Sardinija – šta videti i posetiti u Algeru i okolini
Sardinija (italijanski Sardegna) – drugo je po veličini ostrvo u Sredozemnom moru, nakon Sicilije i nalazi se na zapadu Italije. Poznata po prelepim plažama i divnoj prirodi, sa mnogo zelenila, Sardinija je bogata i istorijskim nasleđem. Nuragi civilizacija, koja je na ovim prostorima živela još pre nove ere, gradila je svoje specifične objekte (nurage), tipične samo za Sardiniju. Nigde drugde osim na ovim prostorima nije zabeleženo prisustvo ovog naroda, a ostaci objekata koje su gradili i danas su sačuvani. Na prostoru Sardinije ima ih preko 7000 i predstavljaju jednu od glavnih turističkih atrakcija.
Putovanje na Sardiniju nismo dugo planirali, već smo se po preporuci poznanika odlučili za oblast Algera mesec dana pre puta. Smeštaj i trajekt smo rezervisali dvadesetak dana ranije. U ovom postu pisaću vam o putu kolima na Sardiniju, šta videti i posetiti u Algeru i okolini i koje lokacije su se nama najviše dopale.
Organizacija puta – put kolima i trajektom
Putovanje kolima na Sardiniju bilo je jedno veoma zanimljivo iskustvo, mada nisam sigurna da li bismo ga ponovili, jer je put naporan. Organizacija puta je izgledala ovako: iz Niša smo putovali do Istre u Hrvatskoj i dve noći spavali u okolini Rovinja, zatim smo noćnim trajektom iz Livorna plovili do Olbie na Sardiniji, gde smo sedam noći boravili u Algeru, a u povratku još pet u Toskani (sa bazom u Montekatini Altu). Prilikom obilaska Toskane, jedan dan odvojili smo za Firencu, a u ovom postu možete pročitati mojih 8 predloga šta obići u Firenci.
Trajekt za Sardiniju smo pretraživali preko sajta directferries.com, koji vam za tražene termine i lokacije nudi ponude svih prevoznika, tako da možete uporediti koji vam je najpovoljniji. Cena zavisi od toga da li je noćni ili dnevni trajekt, te da li uzimate samo osnovnu kartu, rezervisana sedišta ili kabine za spavanje. Nama je najviše odgovarao termin u kom je prevozio trajekt Moby Vinci, kompanije Moby. Dobili smo preporuku za njihov brod Moby Fantasy, ali se nikako nije uklapao u naše datume. Povratnu kartu Livorno – Olbia – Livorno za nas troje i auto rezervisali smo direktno preko njihovog zvaničnog sajta.
Na putu ka Sardiniji smo izabrali noćni trajekt, sa polaskom u 22,30h iz Livorna, koji u ranim jutarnjim satima stiže u Olbiu. Moja preporuka je da, ako se odlučite za ovaj polazak, obavezno se dobro obučete, ponesete ćebe ili nešto toplije, jer je na trajektu čak i u letnjim mesecima veoma hladno. Mi to nismo znali i malo je reći da smo se tokom noći smrzli.
Olbia je jedan od poznatih gradova i važna luka na Sardiniji, a nalazi se u oblasti Costa Smeralda. Od Olbie do Algera ima još oko dva sata vožnje.
Algero
U Algero, grad sa preko 40000 stanovnika, stigli smo u prepodnevnim satima. Grad se nalazi na severozapadu ostrva, u oblasti koja se naziva “Rivijera korala“, po crvenim algama koje se mogu naći u moru, a upravo je i Algero dobio naziv po jednoj od algi. Većina stanovnika Algera su Katalonci, tako da se u gradu oseća snažan katalonski uticaj, a nazivi ulica su dvojezični, ispisani na italijanskom i na katalonskom jeziku. Takođe, kako je cela oblast poznata po koralima možete posetiti i Muzej korala u Starom gradu (cena ulaznice iznosi 5e) ili u nekoj od radnji kupiti nakit izrađen od korala.
Algero važi za jedan od najlepših gradova na Sardiniji, a za to je sasvim sigurno zaslužan i njegov istorijski centar. Odlikuju ga živopisne uske ulice između zidina grada, sa brojnim radnjama, restoranima, suvenirnicama i neizostavnim gelaterijama. Takođe, jedan deo starog grada proteže se uz obalu. Uz zvuk mora koje zapljuskuje zidine ovde ćete biti u prilici da uživate u najlepšim zalascima sunca.
