Grčka
Putevima Peloponeza -Monemvasia, Elafonisos i Drevna Olimpija

Putevima Peloponeza -Monemvasia, Elafonisos i Drevna Olimpija

Južni Peloponez i ostrvo Elafonisos

Putevima PeloponezaMonemvasiu i ostrvo Elafonisos, dva parčeta raja, posetili smo nakon sedmodnevnog boravka u Tolu i obilaska Istočnog Peloponeza. O pet očaravajućih lokacija koje smo tom prilikom posetili, možete pročitati ovde.

Nakon nedelju dana provedenih u oblasti Argolide, plan je bio da se spustimo do krajnjeg juga Peloponeza i ostrva Elafonisos i tu boravimo pet dana. Bila je već sredina juna 2021. godine, ali vreme i dalje nestabilno. Najavljivali su pad temperature i jači vetar. Stoga smo odlučili da rezervišemo tri noći na Elafonisosu.

Tako smo u subotu, 12. juna, krenuli put Elafonisosa i usput obišli veličanstvenu Monemvasiu.

Monemvasia – veličanstveni grad u steni

Monemvasia grad u steni, Putevima Peloponeza
Putevima Peloponeza – Monemvasia-grad-u-steni

Monemvasia je srednjevekovni gradić uklesan na obroncima stena. Nalazi se u jugoistočnom delu Peloponeza, na malom ostrvu koje je mostom povezano sa kopnom.

Udaljenost od Tola do Monemvasie je 240 km i najlakši put kojim možete stići do tamo je autoputem preko Tripolija, koji vodi sve do Sparte. Posle Sparte, uključujete se na magistralni put koji vodi do Monemvasie, do koje imate još oko 90 km.

Pre nego što stignete do starog grada Monemvasia, uklesanog u steni, nailazite najpre na naselje koje je sagrađeno u novije vreme. Nea Monemvasia, sa svim turističkim sadržajima koje jedno primorsko mesto pruža. U mestu se nalaze smeštajni kapaciteti, prodavnice, škola, plaža…

Prolaskom kroz ovo mesto, put vas vodi prema mostu koji ovo moderno naselje spaja sa ostrvom gde se nalazi srednjevekovni gradić.

Do samog ulaza u srednjevekovni grad odnosno do glavne kapije moguće je stići kolima. Međutim, u sezoni je veoma teško naći parking. Stoga se turisti parkiraju duž ulice koja vodi od spruda koji spaja ostrvo sa kopnom, pa do samog ulaza u grad.

Ukoliko vam pak nije problem da prošetate uzbrdo, odmah nakon mosta, sa leve strane, nalazi se besplatan parking. Odatle vam treba nekih 20ak minuta hoda do ulaza.

Utvrđenje

Monemvasia, sa očuvanim starim gradskim jezgrom i srednjevekovnom tvrđavom, pripada okrugu Lakonija. Ceo grad je okrenut prema moru i dugo je bio skriven od očiju turista. Kada prilazite toj ogromnoj steni, ne možete ni da zamislite kakve vas veličanstvene i zapanjujuće zidine očekuju sa druge strane ostrva.

prilaz monemvasiji
Putevima Peloponeza
Putevima Peloponeza – prilaz Monemvasiji
ulice monemvasie
Ulice-Monemvasie

Ulaz u Monemvasiu se ne naplaćuje, a unutra vas očekuje nesvakidašnji grad u steni. U gradu možete naći i smeštaj, ukoliko želite da provedete više dana na ovom neobičnom mestu. Ovde možete obići i mnoštvo antičkih crkvi, a najveća je katedrala Hrista Elkomenosa iz XIII veka.

crkva hrista elkomenosa
Putevima Peloponeza
Crkva-Hrista-Elkomenosa
centralni trg
Centralni-trg
kafic u monemvasiji
Putevima Peloponeza
Kafic-u-Monemvasiji
zgrada u monemvasiji
Putevima Peloponeza
Zgrada

Svakako, ako ste u prolazu, obavezno svratite bar na jedno piće u neki od kafića i uživajte u predivnom pogledu na plavetnilo Egejskog mora.

Takođe, možete i samo šetati uskim, zanimljivim, kaldrmisanim uličicama, prepunim suvenirnica. Monemvasia je jedno od onih mesta koje oduševljava i ostavlja bez daha. Celo gradsko jezgro sa tvrđavom nalazi se na listi kulturne baštine UNESKO-a.

