Slovačka
Šta obići u Bratislavi za jedan dan – mojih 8 predloga

Šta obići u Bratislavi za jedan dan – mojih 8 predloga

Bratislava je glavni i najveći grad Republike Slovačke, grad lepe arhitekture i opuštene atmosfere. Nalazi se na jugozapadu Slovačke, na samoj granici sa Republikom Austrijom. Bratislava je od Beča, glavnog grada Austrije, udaljena nepunih 70 km i to je najmanja međusobna udaljenost između neka dva glavna grada. Još jedna zanimljivost vezana za ovu prestonicu jeste da se sa brda iznad grada pruža pogled na čak tri države. Naime, osim Slovačke, po lepom vremenu sa te tačke možete videti teritoriju Austrije i Mađarske.

Bratislavu smo posetili nakon povratka iz Beča, gde smo proveli nekoliko dana, te smo na raspolaganju imali jedan dan (mada, više je bilo reči o nekoliko sati, nego o celom danu) za obilazak i već uveče smo nastavili put dalje. U ovom postu, opisaću vam šta obići u Bratislavi za tako kratko vreme, saznaćete koje su to glavne znamenitosti prestonice Slovačke, gde se parkirati ukoliko dolazite autom, a biti što bliže glavnim atrakcijama. Takođe, napisaću vam šta smo probali od tradicionalnih slovačkih jela i kako nam se dopala slovačka kuhinja.

Pa, da krenemo u obilazak…

Predsednička palata u Bratislavi
Šta obići u Bratislavi – Predsednička palata

1. Bratislavski zamak (Bratislavsky hrad)

Kada u pretraživaču ukucate “znamenitosti Bratislave” prvo što će vam se pojaviti je poznati Bratislavski zamak (Bratislavsky hrad). Na brdu Malih Karpata iznad samog grada dominira ovaj prelepi zamak, te smo se, kao i većina turista, uputili da najpre obiđemo ovu lokaciju. Za dolazak do zamka i kasnije za vožnju i kretanje kroz grad koristili smo google.maps navigaciju.

Preko puta glavnog ulaza u dvorište zamka nalazi se velika podzemna garaža gde smo ostavili auto. Naplata parkinga u garažama u gradu vrši se za određeni interval (po započetom satu ili započetih 20 minuta) ili za ceo dan.

Prvi pomeni o zamku Bratislave su iz X veka. Tokom vekova, imao je više rekonstrukcija, bio je sedište mađarskih kraljeva, neko vreme napušten, zatim obnavljan. Danas važi za jedno od najbitnijih obeležja grada.

Bratislavski zamak je pravougaonog oblika, sa 4 kule na svakom uglu. Zbog svog specifičnog oblika nazivaju ga i “naopako okrenut sto”. Jedna od kula nosi naziv “kula dragulja”, jer su u njoj čuvani dragulji sa mađarskih kruna kada je dvorac bio kraljevska rezidencija. Ovo je ujedno i najviša kula zamka.

Slovački nacionalni muzej smešten je u zgradi Bratislavskog zamka, a dvorište krase prelepo uređeni vrtovi. S obzirom na to da nismo imali mnogo vremena na raspolaganju, unutrašnjost zamka nismo posetili, već smo vreme proveli u šetnji i obilasku okoline.

bratislavski zamak
Šta obići u Bratislavi – Bratislavski zamak
Vrtovi iza Bratislavskog zamka
Prelepi vrtovi iza zamka
šta obići u bratislavi - bratislavski zamak
Jedna od kula nosi naziv “kula dragulja”
Bratislavski zamak
Šta obići u Bratislavi – Bratislavski zamak

Inače, do zamka možete doći i stepenicama koje vode iz starog dela grada, iznad Katedrale Svetog Martina.

2. Most Slovačkog narodnog ustanka (NLO most)

Predivan pogled na ceo grad pruža se sa brda gde je sagrađen Bratislavski zamak. Međutim, posebnu pažnju privući će vam most Slovačkog narodnog ustanka (Most SNP, u periodu od 1993. – 2012. godine nosio je naziv Novi most), jedan od simbola grada. Prepoznaćete ga po tornju čiji vrh podseća na leteći tanjir, zbog čega ga nazivaju i NLO most.

