Mojih top 10 znamenitosti Salcburga
Salcburg – grad Mocarta, Mocart kugli, barokne arhitekture. Grad prelepih vrtova, trgova i fontana. Smešten u središnjem delu Austrije, u blizini granice sa Nemačkom, Salcburg je središte istoimene pokrajine. Naziv grada u prevodu znači “grad soli” – u srednjem veku rekom Salcah, koja protiče kroz grad, prevožena je so i podlegala je carini na mestu današnjeg grada.
Salcburg se može ponositi mnogim znamenitostima, starim gradskim jezgrom uvrštenim na listu kulturne baštine Uneska i blizinom divnih jezera i prelepih Alpa, na koje se pruža pogled iz svakog dela grada.
Osim toga, na svakom koraku u gradu možete napraviti predah i zasladiti se čuvenim Mocart kuglama, koje su originalne nastale upravo ovde i danas se, napravljene po originalnom receptu, mogu kupiti u poslastičarnici “Furst”.
U Salcburgu smo boravili u aprilu 2022. godine i na raspolaganju smo imali tri dana za obilazak grada i najlepših znamenitosti Salcburga.
Smeštaj u aranžmanu 3 noći sa doručkom za nas troje smo rezervisali u hotelu na periferiji grada, i noć je koštala oko 100e. Centar grada je značajno skuplji, a jedan od najlepših i najskupljih hotela je hotel Sacher na obali reke Salcah.
Salcburg card
Pošto smo bili smešteni na periferiji grada, koristili smo javni prevoz za dolazak do centra i obilazak znamenitosti Salcburga i kao najpovoljniju opciju uzeli salcburg card. Salcburg card je kartica čija kupovina vam omogućava da besplatno koristite javni prevoz i po jedan ulazak na većinu glavnih turističkih atrakcija. Osim toga, imate i popuste na određenim mestima. Da biste karticu koristili na telefonu, neophodno je da prethodno instalirate aplikaciju pass walet.
Prilikom ulaska u bus ili znamenitost, dovoljno je da pokažete karticu na telefonu kako bi vam očitali kod sa iste. Jedino o čemu ćete morati da vodite računa je da vam se baterija telefona ne isprazni.
Kartica je dostupna za 24, 48 i 72 sata i ukoliko planirate da obiđete što više znamenitosti grada, ovo je vrlo povoljna opcija i značajno se uštedi. Više o tome možete saznati na sajtu salcburg.info. Mi smo koristili salcburg card od 48h, koja je koštala oko 35e po osobi, dok za dete nismo plaćali. Salcburg card smo iskoristili za obilazak Mocartove rodne kuće, palate Hellbrunn i šaljivih fontana, tvrđave Hohensalcburg i uspinjače koja vozi do tvrđave i Prirodnjačkog muzeja u Salcburgu.
Mojih top 10 znamenitosti Salcburga
Ono što bih ja kao najlepše izdvojila je sledećih 10 “znamenitosti Salcburga”:
- Rezidenzplatz – Rezidencijalni trg
- Ulica Getreidegasse – glavna ulica Starog dela grada
- Mozarts geburthaus – Mocartova rodna kuća
- Palata Hellbrunn i šaljive fontane
- Šetnja pored reke Salcah
- Mirabellgarten – palata i vrtovi Mirabel
- Hohensalzburg festung – tvrđava Hohensalzburg
- Haus der natur – Prirodnjački muzej u Salcburgu
- Hotel Sacher Salzburg
- Mocart kugle
1. Rezidenzplatz – Rezidencijalni trg
Prvog dana boravka u Salcburgu odvezli smo se do starog gradskog jezgra i obišli velelepni Rezidencijalni trg. Na sredini trga nalazi se jedna od najlepših i najvećih fontana – residence fountain. Smatra se jednim od najznačajnijih baroknih spomenika u Evropi i svakako je jedna od najpoznatijih znamenitosti Salcburga.
Na ovom velelepnom trgu održavaju se sportske i muzičke manifestacije, te božićni market i proslava Nove godine. Kako je bilo kasno poslepodne, većina znamenitosti i radnji je već bila zatvorena, pa smo imali privilegiju da je na trgu bilo vrlo malo ljudi. Mogli smo da vidimo svu veličinu i impozantnost istog i istovremeno uživamo u tišini.
2. Ulica Getreidegasse – glavna ulica Starog dela grada
Ulica Getreidegasse – već sutradan ujutru, nakon doručka, uputili smo se u šetnju glavnom ulicom Starog dela grada. Pešačka zona i centralni deo ovog dela grada, prepuna je radnji i restorana, kao i zanimljivih pasaža i jedna je od najposećenijih znamenitosti Salcburga. Uska, živopisna ulica, omeđena visokim kućama, predstavlja i glavnu shoping zonu, te bilo da dođete na jedan ili više dana, prošetajte ovom interesantnom ulicom.
Jedna zanimljivost vezana za ulicu Getreidegasse je da gradski pravilnik predviđa kako tačno moraju izgledati reklame u glavnoj ulici, tako da ćete dok šetate videti isključivo gvozdene reklame postavljene iznad samih radnji.
3. Mozarts geburthaus – Mocartova rodna kuća
Mozarts geburthaus – Mocartova rodna kuća nalazi se u glavnoj ulici, Getreidegasse broj 9. Kuća u žutoj boji, gde se čuveni kompozitor klasične muzike Volfgang Amadeus Mocart rodio davne 1756. godine i živeo do svoje 15. godine, sada je pretvorena u muzej, a uz salcburg card je ulaz besplatan.
Unutar višespratne kuće, možete videti gde se rodio i živeo Mocart, njegovu prvu violinu i klavir, rukopise njegovih dela, portrete porodice i saznati više o njegovom životu. Takođe, jedna od prostorija je suvenirnica, te možete kupiti razne suvenire, između ostalog i figuricu Mocarta od lego kockica.
4. Palata Hellbrunn i šaljive fontane
Južno od grada, na oko šest kilometara od centra, nalazi se jedna od najinteresantnijih znamenitosti Salcburga, palata Hellbrunn i čuvene šaljive fontane. Do nje možete doći busom za koji važi salcburg card, kako smo i mi došli nakon obilaska ulice Getreidegasse i Mocartove rodne kuće. Ukoliko dolazite kolima, ispred ulaza u kompleks nalazi se parking.
Reč je dvorcu koji je u 17. veku sagrađen kao letnja rezidencija princa-nadbiskupa Markusa Sitikusa, namenjen isključivo za zabavu i razonodu. Na samom ulazu dobijate audio-vodič, a za obilazak vrta biće vam potrebno oko sat vremena.
Trick fountains – šaljive fontane
Okolinu dvorca čine park sa jezerom, vodeni kanali, interesantne fontane, pećine i skulpture. Na svakom koraku može vas iznenaditi voda koja prska iz skrivenih fontana, te su “igre vodom” ono po čemu je ovaj park poznat.
Prvo što ćete videti kada krenete u obilazak jeste jezero, a zatim i mali amfiteatar gde se nalazi kameni sto i stolice gde je nadbiskup okupljao svoje goste. Sto i sve stolice, osim one na kojoj je on sedeo, imale su otvor odakle u nekom trenutku počne da prska voda. Tako, dok su ostali bili mokri, nadbiskup se silno zabavljao. Sve to, osetićete na svojoj koži ukoliko prihvatite poziv vodiča da sednete za sto.
Krećući se dalje kroz park uživaćete u najraznovrsnijim vodenim zabavama, proći kroz vodeni tunel, videti zanimljivu fontanu koja uz pomoć vode podiže metalnu kapicu, razne skulpture i neverovatno mehaničko pozorište, sa preko 200 delova. I sve se to pokreće samo uz energiju vode.
Radno vreme
Ukoliko želite da uživate u vodenim atrakcijama, imajte na umu da su dvorac Hellbrunn i fontane otvorene za posetioce u periodu od početka aprila do kraja novembra.
Na kraju, da vas podsetim da ulaznica obuhvata i ulaz u palatu Hellbrunn, gde takođe dobijate audio-vodič, te možete saznati interesantne detalje iz života Markusa Sitikusa. Za obilazak palate dovoljno vam je oko 40 minuta.
5. Šetnja pored reke Salcah
Nakon obilaska palate Hellbrunn i šaljivih fontana, vratili smo se u centar grada. Bus koji vozi iz Hellbrunna staje u blizini ulaza u Stari grad, sa leve strane reke.
Prelaskom preko jednog od mnogobrojnih mostova dolazite u novi deo, gde se nalazi još znamenitosti Salcburga i to Mocartova kuća, gde je živeo nakon što se porodica preselila iz kuće gde se čuveni kompozitor rodio, te palata Mirabel i njeni prelepi vrtovi. Ali pre nego što krenete u dalji obilazak grada, obavezno napravite pauzu i uzivajte pored reke.
Salcburgom protiče reka Salcah, koja razdvaja stari i novi deo grada. Pravo je uživanje prošetati obalom. U toplim danima, prepuna je izletnika, kako lokalnog stanovništva, tako i turista.
Na reci su sagrađeni brojni mostovi, a najpoznatiji je “Love lock bridge”, originalno nazvan Makartsteg bridge. Izgrađen je 2001. godine, a čuven po hiljadama katanaca koje su postavili zaljubljeni i “zaključali” svoju ljubav.
Osim toga, u znamenitostima Salcburga i lepotama grada možete uživati i putem krstarenja rekom Salcah, a jednu vožnju brodom takođe možete ostvariti uz salcburg card.