Putevima Peloponeza
Putevima Peloponeza

Elafonisos – parče raja

U obilasku Monemvasie proveli smo nekoliko sati. Zatim, puni utisaka nastavili dalje. Do luke Punta, odakle kreće trajekt za ostrvo Elafonisos, stigli smo za oko sat vremena. O redu voznje smo se informisali preko interneta. Karte smo kupili u samoj luci, a cena je u junu 2021. godine iznosila 11e za automobil i 1e po osobi. Vožnja od luke do ostrva traje svega desetak minuta.

Smeštaj smo preko sajta booking.com rezervisali iz Tola. Izbor je pao na vilu Coralli rooms, za koju imamo sve preporuke. Vila u kojoj smo rezervisali trokrevetni studio nalazi se na samoj gradskoj plaži.

coralli rooms elafonisos
Coralli-rooms
gradska plaža elafonisos
Gradska plaža Elafonisos

Elafonisos je veoma malo ostrvo, čija površina je svega 19 kvadratnih kilometara. Nalazi se između Peloponeza i ostrva Kitira. Gradić Elafonisos jedino je naseljeno mesto na ostrvu, sa glavnom ulicom koja se proteže duž mora gde se nalaze brojni restorani, par marketa i suvenirnica.

Takođe, u samom centru nalazi se i crkva iz 19. veka, Agios Spiridona, do koje se dolazi putem preko mostića. Ova crkvica je i prvo što ćete ugledati kada trajektom prilazite ostrvu.

crkva agios spiridona
Putevima Peloponeza
Crkva-Agios-Spiridona
Putevima Peloponeza

Simos plaža – čuvena plaža na ostrvu Elafonisos

Međutim, ono zbog čega najveći broj turista posećuje ovo ostrvo je Sarakiniko zaliv i plaža Simos. Plažu Simos, koja je od naseljenog mesta udaljena 4 kilometra, čine Veliki i Mali Simos, odvojene sprudom. Veliki Simos je duga peščana plaža, sa predivnom tirkiznom bojom mora.

Bojom, koja se rečima i slikama ne može opisati ni dočarati. U nekim delovima sa peščanim dinama u pozadini plaže i dužim plićakom, što je nama odgovaralo zbog malog deteta. Grčki Maldivi, kako je još nazivaju turisti.

simos plaža
Putevima Peloponeza
Simos-plaža
Putevima Peloponeza
simos plaža
Simos-plaža

Uživali smo, a iz našeg iskustva, najbolje je mesto na plaži tražiti ispred kampa Simos. Kamp se nalazi na desnoj strani plaže, gledano prema moru. U tom delu, cena za dve ležaljke i suncobran iznosila je 10 evra, a cene u plažnom baru su bile i više nego pristupačne. Jedina zamerka ovoj plaži je što nije bilo toaleta i kabina za presvlačenje, ali je moglo da se ode do toaleta u samom kampu.

Na Elafonisosu često duva jak vetar, što se dogodilo i trećeg dana našeg boravka na ovom ostrvu i nije bilo moguće kupati se.

Iako smo od ranije imali saznanja da je na Elafonisosu često vetrovito, nismo očekivali da je vetar toliko jak, da nije bilo moguće ni sedeti na plaži, posebno ne u kupaćem kostimu. Vetar je tako jako duvao da je nosio čestice peska, koje vas udaraju po koži, što nimalo nije bilo prijatno. Moja preporuka je da, pre posete ovom ostrvu, proverite vremensku prognozu o jačini vetra i u skladu sa time planirate svoj boravak. Jer videti ovu nestvarnu plažu i prelamanje svih nijansi plave boje mora, vredi svakog pređenog kilometra.

Vreme smo do kraja dana proveli probajući lokalne specijalitete od jagnjetine i domaće vino, u udobnosti taverni na ostrvu.

Zapadni Peloponez

Drevna Olimpija 

        

drevna olimpija
Putevima Peloponeza
Putevima Peloponeza – Drevna-Olimpija

Nakon Elafonisosa došlo je vreme da se vraćamo ka Srbiji. Odlučili smo da u povratku to bude preko Patre i najdužeg visećeg mosta na svetu, zvanog Rio Antirio. Stoga smo još dve noći rezervisali u gradiću Nafpaktos.

