Putovanje u Beč sa decom
Beč sa decom – kada je o glavnom gradu Austrije reč, verujem da već mnogo toga znate, čak i u slučaju da ga niste posetili. Svetski poznate lokacije poput dvoraca Šenbrun i Belvedere i njihovi impozantni vrtovi, veličanstveni muzeji i zadivljujuće postavke u njima, te predivni parkovi, odlike su ovog grada na Dunavu. U Beču možete posetiti najstariji zoološki vrt na svetu, uživati u najfinijem ukusu Saher torte, probati čuvenu bečku šniclu.
Austrijsku prestonicu možete posetiti više puta, a da svaki put to bude potpuno različito putovanje i doživljaj istog. Toliko toga nudi za videti i iskusiti.
Iako smo u ovom gradu bili nekoliko puta, i pored toga iznova ga posećujemo, uživamo u njegovoj atmosferi i rado mu se vraćamo.
Putovanje o kome ću pisati u ovom postu bilo je malo drugačije od prethodnih poseta Beču. Putovali smo sa prijateljima i akcenat je bio na obilasku lokacija koje će biti zanimljive prvenstveno deci.
Zbog toga, iako iz Niša za Beč saobraćaju dve niskotarifne avio kompanije i to Ryanair četiri puta nedeljno i Wizzair dva puta nedeljno, odlučili smo da na put krenemo kolima. Plan je bio da pored prestonice Austrije posetimo zabavni park “Familypark”, koji se nalazi u mestu Sankt Margarethen im Burgerland, na oko 70 kilometara udaljenosti od Beča, kao i da u povratku obiđemo Bratislavu, glavni grad Republike Slovačke.
Smeštaj u Beču
Smeštaj u Beču smo rezervisali u JUFA Hotel Wien City, na samom obodu grada, koji je odlično povezan javnim prevozom sa centrom i ovo je hotel za koji imam svaku preporuku. Nalazi se u mirnom kraju grada, sobe su prostrane i poseduje podzemnu garažu. Prostran hol hotela, gde se nalazi i kafić, odličan je da uveče odmorite nakon obilaska grada ili večerate u restoranu hotela. Za decu je besplatno dostupna igraonica.
Hotel je u potpunosti prilagođen porodicama sa decom, a čuli smo da je njegov naziv skraćenica od reči “Junger familien” odnosno mlađe porodice. Deci je posebno bio zanimljiv konobar-robot “Nemo”, koji uslužuje goste u kafiću i donosi ono što poručite.
Palata Šenbrun sa vrtovima
Nakon što smo stigli i smestili se, obilazak Beča započeli smo od palate i vrtova Šenbrun – najpoznatije palate u Beču i jedne od najposećenijih turističkih lokacija, kao i Zoološkog vrta Šenbrun, kome su se deca najviše radovala.
Izgradnja palate Šenbrun započeta je 1696. godine, dok je pravi procvat doživela za vreme vladavine carice Marije Terezije. Bila je letnja rezidencija Habzburgovaca, a u njoj su u XIX veku živeli car Franc Jozef I, koji je u njoj i umro 1916. godine i njegova supruga, carica Elizabeta, poznata kao Sisi. Ova prelepa barokna palata sa vrtovima 1996. godine uvrštena je na Uneskovu listu svetske baštine, zbog svog izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja.
Ulaznice za Šenbrun
S obzirom na to da tokom ovog putovanja nismo planirali da obilazimo mnogo različitih turističkih lokacija, više nam se isplatilo da kupujemo pojedinačne ulaznice za određenu znamenitost. Ukoliko, pak, želite da obiđete više lokacija tokom boravka u Beču, jedna od opcija je da kupite viennapass, karticu koja vam omogućava slobodan ulaz na mnoge popularne atrakcije.
Što se tiče cena ulaznica za Šenbrun – unutrašnjost palate i muzeje u njoj, te zoo-vrt, na sajtu schoenbrunn.at možete izabrati pojedinačne ili kombinovane ulaznice za određene ture uz audio vodič, sa mogućnošću odabira i vodiča na srpskom jeziku.
Međutim, deo vrtova je besplatan za obilazak, pa ukoliko nemate dovoljno vremena da detaljno razgledate ceo kompleks, ili ne želite da plaćate ulaz, možete prošetati kroz predivno dvorište i vrtove, proći pored Neptunove fontane iz 1776. godine, sve do impresivne Glorijete na brdu iznad palate. Videćete svu lepotu Šenbruna, jer statue i skulpture, razno cveće i fontane čine kompleks impresivnim.
Mi smo prilikom prethodne posete Beču obišli unutrašnjost palate, kojom smo bili zadivljeni. Međutim, ovog puta, gotovo čitav dan proveli smo u zoološkom vrtu, na veliku radost najmlađih.
Zoološki vrt Šenbrun
Zoološki vrt Šenbrun je najstariji zoološki vrt na svetu. Osnovan je 1752. godine, a od 1996. godine, zajedno sa palatom i vrtovima, predstavlja deo Uneskove svetske baštine. Preko 8000 životinja živi u njemu, od toga više od 700 različitih vrsta.
Žirafe, slonovi, džinovske pande, pingvini, polarni medvedi i brojne druge životinjske vrste stanovnici su ovog zoološkog vrta. Poznat je po tome što se zalaže za to da prostor gde životinje borave što više odgovara prirodnom staništu u kome žive. Zbog toga, može se desiti da neke od životinja ne vidite, jer su skrivene u svojim skloništima.
Na samom ulazu u zoo-vrt dobija se mapa, koju je najbolje da pratite da biste detaljno obišli ceo vrt, na kojoj je obeleženo i vreme kada se životinje hrane. Možete posmatrati, ali ne smete sami hraniti životinje.
S obzirom na to da se radi o ogromnoj površini (zoo-vrt se prostire na oko 17 hektara) i da je neophodno bar nekoliko sati da se ceo obiđe, u njemu postoje mnoga mesta za pauzu i odmor. Kafići i restorani, brojni mobilijari i igrališta za decu, sve to smešteno u prelepom okruženju.
Moja preporuka je da ovaj zoološki vrt obiđete prilikom posete gradu, posebno ukoliko dolazite u Beč sa decom.
Osim zoo-vrta, atrakcije koje u ovom veličanstvenom kompleksu najviše pažnje privlače deci jesu lavirint od žive ograde u šenbrunskom parku, kao i Dečji muzej, gde možete saznati mnogo zanimljivih činjenica o životu carske dece.
Dok su se deca zabavljala, ja sam morala da zavirim u čarobnu suvenirnicu na samom ulazu u kompleks, gde se, takođe, nalaze i kafić, biletarnica i toaleti. Prelepo oslikani kišobrani, magneti, neseseri, šolje i brojne druge zanimljive stvari sa motivima iz Šenbruna mame vas da ih kupite. Nisam ni ja odolela.
Puni utisaka završavamo obilazak ovog divnog kompleksa i nastavljamo dalje razgledanje carskog grada.
Zgrada Hundertvaser
Iako smo skoro celi dan proveli u razgledanju Šenbruna, pri kraju dana smo uspeli da obiđemo i jednu veoma interesantnu lokaciju u Beču – stambenu zgradu “Hundertwasser haus”. Prema ideji austrijskog umetnika Hundertvasera, ova zgrada zanimljive arhitekture sagrađena je 1985. godine.
Hundertvaser se zalagao za nepravilne linije i spoj prirode i arhitekture. Stoga ćete na zgradi uočiti dominantne jarke boje fasade i krošnje koje izviruju iz prozora i sa krova zgrade. Ispred ulaza nalazi se zanimljiva fontana, dok pažnju privlače i stubovi zgrade u raznim bojama.
Preko puta zgrade je “Hundertwasser village”, unutar kog se nalaze razne prodavnice i suvenirnice, galerija slika, te interesantni kafić u kome su izložene umetničke slike Hundertvasera.
Ukoliko želite više vremena da posvetite ovom umetniku, možete posetiti i “Hundertwasser museum”, par stotina metara udaljen od zgrade i “sela”.
Dvorac Belvedere
Sledećeg dana obilazak započinjemo od jednog od najlepših baroknih zdanja u Beču, dvorca Belvedere. Dvorac Belvedere podignut je u XVIII veku za princa Eugena Savojskog, austrijskog vojskovođu i državnika, kao letnja rezidencija. Kompleks čine Gornji i Donji Belvedere, zajedno sa raskošnim vrtovima.
Iako smo razmišljali o obilasku palate Gornji Belvedere, u kojoj se nalazi muzej, s obzirom na to da smo Beč posetili tokom prvomajskih praznika karte za termin koji nam je odgovarao su već bile rasprodate. Muzej u ovoj baroknoj palati veoma je popularan kod posetilaca. Osim dela brojnih slavnih umetnika poput Vinsenta van Goga, muzej sadrži najveću kolekciju umetničkih dela austrijskog slikara Gustava Klimta. Najpoznatija među njima je “Poljubac“, s početka XX veka.
Stoga, ukoliko dolazite u Beč za vreme praznika, imajte na umu da su gužve velike i obezbedite svoje ulaznice na vreme. Na zvaničnom sajtu belvedere.at možete se informisati o stalnim i privremenim postavkama muzeja, radnom vremenu, kao i ulaznicama.
Međutim, i sama spoljašnjost palate i vrtovi Belvederea prelepi su za videti. Posebno je veličanstveno jezero ispred palate, te deo prepodneva provodimo u prijatnoj šetnji.
Muzej istorije umetnosti u Beču
U centru Beča, jedan naspram drugog, smešteni su Prirodnjački i Muzej istorije umetnosti. S obzirom na to da smo prilikom posete Salcburgu obišli Prirodnjački muzej u tom gradu, odluka je bila da u Beču obiđemo Muzej istorije umetnosti. Oba muzeja otvorena su 1891. godine i veoma su važne i posećene lokacije u gradu.
Već sam pogled na zgradu muzeja govori vam o kakvom se veličanstvenom zdanju radi. Glavna zgrada sastoji se od galerije umetničkih slika (sa delima Direra, Karavađa, Rafaela, Čelinija i drugih poznatih umetnika), zatim, egipatsko-orijentalne zbirke, antičke zbirke, zbirke umetničkih predmeta i numizmatičkog kabineta.
Ono što je unutar muzeja najviše zainteresovalo najmlađe jeste deo posvećen drevnom Egiptu. Naime, egipatsko-orijentalnu zbirku čine izloženi sarkofazi, zidovi i plafon oslikani scenama iz Egipta, a prava mumija nalazi se u centralnom delu prostorije. Ovo je deo muzeja gde smo se najviše zadržali.
Raskošna unutrašnjost Muzeja istorije umetnosti fascinira, a za prave ljubitelje umetnosti verujem da ni ceo dan neće biti dovoljan da detaljno obiđu sve prostorije i izložbe.
Nama je ipak interesovanje počelo da opada nakon obilaska dela o drevnom Egiptu, te smo ostatak muzeja obišli brže nego što smo planirali.
Hofburg palata i centar grada
Put od bulevara Ring, gde se nalazi Muzej istorije umetnosti, prema glavnoj pešačkoj zoni u gradu vodi pored brojnih značajnih lokacija. Centar Beča satkan je od znamenitosti i ceo dan možete provesti u obilasku atrakcija koje se ovde nalaze. Prolazimo najpre kraj spomenika Volfgangu Amadeusu Mocartu, čuvenom austrijskom kompozitoru, te pored predivnog parka palate Hofburg, zvanične rezidencije predsednika Austrije.
Iznova me oduševljava opuštenost stanovnika Beča koji uživaju na travi i suncu u slobodnom vremenu. Zatim, prolazimo iza muzeja “Albertina”, prema katedrali Svetog Stefana i sve vreme uživamo u šetnji predivnim ulicama. Usput, tražeći obećani “lego” set. Jer, koliko god da naš sin uživa na putovanjima, bitno mu je da kao uspomenu ponese i neku igračku.
Nacionalna biblioteka Austrije
Još jedna očaravajuća znamenitost Beča – Nacionalna biblioteka Austrije.
Obožavam knjige. Da čitam, kupujem ili samo da razgledam. I zato mi je drago što ovu lokaciju u centru Beča nisam propustila da obiđem. Nacionalna biblioteka Austrije je najveća u državi i jedna od najstarijih u Evropi.
Smeštena je u Hofburg palati, zajedno sa muzejima papirusa i globusa i poseduje preko 11 miliona publikacija. U centralnoj dvorani biblioteke, Prunksali, pored brojnih izloženih knjiga, starog globusa, videćete i statuu Karla VI, cara Svetog rimskog carstva.
Nacionalna biblioteka Austrije najlepša je biblioteka koju sam do sada posetila.
Familypark
Dan koji smo najviše iščekivali bio je predviđen za posetu zabavnom parku “Familypark”, u mestu Sankt Margarethen im Burgerland, na oko 70 kilometara udaljenosti od Beča. Nešto manje od sat vremena vožnje od Beča potrebno je da dođete do ovog zabavnog parka. Smešten je u divnom prirodnom okruženju prepunom zelenila.
Za razliku od “Pratera”, poznatog bečkog zabavnog parka, “Familypark” je više prilagođen manjoj deci, tako da su naši šestogodišnjaci mogli da isprobaju vožnje i uživaju na gotovo svim spravama u parku. Razlika je bila samo u tome da li mogu ići potpuno sami ili moraju biti u prisustvu odrasle osobe.
Cene ulaznica zavise od dana posete (skuplje su ukoliko je praznik) i da li iste kupujete online ili na biletarnici u samom parku. Kreću se od 34 – 41 evro po osobi, važe ceo dan i obuhvataju sve vožnje u parku. Radno vreme, cene i kako doći do parka možete proveriti na zvaničnom sajtu Familypark.at.
Razni tobogani, zanimacije na vodi, ringišpili i vrteške, scene iz poznatih bajki i brojne druge zanimljive stvari čekaju na vas. Predah od vožnji i zabave možete napraviti u nekom od restorana i kafića u okviru parka.
Bio je ovo dan potpunog uživanja, kako za decu, tako i za nas odrasle.
Utisci
Jedna divna poseta Beču je završena, nadam se da će neka sledeća biti u vreme božićnih marketa, po čemu je Beč takođe poznat.
A kao što sam pomenula, u povratku smo obišli i prestonicu Slovačke, Bratislavu. Više o tome možete pročitati u postu Mojih 8 predloga šta posetiti u Bratislavi za jedan dan.