6. Mirabellgarten – palata i vrtovi Mirabel
Sledeća “stanica”, nakon predaha pored reke, bili su nam palata i vrtovi Mirabel. Unutar palate, nažalost, nismo bili, jer je u vreme kada smo stigli već bila zatvorena. Međutim, pravo zadovoljstvo je i sama šetnja predivnim vrtovima, posebno kada sve procveta i ozeleni, kao što je bilo u vreme naše posete.
Mirabel palata sagrađena je početkom 17. veka po nalogu nadbiskupa Volfa Ditriha von Raitenaua, koju je sagradio za svoju ljubavnicu Salome Alt sa kojom je dobio 15 dece. Palata je tokom vekova menjala vlasnike, sadašnje ime dao joj je Markus Sitikus, dok su vrtovi uređeni za vreme nadbiskupa Johana Ernsta von Tuna.
Vrtovi su podeljeni u nekoliko celina: Pegazova fontana, Velika Fontana, pozorište u živoj ogradi, Vrt patuljaka, Vrt ruža i Oranžerija, a ovde je sniman čuveni film “Moje pesme, moji snovi” iz 1965. godine, dobitnik pet Oskara.
Naša šetnja i uživanje u prekrasnim bojama ovih vrtova trajala je sve do zalaska sunca, kada smo se vratili u hotel, kako bismo se odmorili za još jedan dan obilaska predivnog Salcburga.
7. Hohensalzburg festung – tvrđava Hohensalzburg
Poslednjeg dana boravka u Salcburgu obišli smo jedno od najpoznatijih obeležja ovog grada, tvrđavu Hohensalcburg. Smeštena na vrhu brda Festungsberg, do nje se može doći pešice ili uspinjačom. Koji god način da izaberete, na vrhu će vas sačekati zadivljujući pogled na Salcburg i Alpe.
Tvrđava Hohensalcburg podignuta je 1077. godine i u potpunosti je očuvana. Predstavlja najveću očuvanu tvrđavu u Srednjoj Evropi. Najpre smo prošetali dvorištem tvrđave, gde se nalazi i par restorana i kafića, tako da možete napraviti pauzu za kafu ili probati salcburške noklice, još jedan čuveni austrijski specijalitet.
Muzeji u Tvrđavi
Obilazak smo nastavili razgledanjem Muzeja tvrđave (Fortress Museum), gde na samom ulazu nailazite na maketu tvrđave, a zatim možete videti različite predmete koji su oslikavali način života iz tog perioda. Između ostalog, razne novčiće, oružje, grnčariju, muzičke instrumente, srednjevekovne oklope i drugo.
Saznaćete o istoriji izgradnje tvrđave, ishrani i kuvanju u srednjem veku, oružju…, a ono gde smo se mi najduže zadržali je kod prikaza igara i igračaka u srednjem veku.
U okviru tvrđave nalaze se i Muzej Rajnerovog puka i Muzej marioneta, koji će vas povesti kroz istoriju Salcburga i podsetiti na značajne ličnosti i događaje.
Uz salcburg card besplatna je vožnja uspinjačom kao i ulaz u tvrđavu i poseta muzejima.
8. Haus der natur – Prirodnjački muzej u Salcburgu
Nakon obilaska tvrđave Hohensalcburg, otišli smo do Prirodnjačkog muzeja, još jedne veoma važne znamenitosti Salcburga. Prirodnjački muzej prostire se na čak 7.000 m2, a nalazi se u samom centru Salcburga, u neposrednoj blizini ulice Getreidegasse. Za obilazak muzeja potrebno je izdvojiti oko tri sata najmanje.
Postavke u Muzeju
Izložbe u Prirodnjačkom muzeju:
- Akvarijum i zoološki vrt za reptile
- Naučni centar
- Privremena izložba
- Stalna izložba
Stalnu izložbu muzeja čine sledeće celine:
- ledeno doba i klima;
- naš univerzum – planete, zvezde i galaksije;
- preistorijsko doba i dinosaurusi;
- putovanje u ljudsko telo;
- životinjsko carstvo na zemlji;
- svet okeana;
- salzach lifeline;
- zemlja kroz vekove;
- riznica kristala;
- Kristian Dopler;
- staništa diorama;
- ljudi i životinje u basnama i mitovima
Pošto nismo imali dovoljno vremena, neke delove smo morali da preskočimo. Najpre smo obišli izložbu o dinosaurusima i preistorijsko doba, koja se nalazi na samom ulazu u Muzej, a zatim zavirili u živopisni akvarijum i upoznali se sa raznovrsnim podvodnim svetom.
Akvarijum sadrži 38 rezervoara za izlaganje i u svakom od njih formiran je ekosistem koji je verna reprodukcija prirodnih staništa stvorenja koja u njemu žive.
Riznica kristala
Sledeću izložbu sam mogla satima da posmatram, da je bilo dovoljno vremena. Drago i poludrago kamenje u svom prirodnom kristalnom obliku doneto iz svih delova sveta. Ovde možete videti smaragde, akvamarine, safire, rubine, dijamante, zlato, i to od najsitnijih kamenčića do onih ogromnih, koji teže i do par stotina kilograma. Prava riznica blaga.
Kristijan Dopler
Manje je poznato da je, pored čuvenog Mocarta, Salcburg rodni grad još jednog genija – matematičara i fizičara Kristijana Andreasa Doplera. Njegovo otkriće – Doplerov efekat, ima nemerljiv uticaj na savremenu nauku, tako da je jedan deo Muzeja posvećen upravo ovom geniju.
Naš univerzum – planete, zvezde i galaksije
Jedna od najinteresantnijih postavki u Muzeju nalazi se u okviru Planetarijuma. Ovde smo se najduže zadržali proučavajući daleke galaksije, nastanak Sunčevog sistema, istoriju istraživanja svemira. Na više mesta postavljeni su ekrani na dodir, gde pritiskom na nebesko telo koje vas interesuje, možete saznati više informacija o svakom, dok na planetarnim vagama možete izmeriti koliko težite na svakoj planeti Sunčevog sistema.
Poseban deo posvećen je globalnom medijskom događaju, koji se dogodio 20. jula 1969. godine, kada je astronaut Nil Armstrong, u okviru svemirske misije “Apolo 11”, postao prvi čovek koji je sleteo na Mesec. Modul za sletanje bio je opremljen televizijskim kamerama koje su prenosile sliku uživo, a događaj je pratilo više od 600 miliona gledalaca.
Poslednji deo koji smo posetili je izložba životinjsko carstvo na zemlji, gde možete upoznati životinje iz svih krajeva sveta. Međutim, ovde se nismo dugo zadržali, jer se naš mališa uplašio. Zaista, neke životinje, predstavljene tako realno u svojoj prirodnoj veličini, izgledale su zastrašujuće.
Ukoliko želite da saznate više o ovom veoma zanimljivom muzeju i izložbama, možete to učiniti na njihovom sajtu – hausdernatur.at.
9. Hotel Sacher Salzburg
Kako je ostalo još malo vremena do polaska u hotel i pakovanja za put, odlučili smo da još jednom prošetamo pored reke na šetalištu kod hotela Sacher. Reč je o jednom od najluksuznijih hotela u Salcburgu. Otvoren je 1866. godine, a zanimljiv podatak je da je svaku smeštajnu jedinicu dekorisala vlasnica hotela, Elizabet Girtler. Cena po noćenju u ovom hotelu sa pet zvezdica, jedinom velikom hotelu u gradu, iznosi od par stotina do neverovatnih par hiljada evra.
Ono po čemu je poznat je kafić u sklopu hotela gde možete probati original saher tortu. Međutim, računajte na to da se red kako biste dobili slobodni sto dugo čeka.
10.Mocart kugle – najslađa znamenitost Salcburga i moj omiljeni slatkiš ikada
I najslađe za kraj!
Mocart kugle nastale su 1890. godine u Salcburgu, prema originalnom receptu salcburškog poslastičara Paula Fursta, koji ih je tako nazvao u čast čuvenog kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta. Originalne Mocart kugle, u srebrno-plavom omotu, izrađuju se ručno, a danas se mogu naći u poslastičarnici Furst u Salzburgu. Cena jedne kugle iznosi oko 1,5 evra.
Meni su ipak za nijansu ukusnije čuvene kugle u crveno-zlatnom omotu, koje proizvodi fabrika Mirabel.
Glavni sastojci ovog slatkiša su pistaći, nugat, marcipan i tamna čokolada. Ne postoji radnja u Salcburgu gde ne možete naći najrazličitije vrste Mocart kugli i verujem da će svako naći neku po svom ukusu.
Utisci
Neki kažu da je za Salcburg dovoljno odvojiti jedan dan za obilazak, nama nije bilo dovoljno ni tri da obiđemo sve znamenitosti Salcburga. Moj utisak je da je ovo jedan od najlepših gradova koji smo posetili, mada, kada su po povratku pitali našeg sina kako se proveo, rekao je: “Šetali smo, šetali, i samo šetali.”
Ipak, kada su u vrtiću učili o muzičkim instrumentima, setio se da je na putovanju kupio Lego figuricu čike o kome je vaspitačica pričala i prepoznao ga je na slici koju je pokazala. Putovanja nam, osim novih iskustava, pružaju i nova znanja.
Na ovom putovanju smo posetili još jednu veoma interesantnu lokaciju, fabriku čokolade Zotter u Riegersburgu, pravo carstvo čokolade.