Most SNP je poznata turistička atrakcija koju možete obići u Bratislavi, a turiste, osim svojim neobičnim izgledom, privlači i zbog restorana i osmatračnice koji se nalaze na vrhu tornja, odakle se pruža panoramski pogled na celu Bratislavu. Do restorana i osmatračnice dolazi se liftom za koji se plaća ulaznica.

Čitajući o ovoj zanimljivoj lokaciji, na sajtu visitbratislava.com naišla sam na podatak da po ceni od 45e možete uplatiti panoramsku šetnju po obimu osmatračnice na mostu. Sve to na visini od 85 metara, uz pratnju instruktora (izlazi se na prozorsku dasku osmatračnice iza prozora restorana). Ko se ne boji visine, eto ideje za jednu adrenalinsku atrakciju. Iskreno, ja se ne bih usudila.

NLO most, šta obići u Bratislavi
Pogled na most Slovačkog narodnog ustanka
NLO most Bratislava
Zbog specifičnog izgleda tornja na vrhu koji podseća na leteći tanjir nazivaju ga i NLO most

3. Mihaljska kapija (Michael’s Gate)

Nakon što smo obišli Bratislavski zamak i uživali u pogledu na panoramu grada, auto smo parkirali u podzemnoj garaži u centru (Garage center) u blizini Starog grada Bratislave, odakle nam je trebalo manje od 10 minuta pešaka do Mihaljske kapije. Nekadašnje gradsko utvrđenje imalo je četiri kapije koje su predstavljale ulaz u grad, ali jedina sačuvana do danas jeste upravo Mihaljska kapija. Iznad nje izdiže se kula visine 51 m u kojoj se nalazi Muzej oružja, koji takođe možete posetiti.

S obzirom na vreme koje smo imali na raspolaganju, nijednu od lokacija nismo detaljnije obilazili. Međutim, i pored toga, uživali smo u lepoti i divnoj atmosferi Bratislave. U trenutku prolaska kroz kapiju, pažnju nam je privukao zlatni krug u samom prolazu sa označenim stranama sveta i obeleženim udaljenostima svetskih gradova od te tačke u Bratislavi (tzv. “nulta tačka).

Šta obići u Bratislavi - Mihaljska kapija
Šta obići u Bratislavi – Mihaljska kapija
Mihaljska kapija Bratislava
Prolaz kroz Mihaljsku kapiju
Mihaljska kapija
Zlatni krug u prolazu
šta obići u Bratislavi - Mihaljska kapija
Udaljenost svetskih lokacija od Bratislave

4. Stari grad u Bratislavi (Old Town Bratislava)

Nakon što prođete kroz Mihaljsku kapiju ulazite u pešačku zonu i predivni stari deo grada, koji odiše opuštenom atmosferom koja vlada Bratislavom. Sačekaće vas prelepe šarene zgrade, tradicionalni restorani i kafići, te prekrasni izlozi brojnih prodavnica. Takođe, opuštajući tonovi muzike iz kafića i žamor ljudi koji uživaju u šetnji popločanim i kaldrmisanim ulicama.

U Starom gradu nalazi se i mnoštvo radnji sa raznim suvenirima, kao što su majice, šolje, magneti, razne figure poznatih građevina. Najviše pažnje privukli su mi novogodišnji ukrasi za jelku sa motivima Bratislave, ali i drugih poznatih svetskih atrakcija, kao što su čuveni baloni u Kapadokiji. Nažalost, na mnogim mestima nemam dovoljno vremena da uživam u sitnicama i razgledanju izloga.

stari grad bratislava
Šta obići u Bratislavi – ulice Starog grada
stari grad bratislava
Izlog prodavnice u Starom gradu

Šetnju nastavljamo do Glavnog trga (Hlavne namestie). Centralno mesto na njemu zauzima Maksimilijanova fontana, nazvana po Maksimilijanu II, kralju Ugarske koji je naredio njenu izgradnju. Fontana je iz XVI veka, a sagrađena je u cilju obezbeđenja javnog vodovoda. Stara gradska kuća sa zvonikom i ambasada Republike Grčke, samo su neke od zgrada na ovom trgu, koje isti ulepšavaju fasadama u raznim bojama.

Glavni trg u Starom gradu
Stari grad Bratislava
Stari grad Bratislava
Stari grad Bratislava
Šta obići u Bratislavi – štetajte ulicama
glavni trg bratislava
Stara gradska kuća (levo) i Maksimilijanova fontana (desno) na slici

5. Bronzane statue na Glavnom trgu

Ipak, bronzane statue na Glavnom trgu predstavljaju najpopularnija mesta za slikanje. Mnogobrojni turisti zaustavljaju se upravo pored ovih interesantnih statua kako bi čuli priče o njima. Kada dođete do Glavnog trga, najpre ćete naići na Napoleonovog vojnika, oslonjenog na klupicu. Nedaleko od njega, nalazi se statua Lepi Šone (Schone Naci). Stanovnik Bratislave s početka XX veka, bio je poznat po tome što je šetajući ulicama grada, elegantno obučen, pozdravljao prolaznike podizanjem svog šešira. Statua je napravljena u njegovoj prirodnoj veličini, a pravo ime ovog gospodina bilo je Ignac Lamar.

Najčuvenija od svih jeste statua Čumila, radnika kanalizacije koji viri iz šahte. Do ove statue doći ćete kada sa Glavnog krenete prema Hviezdoslavovom trgu. Legenda kaže da ukoliko dotaknete glavu radnika Čumila, ispuniće vam se želja koju ste zamislili. Statue su toliko popularne da je isped svake od njih bio red za slikanje.

   

Statua Lepi Šone, Bratislava
Lepi Šone pozdravlja prolaznike
Statua Napoleonov vojnik Bratislava
Napoleonov vojnik
Čumil, radnik kanalizacije
Čumil, radnik kanalizacije
Čumil, radnik kanalizacije
Zamislite želju i dotaknite Čumilovu glavu

6. Slovačko nacionalno pozorište

Uživali smo u razgledanju grada, iako je sve išlo bržim tempom nego što smo želeli. Dolazimo do prelepe zgrade Slovačkog nacionalnog pozorišta. Slovačko nacionalno pozorište osnovano je 1920. godine i najstarije je profesionalno pozorište u ovoj državi. Zgrada pozorišta na Hviezdoslavovom trgu sagrađena je u neo-renesansnom stilu, a ispred pozorišta nalazi se Ganimedova fontana (Ganymede’s Fountain), sa likovima iz antičke mitologije.

Hviezdoslavov trg takođe je jedna od lokacija koja privlači pažnju turista, jer se u produžetku trga nastavlja divan drvored i šetalište, sa brojnim restoranima idealnim za predah tokom toplih dana. Spomenik Pavelu Hviezdoslavu, slovačkom pesniku, dramaturgu i prevodiocu nalazi se na istoimenom trgu, dok će vam preko puta ulice pogled privući zgrada luksuznog hotela Carlton.

Šta obići u Bratislavi - Slovačko nacionalno pozorište
Šta obići u Bratislavi – Slovačko nacionalno pozorište
Zgrada Slovačkog nacionalnog pozorišta i Ganymede's Fountain
Zgrada Slovačkog nacionalnog pozorišta i Ganimedova fontana
Spopemik Pavelu Hviezdosalvu na istoimenom trgu, Bratislava
Spopemik Pavelu Hviezdoslavu na istoimenom trgu

Hrana u Slovačkoj

Nakon obilaska Slovačkog nacionalnog pozorišta pauzu za ručak napravili smo u jednom od tradicionalnih restorana u starom delu grada. Uvek gledamo da to budu restorani gde ima više gostiju, kao i oni gde se može probati nešto od lokalnih jela, a za slovačku kuhinju smo dobili sve preporuke.

Po preporuci konobara, naručili smo tradicionalno slovačko jelo “brynadzove halušky” – njoke sa sosom od sira i slaninom. Takođe, i palačinku od krompira sa punjenjem od mesa i povrća, koje je bilo umereno ljuto i imalo je zaista divan, ali jak ukus. Iako veoma ukusna, u slovačkoj kuhinji su jela prilično začinjena.

7. Katedrala Svetog Martina

Sledeća lokacija koju smo posetili je katedrala Svetog Martina. Fascinantna crkva na obodu Starog grada, koja dominira svojom veličinom. Zvonik katedrale visok je 85 metara. Mnogi mađarski kraljevi i kraljice, u periodu od 1563. – 1830. godine, krunisani su u ovoj crkvi, zbog čega je, u znak sećanja na to doba, na vrh tornja katedrale postavljena pozlaćena replika krunidbene krune.