Međutim, iako navigacija kao najbrži put do Nafpaktosa predviđa put preko Korinta, mi smo putovali zapadnom stranom Peloponeza, kako bismo usput obišli Drevnu Olimpiju. Put je duži za oko sat vremena, ali vredelo je… Verujem da je svakom ljubitelju sporta jedinstven doživljaj poseta ovom mestu.

Arheološki lokalitet

Stadion i Zevsov hram

Drevna Olimpija je svetilište stare Grčke posvećeno bogu Zevsu. Mesto gde su se 776. g.p.n.e. održale prve Olimpijske igre i gde se i danas nalaze ostaci prvog olimpijskog stadiona i hipodroma.

Ženama je bilo zabranjeno da se takmiče na Olimpijskim igrama, čak i da uđu na stadion da posmatraju događaje.

Putevima Peloponeza - Drevna Olimpija
Putevima Peloponeza – Drevna Olimpija
prvi olimpijski stadion
Putevima Peloponeza - Drevna Olimpija
prvi-olimpijski-stadion

Osim stadiona, najznačajniji ostaci koji su ovde sačuvani jesu ostaci Zevsovog hrama, odnosno obnovljeno postolje sa jednim stubom, u kome se nalazilo jedno od sedam svetskih čuda antičkog sveta – zlatna statua boga Zevsa, visoka 13 metara.

Hram je imao 6 stubova na užim i 13 na dužim stranama. Rekonstrukciju severozapadnog ugaonog stuba Zevsovog hrama je za Olimpijadu 2004. godine izveo Nemački arheološki institut.

zevsov hram
Zevsov-hram
statua boga zevsa
Putevima Peloponeza - Drevna Olimpija
Statua-boga-Zevsa
Putevima Peloponeza - Drevna Olimpija
Putevima Peloponeza – Drevna Olimpija

Herin hram i oltar

Najstariji hram u ovom svetilištu je hram boginje Here, izgrađen u VII veku pre nove ere, u dorskom stilu. Imao je šest stubova na užim stranama i 16 na dužim. Prvobitno drveni stubovi postepeno su zamenjeni kamenim.

Ispred Herinog hrama, nalazio se Herin oltar, mesto gde je prvobitno bio upaljen olimpijski plamen. Mesto gde se i danas, uoči svakih Olimpijskih igara, pali olimpijski plamen, uz pomoć sunca i ogledala. Odatle se kao olimpijska baklja štafetno prenosi do zemlje i grada domaćina Olimpijskih igara.

herin hram
Herin-hram
Philippeion
Philippeion

Philippeion

Takođe, možete obići i ruševine Philippeiona, zgrade kružnog oblika, čiju je izgradnju započeo Filip II, posle pobede u bici kod Chaironeia 338. godine p.n.e. Nakon njegove smrti, zgrada je završena od strane njegovog sina, Aleksandra Velikog, a bila je sagrađena u čast boga Zevsa.

Na ovom ogromnom prostranstvu, pored navedenih najznačajnijih građevina, mogu se videti i ostaci drugih građevina – gimnaziona, riznice, vežbališta… U obilasku ovog svetilišta, saznaćete brojne informacije o značajnim objektima tog doba.

Ulaz je, kao i na drugim lokalitetima, bio 12 evra po osobi, ali je naš utisak da za taj novac ovde dobijate mnogo više.

Muzeji

Pored arheološkog nalazišta, nalaze se i Arheološki muzej i Muzej istorije olimpijskih igara. Poseta i jednom i drugom muzeju je uključena u cenu ulaznice. Bogati skulpturama, statuama i slikama iz antičkog perioda, kao i predmetima koji su pronađeni na ovim prostorima tokom iskopavanja, dočaraće vam život drevne Grčke.

muzej istorije olimpijskih igara
Muzej-istorije-olimpijskih igara
arheološki muzej
Arheološki muzej

Olimpija

U neposrednoj blizini antičke Olimpije nalazi se i moderni gradić Olimpija gde je sve podređeno turistima, sa mnogo suvenirnica i taverni. Idealan da nakon višesatnog obilaska lokaliteta odmorite u hladovini bašte nekog restorana, uz ukusnu hranu i piće.

Most Rio Antirio

Put od Olimpije do Nafpaktosa vodi pored Patre, a zatim preko mosta Rio-Antirio, najdužeg visećeg mosta na svetu, dužine 2880 metara. Most spaja kontinentalni deo Grčke sa Peloponezom. Povezuje mesta Rio i Antirio.

Zvanično ime mosta je Harilaos Trikupis, po grčkom premijeru koji je još u XIX veku predložio da se povežu mesta Rio i Antirio. Međutim, u to vreme, to je bio preskup projekat. Trikupisova ideja realizovana je tek u XXI veku.

Most je svečano otvoren 07. avgusta 2004. godine, nedelju dana pre početka Letnjih olimpijskih igara u Atini. Olimpijska baklja prenesena je preko mosta dan nakon otvaranja.

Mostarina je iznosila 13e, a sa jedne na drugu stranu možete i dalje preći i trajektom, po nižoj ceni, što je bio jedini način prelaska sa jedne na drugu stranu pre otvaranja mosta.

most rio antirio
Putevima Peloponeza – Most Rio-Antirio
pogled na most iz Nafpaktosa
Putevima Peloponeza – Pogled na most iz Nafpaktosa

Nafpaktos      

Nafpaktos, primorski gradić u zapadnom delu Grčke, poslednje je mesto gde smo bili smešteni na ovom putovanju. Osim prve noći u Nei Poriju i smeštaja u Tolu, ostale smeštaje smo rezervisali usput, tako da smo imali samo okvirni plan gde ćemo biti smešteni i koliko.

Kako sve smeštaje rezervišemo preko sajta booking.com, ono čime se vodimo prilikom pretraživanja smeštaja je da isti ima ocenu preko 8,5, kao i sopstveni parking i da od centra nije udaljen više od 3 km.

Nafpaktos je mesto sa prelepom lukom u samom centru, mnoštvom kafića i restorana, te sa centralnim trgom ispod ogromnih platana. Iznad grada, na obližnjem brdu, izdiže se venecijanska trvđava.

luka nafpaktos
Luka-Nafpaktos
luka nafpaktos
Luka-Nafpaktos

Plaža u Nafpaktosu je šljunkovita i veoma prostrana, odnosno postoje dve plaže, koje se prostiru sa leve i desne strane luke. Tokom našeg boravka, duvao je jak vetar i nije bilo moguće kupati se, tako da vam ne mogu reći kakva je voda i koliko je pogodno za decu. Vreme smo provodili u šetnji, na dečjim igralištima, kojih je bilo na nekoliko mesta u gradu, ispijajući piće u lokalnim kafićima. Grad je veoma živ.

Međutim, primetno je bilo odsustvo stranih turista, videlo se da ovo mesto posećuje uglavnom lokalno stanovništvo. U razgovoru sa konobaricom iz jednog kafića, saznali smo da je česta pojava jak vetar i da je to jedan od razloga slabije posećenosti. I pored toga, uživali smo u šetnji ovim gradom.

Metsovo

U Nafpaktosu smo proveli dva dana, a zatim krenuli put Srbije. Nakon 250 km i nešto više od dva i po sata vožnje, bilo je vreme za pauzu. Izbor je pao na predivan gradić Metsovo. Metsovo se nalazi na padinama planine Pindus, na skoro 1200 metara nadmorske visine.

Međutim, odvajanje od auto puta je svega nekoliko kilometara. Sa trgom i parkom u centru mesta, kaldrmisanim uličicama, kućama i hotelima u drvetu i kamenu, Metsovo je poznati skijaški centar u ovom delu Grčke.

S druge strane, u letnjim mesecima, ovo je pravo mesto za odmor i pauzu. Posebno je pogodno za one koji putuju ka jonskim ostrvima. Takođe, s obzirom na to da se nalazi na oko sat vremena vožnje od čuvenih Meteora, mnogi biraju da odsednu upravo ovde kako bi obišli manastire. A kad ste već tu, nemojte propustiti da probate sir i vino, tradicionalne specijalitete Metsova. U samom centru, nalaze se brojne radnje sa ovim proizvodima.

U Niš smo nakon skoro dve nedelje stigli prepuni utisaka, zadovoljni onim što smo videli i doživeli, sa željom da se Peloponezu što pre vratimo.

Kao i za oblast Argolide, ukoliko imate predloge šta još posetiti, pišite u komentarima. Svaki predlog i sugestija su dobrodošli.

     

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *