Mojih top 10 znamenitosti Atine – grada boginje mudrosti
Atina – veličanstvena prestonica Grčke, grad sa dugom istorijom i bogatim nasleđem. “Kolevka zapadne civilizacije”.
Smatra se da je prvi organizovani život u Atini počeo u IV i III veku pre nove ere, naseljavanjem stanovništva na Akropolju, dok prvi tragovi o postojanju ljudi na prostoru Atine datiraju još ranije.
Grad je dobio ime po Atini, boginji mudrosti i zaštitnici grada.
Legenda kaže da je vrhovni bog Zevs odlučio da će zaštitnik biti onaj ko gradu pokloni bolji dar. Bog mora, Posejdon, svojim trozubcem udario je u stenu iz koje je potekla voda, dok je boginja Atina zasadila seme iz koga je niklo drvo masline. Narod je presudio u Atininu korist, te u znak zahvalnosti za poklon koji je podarila, Atina postaje zaštitnica grada.
Vremenom, grad je postao važan istorijski, ekonomski, kulturni, sportski centar i danas je jedna od najposećenijih turističkih lokacija. Mnogobrojne su znamenitosti Atine koje turisti svakodnevno obilaze.
S obzirom na to da smo u Atini proveli 3 dana, nismo uspeli da obiđemo sva prelepa mesta ovog grada. Stoga, u ovom postu opisaću vam koje smo lokacije posetili tokom boravka u Atini.
Organizacija puta
Iako smo Grčku posetili nebrojeno puta, glavni grad ove zemlje dugo je bio na listi naših putničkih želja. Novu 2023. godinu dočekali smo kod kuće, sa planovima da do Božića negde otputujemo na par dana. Vremenska prognoza za Zapadnu Evropu najavljivala je hladno i kišovito vreme. Tako smo, skroz neplanirano, odlučili da odemo u toplije krajeve i već 02. januara krenuli put Grčke.
Prilikom pisanja posta o 5 očaravajućih lokacija koje možete posetiti na Peloponezu, navela sam da je moja preporuka da za Grčku obavezno kupite tag (sada možete naručiti i da vam stigne na kućnu adresu u Srbiji). Naime, na autoputu u Grčkoj, posebno nakon Larise i Volosa ima mnogo stanica za naplatu putarine. Brže ćete ih prolaziti ukoliko imate grčki tag, jer se Grci iz nekog razloga više odlučuju da prolaze kroz naplatne stanice gde plaćaju u gotovini. Zbog toga se stvaraju velike gužve.
Smeštaj u Atini smo preko sajta booking.com rezervisali dan ranije, u blizini centra, što je bilo odlično, jer smo do važnih lokacija dolazili pešaka. Auto smo parkirali na obeleženom parkingu ispred zgrade i tokom boravka u Atini znamenitosti smo, osim pešaka, obilazili i uz hop on hop off bus (o čemu ću pisati kasnije). Iako na mapi sve izgleda da je blizu, nemojte smetnuti s uma da je Atina ogroman grad i da će vam često trebati da od jedne do druge lokacije prepešačite i po par kilometara.
Vožnja iz Niša do Atine, sa pauzom kod Termopila, trajala je oko 10 sati, te smo u Atinu stigli u poslepodnevnim satima. Sačekala nas je novogodišnja atmosfera u gradu i prolećne temperature. Idealna kombinacija za razgledanje grada.
1. Akropolj
Već sutradan ujutru poranili smo da, dok još nema gužve, obiđemo simbol Atine, najpoznatiju znamenitost koju ovaj grad nudi. Čuveni Akropolj – antičko svetilište posvećeno boginji Atini, zaštitnici grada.
Karte za ulaz na Akropolj kupili smo online tog jutra preko sajta acropolis-tickets.com i moja velika preporuka je da isto učinite, jer nećete čekati duge redove za kupovinu karata i ulazak na lokalitet. Ukoliko se ipak odlučite da iste uzmete na licu mesta, kućice za kupovinu karata nalaze se u podnožju Akropolja. Možete uzeti posebno ulaznicu za Akropolj ili kombinovanu za više lokaliteta.
Akropolj u prevodu znači “grad na brdu” i nalazi se, kao što mu i samo ime kaže, na uzvišenju. Značajne građevine koje ovde možete obići jesu:
- Dionisovo pozorište, najstarije pozorište na svetu, iz IV veka
- Propileji, monumentalan ulaz u Akropolj
- Partenon, hram posvećen boginji Atini, sagrađen u dorskom stilu, najpoznatija građevina na Akropolju
- Erehtejon, sa karijatidama, statuama žena kao stubovima, koje se u originalu nalaze u Muzeju Akropolja
- hram boginje Atine Nike.
Impozantnost građevina, kao i pogled koji se sa uzvišenja pruža na panoramu grada i brdo Likabetus, najviše brdo u Atini, vrede više od bilo kakvog opisa.
2. Plaka
Nakon obilaska velelepnog Akropolja spuštamo se do Plake, dela grada koji odiše tradicijom Grčke. Najstariji deo Atine nalazi se u podnožju Akropolja.
Divne, uske ulice, okićene raznobojnim cvećem, brojne prodavnice suvenira, galerije umetničkih slika, krošnje drveća koje se nadvijaju nad baštama restorana, miris kolača i sladoleda iz poslastičara. Sve ovo, mamiće vas da se što duže zadržite u ovom divnom delu grada i osetite njegovu atmosferu.
3. Hadrijanova kapija i hram Zevsa Olimpijskog
Opčinjeni najstarijom četvrti Atine i onim što smo do sada videli, nastavljamo dalje. Ulicom Lisikratous izlazimo do glavne ulice, pravo na Hadrijanovu kapiju (Hadrian’s Gate). Sagrađena je 131. godine, u čast rimskog cara Hadrijana. Iza nje, pogled se pruža na ostatke hrama Zevsa Olimpijskog, po kojima možete pretpostaviti koliko je to monumentalna građevina bila. Izgradnja hrama započeta je u VI veku pre nove ere, sa ciljem da to bude najveći hram. Međutim, njegova izgradnja završena je tek u II veku, u vreme cara Hadrijana.
Ulaznice za hram možete kupiti u kućici na obodu travnate površine gde se ostaci nalaze, ali mi osim slikanja izdaleka nismo bliže obišli ovu lokaciju.
4. Nacionalna bašta
Umesto toga, prolazimo taj deo grada u pravcu trga Sintagma i dolazimo do Nacionalne bašte, predivnog mesta da uz zelenilo uživate u miru, tišini i šetnji uređenim stazama. Nacionalna bašta se nalazi na prostoru između površine gde su ostaci hrama Zevsa Olimpijskog i zgrade grčkog Parlamenta i reč je o javnoj površini u koju se ulaz ne naplaćuje. Krase je visoke palme i brojno raznovrsno cveće.
Zappeion Hall, zgrada sagrađena za potrebe prvih modernih letnjih Olimpijskih igara održanih 1896. godine, dominira u sredini Nacionalne bašte.
5. Smena straže Evzona kod spomenika Neznanom junaku
Preko puta glavnog trga u Atini, trga Sintagma, na samom kraju Nacionalne bašte, nalazi se spomenik Neznanom junaku, jedna od lokacija u gradu gde možete prisustvovati smeni straže grčkih vojnika (Evzoni).
Evzoni su pripadnici specijalne predsedničke garde i tokom straže od sat vremena stoje potpuno nepomično i komuniciraju samo očima.
Da bi vojnik postao Evzon, mora da zadovolji vrlo visoke kriterijume, između ostalih, da bude visok preko 187 cm, izuzetne fizičke spremnosti i jake mentalne izdržljivosti, zbog čega vojnici prolaze posebnu obuku. Tradicionalne suknje koje Evzoni nose (fustanele) imaju 400 falti, što simbolizuje 400 godina ropstva pod Turskom.
Smena straže Evzona privlači veliki broj turista koji se okupljaju kako bi videli ovu ceremoniju. Dozvoljeno je slikati vojnike i stajati pored njih, ali ne i dodirivati ih.
6. Trg Sintagma
Za kraj prvog dana obilaska prelepe Atine, prošetali smo trgom Sintagma, centralnim gradskim trgom, koji je bio sav u novogodišnjem ruhu. Okružen je brojnim hotelima, kafićima i restoranima, te velikim brojem prodavnica i suvenirnica. Sva bitna dešavanja u gradu održavaju se na pomenutom trgu, čiji naziv u prevodu znači ustav. Glavno je mesto proslave dočeka Nove godine, te kako smo ga posetili početkom januara, još uvek je bio predivno okićen.
Hop on hop off
Narednog dana razgledanje grada nastavili smo panoramskom vožnjom busom. Hop on hop off busevi nude vam mogućnost obilaska znamenitosti u samom gradu ili u kombinaciji sa linijama koje voze do luke Pirej i duž Atinske rivijere. Mi smo izabrali obilazak svih linija, kako bismo uživali i u obali nadomak Atine. Na sajtu citysightseeing.gr možete pogledati opcije koje se nude i izabrati onu koja vam najviše odgovara. Autobusi su opremljeni audio vodičima na 13 jezika i besplatnim bežičnim internetom.
Stanice hop on hop off buseva nalaze se kod svih značajnih lokacija u gradu i za vreme važenja karte koju ste kupili, možete neograničen broj puta ući i izaći na svakoj od stanica.
Drugi dan boravka u sunčanoj Atini započeli smo panoramskom vožnjom do luke Pirej. Nismo izlazili ni na jednoj od stanica, već samo iz autobusa razgledali grad Pirej i najveću luku u Grčkoj, istovremeno uživajući u pogledu koji se pruža.
7. Trg Monastiraki
Nakon panoramske vožnje do Pireja i povratka u grad razgledanje nastavljamo od Trga Monastiraki, jednog od najpoznatijih i ujedno i najživljih mesta u gradu. Ono po čemu ćete ovaj trg prepoznati jeste stara džamija u njegovom središtu, izgrađena 1759. godine. Osim džamije, u blizini trga nalazi se i Hadrijanova biblioteka (ostaci rimske biblioteke koju je 132. godine sagradio car Hadrijan), Rimski forum, Atinska agora i druge znamenitosti koje potiču iz antičkog grada.
Za ljubitelje šopinga, od Monastirakija prema Sintagmi proteže se ulica Ermou, čuvena šoping ulica, sa radnjama svetski poznatih marki. Takođe, u brojnim tavernama i restoranima u kraju možete napraviti predah uz grčke specijalitete i opuštenu atmosferu primorskog grada.
A kad ste već tu, nemojte da propustite da obiđete i Atinsku kadetralu, monumentalnu crkvu iz 19. veka, sagrađenu u grčko-vizantijskom i neoklasičnom stilu, sa prostranim trgom ispred crkve.
8. Stadion Panathenaic
Stadion Panathenaic, poznat i kao “Kallimarmaro”, bio je naša sledeća stanica, takođe jedna od tački gde staje panoramski autobus. Na mestu stadiona iz antičkog doba, rekonstruisan je atletski stadion za prve moderne Olimpijske igre održane 1896. godine. Izgrađen je u potpunosti od belog mermera i jedini je takav na svetu. Projektovao ga je grčki arhitekta Anastasios Metaksas, a kapacitet stadiona iznosi 45000 mesta.
S obzirom na to da predstavlja jednu od glavnih turističkih atrakcija u gradu, razgledanje istog je moguće, a ulaz se naplaćuje.
Ceremonija primoporedaje olimpijskog plamena održana je na stadionu Panathenaic u Atini 26. aprila 2024. godine, kada je plamen predat delegaciji Francuske, zemlji koja je ove godine domaćin Olimpijskih igara. Kao i uoči svakih Olimpijskih igara, olimpijska baklja zapaljena je 16. aprila na arheološkom nalazištu Drevna Olimpija na Peloponezu, mestu gde su održane prve OI, odakle se štafetno prenosi do zemlje i grada domaćina Olimpijskih igara.
Svetilište Stare Grčke posvećeno bogu Zevsu bilo je tema mog posta Putevima Peloponeza – Monemvasia, Elafonisos i Drevna Olimpija.
9. Muzej Akropolja
Pre nego što smo trećeg dana krenuli u obilazak Atinske rivijere, već po samom otvaranju obišli smo Muzej Akropolja. Smešten u podnožju Akropolja, novi muzej je na tu lokaciju preseljen 2009. godine. Sadrži ogromnu muzejsku postavku i eksponate iz arheološkog nalazišta. Iz samog muzeja pruža se pogled na Akropolj.
Nažalost, ovde se nismo dugo zadržali, jer nismo imali dovoljno vremena na raspolaganju, a želeli smo da obiđemo i Atinsku rivijeru.
10. Jezero Vouliagmeni (jezero Vuljagmeni)
Jezero Vouliagmeni je slano jezero, koje je udaljeno 20 kilometara od Atine. Nastalo je nakon obrušavanja pećine posle zemljotresa. Nalazi se na pola metra iznad nivoa mora, a sa morem je povezano podzemnom pećinom. Čarobna boja jezera i fascinantne stene uz bujno zelenilo čine ovaj kompleks nezaobilaznim.
Voda u jezeru je bogata visokim sadržajem minerala i lekovita je. I u vreme naše posete bilo je kupača u jezeru, iako je bio januar, jer je temperatura vode uvek između 22 i 29 stepeni.
Ulaznica u kompleks gde se jezero nalazi se plaća, a uz kupljenu kartu za hop on hop off bus imate određeni popust.
U blizini jezera nalazi se Vuliagmeni beach, koja važi za jednu od najlepših plaža u okolini Atine. Međutim, kako se čak i u zimskim mesecima ulaz na ovu plažu plaća, ipak smo propustili da je obiđemo.
Za kraj, mogu vam reći da je Atina prelepa, ogromna, veličanstvena i pruža taj divan osećaj opuštenosti dok šetate njenim ulicama, zamišljajući kakav je život na tom mestu bio pre mnogo hiljada godina. Ukoliko je niste do sada posetili, želim vam da vam se za to što pre ukaže prilika.
Divno <3
Hvala!!! 🙂