Oduševljeni ovim gradom, nismo propuštali da veče provedemo šetajući promenadom pored mora do Starog grada, od kog smo bili udaljeni oko kilometar i po. Algero možete obići i vozićem koji se nalazi na samom ulazu u Stari grad.
U centru postoji i zabavni park sa brojnim sadržajima i zanimacijama za decu, a preko puta istog Panoramski točak.
Plaže u okolini Algera
Neke od najpoznatijih plaža u okolini Algera su:
- Maria Pia,
- Le Bombarde,
- Lazareto,
- Mugoni.
Maria Pia
Najbliža Algeru je plaža Maria Pia. Udaljena je oko 4 km od centra, u pravcu Fertilije. Duga uska plaža sa belim peskom, u čijem zaleđu se nalazi gusta šuma, sa čistom i plitkom vodom, idealnom za porodice sa decom.
Le Bombarde i Lazareto
Dalje ka severu, na međusobnoj udaljenosti od samo jednog kilometra, nalaze se plaže Le Bombarde i Lazareto. Ove plaže, do kojih od Algera ima oko 10 km, veoma su popularne. Stoga, već u ranim prepodnevnim satima pune su turista koji su poranili da nađu svoje mesto pod suncem.
Nama je Lazareto bila omiljena plaža i na nju smo se vraćali nekoliko puta.
Mugoni beach
Kada se već uđe u Regionalni park Porto Conte, dolazi se do plaže Mugoni, na oko 15 km od Algera. Ova plaža bila nam je takođe jedan od favorita. Duga, peščana plaža sa koje se pruža pogled na zelenilo okolnih brda pruža vam osećaj mira dok boravite na njoj, na šta je sigurno veliki uticaj imala i činjenica da nije bilo gužve.
U Algeru postoji i gradska plaža, San Giovanni, ali je nismo posetili. Stoga, ne mogu da vam dam više informacija o njoj, osim da se radi o širokoj organizovanoj plaži, na oko kilometar i po od Starog grada u Algeru.
Plaže na Sardiniji su uređene, sa setovima suncobrana i ležaljki, ali i dovoljno prostora za sopstveni mobilijar, sa restoranima i beach barovima. Međutim, kako cene setova nisu niske, kreću se oko 25 – 30e (za početak septembra), turisti uglavnom nose svoj mobilijar. Ispred svake plaže se plaća parking, po satu, uglavnom po ceni od 1.50e za prvi sat i 0,50e za svaki sledeći. Toaleta i svlačionica koje možete slobodno da koristite nema, ali pojedini beach barovi imaju svoje toalete koje možete koristiti uz doplatu.
Utisci o plažama
Iako sam znala da u ovom delu Sardinije plaže po lepoti ne pariraju Smaragdnoj obali, niti delu oko Kaljarija, za koje sam čula sve pohvale, ipak sam više očekivala. Da li je uzrok tome što mi se plaže nisu toliko dopale oblačno i vetrovito vreme, vrlo hladna voda ili nešto treće, nisam sigurna. Ipak, ne mogu da kažem da ih ne vredi obići, ali nisu bile u potpunosti po mom ukusu.
La Pelosa Stintino
Osim plaža koje možete posetiti u Algeru i okolini, jedna od najpoznatijih plaža u ovom delu Sardinije jeste La Pelosa. Najbliža gradu Stintino, ova veoma posećena plaža nalazi se na sat vremena vožnje od Algera, na samom severu ostrva. Specifična po mnogo čemu, La Pelosa nosi epitet italijanskih Kariba i jedne od najlepših plaža Italije, pa i sveta. Stoga, boravak na njoj ograničen je na 1500 gostiju dnevno, (širine je svega 300 metara), a da biste je posetili prethodno morate da imate rezervaciju (u periodu od 1. juna do 31. oktobra). To ćete učiniti tako što ćete se registrovati preko zvaničnog sajta plaže spiaggialapelosa.it. Cena rezervacije je 3,5e po osobi. Za decu do 12 godina rezervacija nije potrebna. Kada dođete na plažu, nakon check in-a dobijate posebnu narukvicu i nosite je dok ste na plaži.
Pored toga, morate da poštujete određena pravila. Sitan beli pesak zaštitni je znak ove plaže i njegovo odnošenje je strogo zabranjeno. U cilju što manjeg odnošenja peska, nije dozvoljeno postaviti peškir direktno na pesak. Neophodno je da se između peškira i peska postavi asura. Ukoliko je nemate, možete je kupiti ispred ulaza po ceni od 5e.
Nije dozvoljeno ni odnošenje kamenčića i školjki sa plaže, a zabranjeno je i kopanje u pesku. Takođe, pušenje cigareta dozvoljeno je samo na mestu obeleženom za to, a pre odlaska morate noge oprati na česmi ispred izlaza. Sva ova pravila izložena su na tabli koja se nalazi na samoj plaži. I pored ograničenog broja posetilaca, gužve su velike.
Vidikovac Belvedere La Foradada
Nešto što prvo uočite kada kročite na Sardiniju jesu njene prirodne lepote. Ostrvo je prepuno zelenila, krasi ga brojno rastinje i cveće, ali i predivni vidikovci… U okviru Regionalnog parka Porto Conte posetili smo vidikovac Belvedere La Foradada, odakle se pruža nestvaran pogled na more i litice, koji ostavlja bez daha. Do njega možete doći kolima, ali i busom iz Algera i uživati u fascinantnim prizorima koje je priroda stvorila.
Neptunova pećina
Nedaleko od pomenutog vidikovca počinju stepenice (njih 654) kojima se možete spustiti do pravog blaga parka Porto Conte, ali i cele ove oblasti – Neptunove pećine (Neptune’s grotto). Nagrada za napor koji ćete uložiti na tom putu do pećine i nazad biće vam očaravajući pogled na plavetnilo mora i prelepu prirodu. Sama pećina je veličanstvena i nikako nemojte propustiti da je posetite. Važi za jednu od najvećih morskih pećina u Italiji, a otkrivena je u 18. veku od strane ribara.
Osim silaska pešaka do pećine, do nje možete doći i brodićem iz Algera, što smo mi učinili. Karte smo kupili u luci u Algeru, po ceni od oko 30e po osobi (u tu cenu ulazi vožnja brodom i ulaznica za pećinu, za dete nismo plaćali). Pogled na litice i rt Capo Caccia na vrhu iznad dok prilazite pećini podjednako je zadivljujuć kao i kada sa vrha gledate prema moru.
Ulaz je na svakih sat vremena, a obilazak traje nešto više od pola sata. Očaravajući nakiti krase ovu pećinu, ali njenu lepotu i veličanstvenost fotografije ne mogu da dočaraju. Više o samoj pećini saznaćete od vodiča, koji će vam značajne podatke dati na italijanskom i engleskom jeziku. Pećina je sa morem povezana slanim jezerom Lamarmora.
Nurage Palmavera
Još jedno blago Sardinije jesu ostaci Nuragi građevina. Kao što sam na samom početku posta navela, nigde drugde osim na ovim prostorima nije zabeleženo prisustvo Nuragi naroda, a ostaci objekata koje su gradili i danas su očuvani. Na prostoru Sardinije ima ih preko 7000.
Mi smo posetili Nurage Palmavera. Do njih možete doći lokalnim putem ka Regionalnom parku Porto Conte, a udaljeni su 8 km od Algera. Ulaz se naplaćuje 5e po osobi. Nuragi su građene kao zasebna zgrada ili kao kompleks nuragija, odnosno više kula kružnog oblika (glavne i pomoćnih). Građene su na strateški važnim lokacijama, služile su za odbranu i čuvanje teritorija, kao skladišta, rezidencije, ali su imale i druge namene.
Hrana na Sardiniji
Kako pisati o Italiji, a ne pomenuti hranu. Paste, pice i sladoled, verovatno je prvo na šta većina nas pomisli kad je reč o hrani u Italiji. Od vlasnice apartmana u kom smo odseli dobili smo preporuku za restoran “Alger Mia”, ukoliko želite da probate dobro pripremljenu testeninu, za koji je poželjno da imate rezervaciju, a ako biste nešto brzo da prezalogajite, preporuka je za Fokaceriu “Mileze” blizu luke i Starog grada. Sladoled je svuda odličan, tako da nećete pogrešiti gde god da se zasladite ovom ukusnom poslasticom.
Sedam dana na Sardiniji je proletelo. Nadam se da ćemo nakon divnog Algera imati prilike da posetimo i ostatak ostrva. Pre nekih novih priča sa Sardinije, sledi uskoro novi post o prelepoj Toskani.