Sada već poznata lagana i opuštena atmosfera Bratislave osećala se i u ulicama oko katedrale. Međutim, kako su iznad grada počeli da se nadvijaju tamni oblaci, požurili smo da obiđemo još jednu znamenitost Bratislave, pored koje smo prethodno samo prošli autom.

Katedrala Svetog Martina
Katedrala Svetog Martina
Katedrala Svetog Martina, Bratislava
Šta obići u Bratislavi – Katedrala Svetog Martina

8. Palata Grasalkovič (predsednička palata) i fontana Planeta mira

Zgrada koja me je svojim izgledom najviše fascinirala jeste palata Grasalkovič ili predsednička palata u Bratislavi, iza koje se nalaze javni vrtovi. Danas rezidencija predsednika Republike Slovačke, ova palata sagrađena je 1756. za Antala Grasalkoviča, kao letnja rezidencija, u rokoko, kasnobaroknom stilu. Iz njegove bogate biografije saznala sam da je Antal Grasalkovič bio ugarski plemić hrvatskog porekla, glavni sudija Ugarske u periodu od 1731. godine do 1748. godine, predsednik Ugarske dvorske komore i poverenik carice Marije Terezije. 1743. godine dobio je čin grofa i važio za jednog od najbogatijih ljudi tog vremena.

Nekada su se u palati, koja je bila sedište muzičkog života u to vreme (i sam Grasalkovič je imao svoj orkestar), održavali balovi i razne svečanosti. Kompozitor Jozef Hajdn često je nastupao u palati, gde je premijerno izveo i neka od svojih dela. Palata Grasalkovič je postala rezidencija predsednika Republike Slovačke 1996. godine.

Veoma interesantna fontana u obliku planete zemlje, oko koje je u svakom trenutku okupljen veliki broj turista, nalazi se ispred palate. Ukoliko dolazite u Bratislavu, ne propustite ovu lokaciju.

Uz kapi kiše ovde završavamo obilazak Bratislave i hitamo ka parkingu kako bismo što pre nastavili put.

Fontana Planeta mira
Predsednička palata
Fontana Planeta mira ispred predsedničke palate
Predsednička palata
Šta obići u Bratislavi – Predsednička palata

Utisci o Bratislavi

Prestonica Slovačke pomalo je zapostavljena u odnosu na Beč i Budimpeštu, dva glavna grada koja se nalaze nedaleko od nje i uglavnom je usputna stanica turistima prilikom obilaska ovih gradova, kao što je i nama bila.

Međutim, daleko od toga da ovaj grad sa prelepim starim delom nema šta da pruži i za boravak od više dana. Sve napred navedene lokacije mogu se natenane obići. Pored toga, tu je i šetalište kraj reke Dunav, koja protiče kroz Bratislavu, gde biste sigurno uživali, zatim, crkva Svete Elizabete (poznata kao Plava crkva), koja se nalazi izvan Starog grada. Može se otići do nekog od tržnih centara (Eurovea, Aupark…) i još mnogo toga.

Da li ste posetili Bratislavu i kakav je utisak na vas ostavila?

Jedan dan svakako nije dovoljno vremena da se detaljno obiđe grad kao što je prestonica Slovačke. Međutim, za neke destinacije jednostavno nemamo više vremena od usputnog obilaska.

Prilikom putovanja u Italiju, takođe smo tokom jednodnevnog izleta obišli čarobnu Firencu. Ukoliko biste želeli da više pročitate o tome, to možete učiniti na sledećem linku : “Šta obići u Firenci za jedan dan”

2 thoughts on “Šta obići u Bratislavi za jedan dan – mojih 8 predloga

    • Author gravatar

      Браво, Ана. Одличан текст! Све ове локације сам обишао, с том разликом што су тада вртови замка били у фази сређивања, па је више личило на неко градилиште…. Био сам и у унутрашњости замка. Има више спратова и много просторија, свака има своју “тему” – експонати познатих словачких уметника (сликара, композитора) и њихови лични предмети, просторија са оргуљама и клупама, панои са сликама и занимљивостима у вези замка… Било је баш лепо… Вреди отићи поново!

      • Author gravatar

        Hvala, Zoki! Drago mi je da ti se dopao i tekst i grad. Bratislava zaslužuje više od jednog dana obilaska. Za tako kratko vreme moguće je videti samo najpoznatije lokacije, bez detaljnijeg istraživanja. Vrtovi oko zamka su sada prelepo uredjeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *