Pafos – šta obići u gradu svetske kulturne baštine
Pafos se nalazi u jugozapadnom delu Kipra i, po predanju, predstavlja mesto rođenja Afrodite, grčke boginje ljubavi. Ukoliko na Kipar dolazite isključivo zbog plaža, pravo mesto za vas biće u oblasti oko Aja Nape i Protarasa. Međutim, ako vas zanima istorija, nikako nemojte da propustite obilazak Pafosa i okoline. Nakon što smo nedelju dana uživali u božanstvenim plažama u Protarasu i Aja Napi i lokacijama u okolini (o tome sam, kao i o celokupnoj organizaciji puta na Kipar u sopstvenoj režiji, pisala u posebnom postu) došlo je vreme da posetimo Pafos. Prvo pitanje koje nam je palo na pamet kada bismo pomenuli Pafos – šta obići u gradu Svetske kulturne baštine Uneska?
Odgovor na to pitanje dobili smo u vidu brojnih veličanstvenih istorijskih lokaliteta i prelepog grada.
Afroditina stena (Aphrodite’s rock)
Na putu do Pafosa iz Protarasa najpre smo posetili čuvenu Afroditinu plažu, po kojoj je ovo ostrvo dobilo naziv “ostrvo ljubavi”. Afroditina plaža se nalazi na nekih 20ak km ispred Pafosa, kada dolazite iz pravca Aja Nape.
Pre nego što siđete do veličanstvenih stena koje izranjaju iz mora, gde je prema legendi izronila i sama Afrodita, svoj auto možete parkirati na prostranom parkingu. Odatle, uskim pešačkim tunelom silazite do plaže. Pored parkinga se nalazi i prodavnica i par stolova i klupa ispod drveta, gde se možete osvežiti.
Prema mitologiji, na ovom mestu, 1200. godine pre nove ere rođena je Afrodita, grčka boginja ljubavi, lepote i plodnosti. Izronila je iz morske pene, a od njenih suza nastale su stene. Najveća od njih poznata je kao Afroditina stena (Petra tou Romiou). Reč je o ušuškanoj, šljunkovitoj plaži, koja je nezaobilazna stanica brojnim turistima koji posete Kipar.
Veruje se da kupanje na ovom mestu podmlađuje, i to minimum deset godina. Mi smo ipak odlučili da nakon kratkog obilaska plaže, nastavimo dalje put prema Pafosu.
Pafos – grad na Uneskovoj listi Svetske kulturne baštine
Kolika je važnost i izuzetan značaj ovog grada na jugozapadu Kipra govori činjenica da je Pafos uvršten na Uneskovu listu Svetske kulturne baštine. Godine 2017. bio je Evropska prestonica kulture.
Podeljen je na Gornji i Donji Pafos. Donji Pafos (Kato Pafos) predstavlja turistički centar, izgrađen pored mora, sa šetalištem, brojnim hotelima i restoranima. Takođe, i sa ostalim sadržajima u potpunosti prilagođenim turistima koji ovde provode svoj odmor. Prelep u večernjim satima, kada se upale svetla i veličanstveno presijavaju u moru.
Gornji Pafos (Pano Pafos) je deo grada gde živi lokalno stanovništvo.
S obzirom na to da se radi o gradu izuzetno bogatom istorijskim nasleđem, pri poseti Pafosu akcenat nam je bio na obilasku istorijskih znamenitosti, dok su plaže ostale u drugom planu. Tako smo za vreme kratkog boravka obišli sledeće lokacije:
- Grobnice kraljeva
- Tvrđavu Pafos
- Arheološki park
Pafos – šta obići: Grobnice kraljeva (Tombs of the Kings)
Već sutradan po dolasku, nakon posete gradskoj plaži, posetili smo lokalitet koji se nalazi oko 2 km od luke i centra grada – Grobnice kraljeva.
Iako samo ime navodi da pomislite da su na ovom mestu sahranjivani kraljevi, radi se o grobnicama gde su počivali bogati ljudi i visoki zvaničnici. Nazvane su “grobnicama kraljeva” samo zbog monumentalnosti građevina. Pojedine grobnice su čak ličile i na porodične kuće iz tog perioda.
Postoji osam grobnica isklesanih u stenama. Nalaze se na uzvišenju pored samog mora, tako da ćete dok ih obilazite imati i očaravajući pogled u daljini.
Cena ulaznica iznosila je 2,5e po osobi, za dete nismo plaćali (deca ispod 16 godina imaju slobodan ulaz). Lokalitet nije veliki i dovoljno vam je oko sat vremena da isti obiđete. S obzirom na to da su grobnice kraljeva sastavni deo Arheološkog parka, možete kupiti i objedinjenu ulaznicu za oba lokaliteta, mada isti nisu u blizini jedan drugom.
Jedina, po meni, mana istorijskih lokacija u Pafosu jeste njihovo radno vreme u letnjim mesecima, do 19,30h, s obzirom na to da su vrućine velike i da za obilazak treba odvojiti bar sat, dva vremena. Iako smo na lokalitet stigli oko 18h i dalje je bilo veoma, veoma toplo. Možda je zbog toga posetu Pafosu bolje planirati u vreme proleća ili jeseni, kako bi se natenane obišao grad i znamenitosti koje nudi.
Pafos – šta obići: Arheološki park (Archeological park)
Arheološki park u Pafosu najveće je arheološko nalazište na Kipru, koje se sastoji od 4 velike rimske vile i to: Dionisijeve, Tezusove, Eonove i Orfejeve kuće, sa podovima od mozaika, koji su odlično očuvani, gde su predstavljene razne istorijske scene. Takođe, u okviru parka možete obići teatar, svetionik, baziliku, agoru…
Cena ulaznice iznosi 4,5e, za odrasle iznad 16 godina.
Nalazište je pozicionirano u centru, u blizini luke, a ispred postoji parking. S obzirom na to da se radi o prostranom lokalitetu, na samom ulazu moći ćete da skenirate kod koji vam otvara mapu nalazišta. Tu ćete biti u prilici da izaberete rutu kojom želite da obilazite park, a u zavisnosti od afiniteta i vremena koje imate na raspolaganju.
Možete se odlučiti za sledeće rute: short trail, the highlights trail ili main trail. Pored svake od opcija videćete obaveštenje šta je sve obuhvaćeno za obilazak parka, zatim trajanje odabrane rute, kao i stepen težine staze za obilazak. Tako je najkraća staza u trajanju od pola sata, sat vremena predviđena za posetioce u žurbi, dok ćete ukoliko odaberete najdužu biti u prilici da detaljno istražite Arheološki park i za to će vam trebati 2 – 4 sata.
Nakon što izaberete rutu, navigacija će vas voditi u obilazak parka. Naravno, možete se odlučiti i za obilazak nekim svojim tempom. Pored svake vile, odnosno znamenitosti u parku, nalaze se i table sa opisom i detaljnim informacijama.
Vreme provedeno u parku nije ograničeno, a na mnogim mestima postavljeni su frižideri sa vodom i sokovima.
Pafos – šta obići: Tvrđava Pafos
Poslednja istorijska lokacija koju smo posetili jeste tvrđava u Pafosu (Paphos castle), koja se nalazi u turističkom delu grada, pored mora.
Prvobitno, bila je vizantijska tvrđava, sagrađena u cilju zaštite luke. Tokom osmanske vladavine bila je zatvor, dok je pod vlašću Britanaca korišćena kao skladište soli. Godine 1935. proglašena je za spomenik antike.
Radno vreme tvrđave je kao i na drugim lokalitetima, od 8,30h do 19,30h u periodu od 16. aprila do 15. septembra, a od 8,30h – 17,00h u periodu od 16. septembra do 15. aprila, s tim što nijedan od lokaliteta ne radi za vreme državnih praznika.
Ulaz u tvrđavu je 2,50e, ali, pošto smo je mi obišli u večernjim satima već je bila zatvorena.
Međutim, u neposrednoj blizini tvrđave probali smo jedan od najukusnijih sladoleda, u poslastičari Da Vinci.
Dok smo šetali ka luci i tvrđavi, pažnju nam je privuklo i jedno od obeležja Pafosa, spomenik “The Little fisherman”, koji se nalazi na samom šetalištu. Bronzana skulptura dečaka i velike ribe, jedna je od nekoliko takvih skulptura postavljenih u Pafosu.
Plaže u Pafosu
Boraveći u Pafosu posetili smo samo tri plaže. Najpoznatija je Coral bay, udaljena od grada oko 12 km. Peščana, organizovana plaža, sa crvenkastim odsjajem u pesku, zadovoljava potrebe turista. Nosilac je plave zastave za kvalitet vode.
Osim na ovoj, boravili smo i na jednoj od gradskih plaža, Vrisoudia II beach, u čijem zaleđu je restoran, pa možete i ručati ili popiti piće na plaži. Inače, cene u restoranima i marketima u Pafosu za nijansu su više nego u Protarasu i Aja Napi.
Laourou beach, simpatičnu plažu sa stenama u vodi, udaljenu oko kilometar od Coral bay, posetili smo po preporuci vlasnice smeštaja gde smo odseli.
Međutim, nakon provedenih sedam dana u oblasti Aja Nape, moram priznati da nas plaže u oblasti Pafosa nisu oduševile.
Ostale znamenitosti
S obzirom na to da smo u Pafosu boravili samo tri dana, nije bilo vremena da posetimo sve znamenitosti koje se nalaze u okolini. Međutim, dok sam istraživala koje sve lokacije vredi posetiti u ovom delu Kipra, naišla sam na brojna mesta koja su mi se učinila zanimljivim za videti. Stoga ću vam napisati koja su to mesta, te ukoliko boravite u Pafosu, možda ćete imati prilike da ih posetite.
–Adonisova kupatila (vodopadi) – kažu da su ovi vodopadi, koji su prema predanju nekada bili ljubavno gnezdo Afrodite i Adonisa, jedna od najlepših lokacija u okolini Pafosa
–olupina broda Edro III – brod se nasukao u blizini Pafosa u toku nevremena 8. decembra 2011. godine
–plava laguna (Blue lagune), za istu postoje organizovane ture
–Afroditina kupatila i botanička bašta, po verovanju, mesto gde je Afrodita upoznala Adonisa
–(Aphrodite Waterpark) – aquapark u Pafosu, najveći na Kipru
Za kraj, možda nešto najbolje što sam pročitala o Pafosu – “Pafos: a good reason for all seasons”.
Nadam se da ćemo uskoro imati prilike da ponovo odemo na Kipar i detaljnije istražimo ovu oblast. Ukoliko ste posetili ovu divnu ostrvsku zemlju, pišite u komentarima šta vam se najviše dopalo.
❤️
❤️❤️❤️
Феноменалан текст! Интересантан спој корисних сервисних информација и субјективног доживљаја, уз искрену оцену свих садржаја.
Hvala, Zoki, na lepim rečima! Upravo se trudim da u postovima pružim servisne informacije, ali i da podelim svoje subjektivno iskustvo na način koji će biti svima zanimljiv.