete kupiti. Moram priznati, izbor je težak. Mi smo odlučili da slatkiše kupimo u čokolateriji “Gourmet”, koja svoje radnje ima na mnogo mesta u gradu. Ukoliko želite da probate luksuzniju i skuplju varijantu, možete se odlučiti za “Neuhaus” čokolade.

Belgijske vafle takođe možete kupiti i probati u brojnim prodavnicama vafli u gradu. Prazni, sa različitim nadevima, voćem i drugim prelivima. Cene se kreću od 5 evra pa naviše.

Belgijska čokolada
Belgijska čokolada
Gourmet - prodavnica čokoladnih proizvoda
Gourmet – prodavnica čokoladnih proizvoda
Belgijska čokolada
Belgijska čokolada u različitim oblicima
Neuhaus čokolade
Čokolaterija "Gourmet", Brisel
Čokolaterija “Gourmet”
Belgijski vafli
Belgijski vafli

Pomfrit

Friterije su prodavnice brze hrane gde se prodaje isključivo pomfrit. Iako sam znala da je Belgija poznata po pomfritu, nisam ni slutila da se on ovde toliko jede.

To će vam najbolje opisati situacija koja nam se desila ispred muzeja “Autoworld”. Kada smo stigli, videli smo da je kod muzeja dugačak red i pomislili da je to red za kupovinu karata za ulaz u muzej. Međutim, pošto smo prišli bliže muzeju, shvatili smo da se na tom mestu prodavao pomfrit, dok je drugi, kraći, bio red za kupovinu karata. Ali, kad smo već čekali u redu, pojeli smo i po jedan pomrit.

U Briselu pomfrit možete kupiti gde god da se nalazite, friterije se nalaze u svakoj ulici, a uz porciju birate različite soseve (moja preporuka je za cheddar cheese, dok će vam Belgijanci preporučiti “andalouse sauce”). Što se mene tiče, ništa drugo nisam morala da jedem za tri dana boravka u Briselu. Cena je bila 5 evra za manju i 7 evra za veću porciju.

Belgijski pomfrit
Friterija
Belgijski pomfrit
Belgijski pomfrit

Belgijsko pivo

Nisam ljubitelj piva, ali belgijsko sam morala da probam. U Belgiji se proizvodi više od 900 vrsta piva. Pivo je postalo zaštitni znak ove zemlje i možete ga probati u kafićima i restoranima širom grada. Moja preporuka ide za pivnicu “Poechenellekelder”, koja se nalazi u veoma interesantnoj zgradi, preko puta statue Manekena Pisa, na adresi Rue du Chene 5.

Nakon što sednete u lokal i konobar dođe do vas, postaviće vam nekoliko pitanja, a potom dati preporuku koje pivo da probate. U zavisnosti od toga da li više volite kiselo ili slatko, manje ili više gazirano, svetlo ili tamno, sa više ili manje alkohola, dobićete ukus koji je savršen baš za vas. I to, u šolji ili čaši u kojoj će ukus piva najviše doći do izražaja.

Za one koji žele da saznaju više o istoriji piva u Belgiji, u istorijskom centru grada nalazi se i Muzej piva.

"Poechenellekelder"
“Poechenellekelder”
"Poechenellekelder"
Muzej piva u Briselu
Muzej piva u Briselu
Hercule

Na kraju, napisaću vam još par lokacija koje nismo stigli da obiđemo, a koje će vam možda biti zanimljive. Brisel ima dosta muzeja, te osim napred pomenutih, možete posetiti i Muzej muzičkih instrumenata u zgradi “Old England”, kao i Muzej stripa. Belgija je dom Štrumpfova i Taličnog Toma, pa ćete mnoge suvenire u gradu naći sa motivima ovih likova. Osim toga, istorijski centar Brisela odlikuju divne uske ulice, lepa arhitektura grada, te je i samo neobavezno šetanje kroz grad pravo uživanje.

Ulicama Brisela
Brisel
Ulicama Brisela
Ulicama Brisela

Da li se Brisel nalazi na vašoj putničkoj listi želja?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *