
Vodič za Maltu – 5 nezaboravnih dana u zemlji vitezova
Vodič za Maltu
Mala ostrvska zemlja u Sredozemnom moru najlepše je putničko iznenađenje ove godine.
Zemlja vitezova, starih gradova, istorijskih lokacija, neobičnih šarenih balkona, Malta je destinacija koja je popularna kako kod porodica, koje će uživati u divnim šetnjama pored tirkiznog mora i lokacijama prilagođenim deci, tako i kod mladih željnih dobrog provoda i zabave.

Malteški arhipelag nalazi se na jugu Evrope, smešten je u Mediteranskom (Sredozemnom) moru i sastoji se od tri ostrva: Malte (površine 246 km2), Goza (67km2) i Komina (3 km2). Okružen je Italijom, Libijom i Tunisom. Na ostrvu nema reka, a govori se malteškim i engleskim jezikom. Međutim, kako veliki broj ljudi sa naših prostora živi i radi na Malti, sasvim sigurno nećeti imati problema sa komunikacijom.
Iako površinski mala, ova ostrvska zemlja nudi mnogo kada su znamenitosti i prirodne atrakcije u pitanju. Gradovi koji odišu istorijom, očaravajuća arhitektura, brojne crkve na ostrvu, plaže i uvale, samo su deo turističkih atrakcija Malte i treba vremena da bi se sve lokacije obišle. Ipak, i za neki kraći period moguće je upoznati lepotu Malte i sasvim sigurno poželeti da joj se vratiš.

Vodič za Maltu – put i smeštaj
Malta je jedna od destinacija koju možete posetiti direktnim letom iz Niša (preko kompanije Ryanair), što za nas sa juga Srbije olakšava putovanje u ovu mediteransku državu. Let traje nepuna dva sata i karte se često mogu naći po veoma povoljnim cenama.
Organizacija našeg putovanja je bila takva da smo na Malti boravili 5 noći/6 dana, tako da ću vam u ovom postu opisati šta smo sve za to vreme uspeli da obiđemo. Smeštaj smo rezervisali u mestu Il Gzira, koje bih preporučila za boravak, jer se nalazi nedaleko od Valete, a cene su niže nego u glavnom gradu Malte. Na Il Gziru se nastavlja Sliema (odatle imate trajekt direktno do Valete), a potom i poznato mesto noćnog provoda, St Julian’s. Gde god da odlučite da budete smešteni, verujem da će vam boravak na Malti biti nezaboravan.


Za sve ljubitelje šopinga, u Sliemi se nalazi najpoznatiji tržni centar na Malti, The Point Shopping Mall.

Prevoz na Malti
Javni prevoz
Što se tiče prevoza na ostrvu, ovo je tema oko koje smo se najviše dvoumili i konačnu odluku doneli tek po sletanju na Maltu. Malta ima organizovan javni prevoz i, ukoliko se odlučite da ga koristite, najisplativije je kupiti karticu za javni prevoz za neograničeno putovanje, koja važi 7 dana – tallinja card. Cena ove karte iznosi 25 evra za odrasle – explore adult, odnosno 7 evra za decu – explore child (sve o ovome pogledajte na sajtu publictransport.com.mt, u odeljku Fares and Tickets).
Osim neograničenog bus prevoza po celom ostrvu, ovom karticom je obuhvaćena i vožnja trajektom iz Slieme do Valete. Međutim, imajte na umu da su gužve na ostrvu velike, posebno u sezoni, te tako bus nekada vozi čak i do sat vremena relacije od desetak kilometara, a do nekih lokacija ne dolazi ili morate menjati dva prevoza, što može zahtevati više vremena za kretanje i obilazak turističkih atrakcija.


Rent a car
S druge strane, možete iznajmiti automobil i tako se lakše i brže kretati po ostrvu, ali ne zaboravite da je Malta jedna od zemalja u kojima se vozi levom stranom. Upravo to je bila naša odluka, te smo na samom aerodromu iznajmili auto i to za sve vreme boravka na Malti. Rent a car agencije imaju svoje poslovnice na aerodromu, a cena iznajmljivanja vozila po danu iznosila je 30e sa punim osiguranjem.
Parking na ostrvu je dobro obeležen. Tako, svuda gde je parking mesto iscrtano belom bojom radi se o besplatnom parkingu i na tim mestima se uvek možete parkirati bez ikakve naknade, plavo parking mesto označava mesto za rezidente zgrada, dok se na žutim ne sme parkirati. Krajem aprila, početkom maja meseca, u kom periodu smo boravili na Malti, nismo imali problema da nadjemo parking ni oko zgrade u kojoj se nalazio apartman koji smo iznajmili niti na lokacijama koje smo posećivali.


Osim navedenih opcija, turističke lokacije možete obilaziti i taxijem (Bolt) ili preko lokalnih agencija, kojih ima u svakom gradu, preko kojih možete ugovoriti posetu određenom mestu. Takođe, sajt GetYourGuide nudi veliku ponudu izleta, te i na taj način imate priliku da obiđete željene lokacije.
Vodič za Maltu
Nakon servisnih informacija, da krenemo s obilaskom Malte. Posle dolaska s aerodroma i smeštaja u apartman, počinjemo upoznavanje Malte i već na prvi pogled nas oduševljava. Šetalište duž mora u Il Gziri, zvuk talasa i vode i potpuno opuštena atmosfera prvo je što nas je sačekalo u zemlji vitezova. Moderni hoteli, kafići i restorani u Sliemi i nasuprot tome, pogled na istorijsku Valetu, divnu prestonicu Malte. Savršen spoj modernog i tradicionalnog, u jednom kadru.


Dan I:
Valeta
Sledećeg dana odlučujemo da posetimo Valetu, glavni grad Malte i najmanju prestonicu Evropske unije. Međutim, pre nego što napišem šta smo sve obišli, ostaviću par informacija o Valeti.
Valetu su osnovali Malteški vitezovi (poznati i kao vitezovi Hospitalci) 1571. godine, nakon što su odbranili Maltu od napada Osmanlija u XVI veku. Grad je dobio ime po velikom majstoru Žanu Parizou de la Valeti, koji je bio od velikog uticaja prilikom odbrane države. Malteški vitezovi vladali su Maltom u periodu od 1530. godine do 1798. godine. Zbog svoje arhitekture i istorije, Valeta je 1980. godine uvrštena na Unescovu listu svetske baštine.





Znamenitosti Valete
Živopisne uske ulice, neobični šareni balkoni, arhitektura koja ostavlja bez reči, pogled na plavetnilo mora, samo su neke od lepota koje ovaj grad pruža.
Međutim, lokacije koje ne bi trebalo propustiti u Valeti, a nalaze se unutar zidina grada su sledeće:
– ulica Republike – glavna ulica u Valeti, mahom pešačka, sa brojnim kafićima, restoranima i znamenitostima, uvek prepuna turista. Iz ove ulice, prema moru, vodi mnoštvo šarmantnih uskih uličica u kojima ćete osetiti pravi duh Valete.


– Gornja Baraka bašta (Upper Barraka Gardens)
Javni vrtovi sagrađeni iznad bastiona Svetog Petra i Pavla, sa kojih se pruža veličanstven pogled na more i Tri grada preko puta Valete (Vitorioza, Kospikua, Senglea). Tri grada su često na listi lokacija koje treba videti na Malti, međutim, mi ovog puta nismo stigli da ih obiđemo.
Ispod vrtova nalazi se artiljerija, odakle se svakog dana u 12h i 16h ispaljuje počasni plotun, događaj koji okuplja veliki broj posetilaca.





– Donja Baraka bašta (Lower Barraka Gardens) – mirniji i manje popularni vrtovi od Gornje Baraka bašte. Međutim, meni su ovi vrtovi možda čak i lepši, čemu sigurno doprinosi i činjenica da je ovde bilo manje turista i da je okruženje tako umirujuće i opuštajuće delovalo. Sa ovog mesta se takođe pruža predivan pogled na more.




-Ko-katedrala Svetog Jovana (St. John’s Co-Cathedral)
možda i najimpozantnija atrakcija grada. Sagrađena je neposredno nakon osnivanja Valete, između 1573. i 1578. godine, u baroknom stilu i jedna je od najraskošnijih katedrala koje sam imala prilike da posetim.
Mermerni pod katedrale zapravo predstavlja nadgrobne spomenike više od 400 vitezova koji su ovde sahranjeni. Posebnu pažnju u katedrali privlači Oratorijum, deo gde su izložene dve poznate slike italijanskog slikara Karavađa, “Obezglavljenje Svetog Jovana”, jedino delo koje je umetnik potpisao i “Sveti Jeronim koji piše”. Karavađo je, takođe, u jednom periodu svog života bio član malteškog viteškog reda, ali je zbog svoje preke naravi iz njega izbačen.
Ulaznica u Ko-katedralu Svetog Jovana košta 15 evra, dok deca ispod 12 godina ne plaćaju.






-palata Velikog majstora – prva zgrada koju su izgradili Malteški vitezovi, danas sedište predsednika Republike Malte. Nalazi se u glavnog ulici, ulici Republike, a izgrađena je kao palata velikog majstora vitezova Hospitalaca. Unutrašnjost palate je dostupna za javnost, a cene ulaznica možete proveriti na sajtu HeritageMalta.

Valeta izvan zidina
Valeta ništa manje lepote ne pruža ni izvan svojih zidina. Na samom ulazu u grad nalazi se Triton fontana, koja je sagrađena 1959. godine. Predstavlja tri Tritona (grčki bog mora) kako drže bazen. Ispred fontane je spomenik Hristu, a u blizini se nalazi autobusko stajalište, za one koji u Valetu dolaze busom, odakle odmah ulazite u centralno jezgro Valete. U neposrednoj blizini je javni parking, Floriana carpark, plaća se 4 evra za ceo dan i moja preporuka je da ovde parkirate, ukoliko u Valetu dolazite autom.



Predgrađe Valete naziva se Floriana i zapravo je spojeno sa samom Valetom. Florianu krasi spomenik nezavisnosti Malte (Indipendenza Monument), podignut u čast 25. godišnjice od sticanja nezavisnosti. Takođe, uređeno šetalište i obližnji park upotpuniće doživljaj Valete.




Gallarije – neobični šareni balkoni
Dolaskom u prestonicu Malte bićete očarani arhitekturom, a sasvim siguno pažnju će vam privući šareni balkoni na zgradama. Gallarije – neobični drveni balkoni u raznim bojama, deo su malteške arhitekture i tradicije već vekovima.
Poreklo vode od muksrabija, balkona koji su služili da stanovnici gledaju na ulicu bez da ih neko vidi da to rade. Gallarije su najviše počele da se prave tokom XVII i XVIII veka, a danas su simbol Malte i najčešći motiv na suvenirima.




Za Valetu je jedan dan dovoljan da obiđete grad i posetite sve znamenitosti, ali verujem da ćete se ovom gradu vratiti, da još malo upijate njegovu atmosferu.
Vodič za Maltu – Dan II:
Popajevo selo (Popeye village)
Dan za potpuno prepuštanje dečijim radostima. Neobična zabava za celu porodicu. Mlađe će oduševiti, a starije vratiti u detinjstvo.
Drugi dan boravka na Malti rezervisan je za posetu Popajevom selu, koje se nalazi u blizini mesta Mellieћa. Sagrađeno je 1980. godine za potrebe snimanja filma “Popeye”, režisera Roberta Altmana, u produkciji “Walt Disney”. Glavnu ulogu u filmu, mornara Popaja, tumačio je čuveni glumac Robin Vilijams.
Popajevo selo je izgrađeno za nekoliko meseci i nakon završetka snimanja filma, iako je prvobitni plan bio da se sruši, ceo filmski set je ostavljen i danas predstavlja jednu od najpopularnijih aktrakcija na Malti. Materijal za izgradnju donet je čak iz Kanade i Holandije.






Ulaznice
Junaci našeg detinjstva, mornar Popaj, Oliva i drugari dočekuju goste svakog dana, ulaznica u park je u vreme naše posete koštala 15 evra za odrasle, a 12,5 evra za decu, ali se cene menjaju u zavisnosti od sezone. Trenutne cene i radno vreme možete proveriti na zvaničnom sajtu zabavnog parka popeyemalta.com. Uz kupljenu ulaznicu dobijate besplatno kokice. Možete ih preuzeti u bioskopu parka, gde ćete saznati i više o izgradnji Popajevog sela, ali i o tome koji su sve filmovi snimani na Malti. Takođe, u suvenir shopu za svaku kupljenu ulaznicu za odrasle dobijate razglednicu.
Prošetajte ulicama sela, zavirite u Olivinu kuću, odgledajte film u bioskopu. Zabavite se u kućici iluzija, osvežite u restoranu parka, uživajte u prelepoj plaži sela u zalivu Ankor i predstavama za posetioce i priuštite sebi jedan nezaboravan dan, a svojoj deci pravo uživanje.




Do Popajevog sela je najlakše doći autom ili taxijem, ispred ulaza se nalazi veliki parking, a ukoliko dolazite javnim prevozom, do mesta Mellieћa iz Valete ide bus 41, a potom iz Mellieћe do Popajevog sela bus 101. U Mellieћi je i prelepa peščana plaža, ukoliko želite da napravite predah.


Nacionalni akvarijum Malte
Nacionalni akvarijum Malte posetili smo u povratku iz Popajevog sela, cena ulaznice je 16,90 evra, dok za decu važi popust. Akvarijum nije veliki, dovoljno je sat vremena da se obiđe. Osim brojnih raznovrsnih stanovnika mora o kojima ćete saznati, na samom ulazu nalazi se postavka koja pokazuje kako morske životinje vide izgled njihovog staništa kada bacamo plastiku i ostali otpad u more. Čuvajmo njihovu sredinu.






Zanimljivi kafić za letnje uživanje nalazi se odmah pored akvarijuma, Cafe del mar.

Vodič za Maltu – Dan III:
Mdina
Trećeg dana boravka na prelepoj Malti, koja nas je već do tada u potpunosti oduševila, posetili smo najpre Mdinu – srednjevekovno utvrđenje i nekadašnji glavni grad Malte, sada jednu od najposećenijih lokacija na ostrvu. Iz tog razloga, moja preporuka je da kada dolazite u Mdinu, obavezno poranite, gužve su velike.
Poznata je i pod nazivom “Tihi grad”. Naime, kada je ulogu prestonice preuzeo grad Birgu, mnogi stanovnici su se odselili iz Mdine i ona je “utihnula”. Danas u njoj živi oko 300 stanovnika, uglavnom potomaka plemićkih porodica, ali je broj turista koji posete ovaj grad višestruko veći.




Mdina ima tri kapije na koje se može ući u grad: glavnu, britansku i grčku. Grčka kapija je nekada korišćena za ulaz siromašnih. Površinski, Mdina je mali grad, manji od 1 km2, te se može obići za sat, dva. Katedrala Svetog Pavla, sagrađena u XVII veku u baroknom stilu, predstavlja centar grada i nalazi se na glavnom trgu, dok su okolne ulice prepune prekrasnih detalja, šarenih balkona i cveća. Predivne dekoracije napravljene od stakla prodaju se u poznatoj kompaniji za proizvodnju stakla, Mdina glass, prvoj osnovanoj na Malti 1968. godine. I ovog puta, kao suvenir sa putovanja, nosim novogodišnji ukras za jelku.
Na Malti je snimano mnogo popularnih filmova i serija, ali jedina koja je snimana u samoj Mdini, unutar njenih zidina, jeste poznata serija “Igra prestola”, što sve čini Mdinu obaveznom lokacijom za posetiti.




Ulaz automobilima u Mdinu je zabranjen, osim za stanovnike grada, ali ulicama se možete provozati kočijama i to zadovoljstvo će vas koštati 35 evra za 25 minuta vožnje. Do Mdine možete doći busom, taxijem (bolt) ili autom, a ispred ulaza u grad nalazi se parking.
Rabat
Oko Mdine izgradilo se predgrađe Rabat, koje danas ima oko 11000 stanovnika. Centar mesta je kod crkve Svetog Pavla, ispred koje se nalazi zanimljiva fontana.
Rabat je poznat po katakombama Svetog Pavla i skloništima iz Drugog svetskog rata, koje možete obići. Katakombe predstavljaju kompleks međusobno povezanih podzemnih rimskih grobnica i smatraju se prvim dokazom hrišćanstva na Malti. Ulaz u ove podzemne prostore se naplaćuje (6 evra po osobi). Međutim, ovi prolazi nisu za klaustrofobične, jer su u pojedinim delovima veoma uski, ali ne u svim, tako da ne morate u sve delove ulaziti.




Mosta
Nakon Rabata nastavljamo do mesta Mosta, koje sam imala veliku želju da posetim, zbog interesantne priče iz ovog mesta, koju su lokalni stanovnici nazvali “čudo bombe”.
Naime, u Mosti se nalazi najveća crkva na Malti i treća najveća na svetu sa kupolom bez podrške, Bazilika Uspenja Bogorodice, poznata pod nazivom Rotunda Mosta. Crkva je poznata po događaju koji se desio za vreme Drugog svetskog rata, 1942. godine, a koji su meštani kasnije nazvali “čudo bombe”. Za vreme dok se u crkvi nalazilo oko 300 vernika, crkva je bombardovana i jedna bomba je probila kupolu, pala u crkvu, ali nikada nije eksplodirala. Niko od vernika nije bio povređen. Replika bombe čuva se u crkvi.
Ulaz u crkvu je slobodan. Međutim, ukoliko želite da se popnete do vrha i osmotrite grad, ali i unutrašnjost crkve sa galerije, to možete učiniti po ceni od 5 evra.




Malta International Fireworks Festival
Nakon Mdine, Rabata i Moste, za koje je dovoljno pola dana za obilazak, vraćamo se u prelepu Valetu. Razlog ponovnog dolaska je kako bismo prisustvovali Malta International Fireworks Festivalu – festivalu vatrometa koji se tradicionalno, svake godine u aprilu, održava na Malti.
Malta je inače poznata po raznim festivalima, tako da pre dolaska proverite koji se održava za vreme vašeg boravka. Malta International Fireworks Festival održan je od 22. do 30.aprila 2025. godine i imali smo tu sreću da prisustvujemo upravo završnici festivala, održanoj u luci u Valeti i uživamo u spektakularnom događaju na nebu. Nažalost, ovaj spektakl nije moguće dočarati slikama.



Vodič za Maltu – Dan IV:
Gozo
Četvrti dan se upoznajemo sa čarima ostrva Gozo i Komino. Posle dugog razmišljanja, odluka je bila da i ovaj izlet bude u sopstvenoj organizaciji. Poranili smo kako bismo uhvatili trajekt iz luke Cirkewwa na Malti do luke Mgarr na Gozu. Vožnja traje oko 30 minuta, a cenu i polaske možete proveriti na sajtu gozochannel.com.
Salt Pans Xwejni
Salt Pans Xwejni je prva lokacija koju smo posetili na ostrvu Gozo. Verujem da svako ko planira posetu ovom ostrvu na svojoj listi lokacija koje treba posetiti ima čuvene solane. Nalaze se nadomak Xwejni Bay, plaže koja privlači ljubitelje ronjenja. Morska so se na Malti i Gozu tradicionalno proizvodi već više stotina godina. Solane se morskom vodom pune pumpama. Morska voda isparava pod sunčevom toplotom, a od nje ostaju kristali soli. So se potom ručno sakuplja, a potom suši i skladišti. Proces proizvodnje traje od maja do septembra.
Osim što vam se pruža prilika da vidite kako nastaje originalna morska so proizvedena na Gozu, možete je i probati i kupiti u obližnjem “Salt shopu”.




Ramla Bay
Najpopularnija plaža na Gozu, Ramla, poznata je po svom narandžastom pesku (lokalci je zovu „Ramla il-Hamra“ – crvena peščana plaža). Zaliv Ramla predstavlja zaštićeno područje Natura 2000, čuveno po svom ekološki važnom retkom staništu peščanih dina.
Plaža Ramla je nosilac plave zastavice za čistoću vodu, te je i veoma posećena od strane turista. S obzirom na to da na plaži postoje i restorani, sa raznovrsnim izborom hrane, kao i štandovi na kojima se prodaju morski rekviziti, pogodna je da se na njoj provede ceo dan.
Iznad ove plaže postoji pećina i vidikovac (Gћar Mixta), do koje se možete popeti ukoliko imate više vremena za boravak na ostrvu, odakle se pruža zadivljujući pogled na plažu.
Mi smo žurili da obiđemo još neke lokacije na Gozu, a potom i najlepšu prirodnu atrakciju Malteškog arhipelaga.



Viktoria, Gozo
Prestonica ostrva Gozo je Viktorija – mali simpatični grad, čijom panoramom dominira tvrđava (Cittadella), ujedno i njegova najpoznatija znamenitost. Cittadella je naseljena još u praistoriji i vekovima čuva priče grada. Danas unutar nje živi još samo nekoliko porodica. Glavna znamenitost koja se nalazi u okviru tvrđave jeste Katedrala Santa Marija, sagrađena u baroknom stilu, a tokom posete tvrđavi možete obići i Muzej katedrale, Prirodnjački muzej Goza, Muzej arheologije i dr.
Sa Viktorijom (Il Rabatom, kako je lokalci zovu), završavamo posetu Gozu, iako je ostalo par lokacija koje nismo posetili, pre svih Ta’ Pinu Sanctuary, kao i UNESCO Ggantija Temples. Žurili smo da kako bismo stigli za poslednji polazak sa ostrva do najčuvenije prirodne lokacije Malte.




Plava laguna (Blue lagoon), Komino
Očaravajuća tirkizna boja mora i stenoviti pejzaži deo su nezaobilazne lokacije na najmanjem naseljenom ostrvu Malteškog arhipelaga (ostrvo Komino broji svega 4 stalno naseljena stanovnika).
Plava laguna privlači brojne turiste koji borave na Malti, te ćete u svakom gradu naći razne ponude agencija koje organizuju izlete do ove prelepe uvale. Do Plave lagune možete doći i samostalno, iz luke Cirkewwa sa Malte ili luke Mgarr na Gozu, a vožnja u jednom pravcu traje oko 20 minuta. Cena se u zavisnosti od prevoznika kreće u proseku oko 15 evra po osobi i većina uključuje i obilazak morskih pećina.
Iako su gužve očekivane i u sezoni ogromne, Plava laguna je prirodna atrakcija čiju lepotu ne smete propustiti. Uz to, za osveženje, obavezno probajte koktele koje služe u kori ananasa, alkoholne ili bezalkoholne.





Vodič za Maltu – Dan V:
Bazen Svetog Petra (St. Peter’s Pool)
Prirodni bazen na poluostrvu Delimara privlači veliki broj turista svake godine, kako u sezoni tako i van nje. Posetili smo ga poslednjeg dana boravka na ostrvu odnosno pre polaska na aerodrom. Ova lokacija nije dostupna javnim prevozom i do nje se teže dolazi. Ukoliko ste kolima, možete doći skoro do samog bazena, postoje putokazi, koji vode do parkinga, a potom se stazom spuštate još nekih pet minuta.
Pogled na ravne stene između kojih se smestio prirodni bazen još jednom nam govori kolika je snaga i lepota prirode. Ovu atrakciju najčešće posećuju mladi, koji uživaju u sunčanju na stenama, skakanju sa istih i ronjenju.




Marsaxlokk
Tradicionalno ribarsko seoce, Marsaxlokk, nalazi se na jugu ostrva Malta. Turisti ga najviše posećuju zbog njegove živopisne luke gde su usidreni brojni šareni čamci (luzzu). Ove čamce prepoznaćete po jarkim bojama, ali pre svega jer na pramcu imaju iscrtana dva oka, za koje se smatra da štite ribare na moru.
Nedeljom se u Marsaxlokku održava riblja pijaca, na šetalištu pored mora. Takođe, brojne tezge sa suvenirima, slatkišima, kao i kafići i restorani smešteni su u ovom delu, gde je centar dešavanja mesta.




Playmobil FunPark
U blizini aerodroma na Malti nalazi se zabavni park “Playmobil”, odličan za predah za one sa malom decom. Kao što i ime kaže, ceo prostor je u znaku proizvođača kockica “Playmobil”, čije proizvode možete kupiti u prodavnici u sklopu parka. Zabavni park nije veliki, više je kao igraonica i sastoji se od zatvorenog i otvorenog dela. Deca na ulazu dobijaju i kanticu sa kockicama, koje zatim vraćaju na izlazu, nakon završenog igranja.
Ulaz se naplaćuje po ceni od 5 evra za decu i 3 evra za odrasle.


Malta je prevazišla sva naša očekivanja i uvek ćemo je preporučiti kao lokaciju za prijatan odmor, uživanje u prirodnim atrakcijama i istorijskim znamenitostima. Da li ste je posetili i kakav je utisak ostavila na vas?
Ako vam se ovaj tekst dopao, pročitajte i moj prošlogodišnji post o letovanju na Kritu.
Браво, Ана! Као и увек – занимљиво, информативно, уз адекватне фотографије.
Hvala, Zoki!