Srbija
Mojih još 14 predloga šta videti na Zlatiboru

Mojih još 14 predloga šta videti na Zlatiboru

Zlatibor – predeo Republike Srbije koji oduševljava svojim krajolicima i nepreglednim prostranstvima, atrakcijama i prirodnim lokacijama. U prethodnom postu o Zlatiboru pisala sam o razvoju turizma, imenu naselja i dala predloge 20 lokacija koje možete posetiti i videti dok boravite na Zlatiboru. Međutim, kako u tom postu nisam obuhvatila brojna mesta koja možete posetiti u ovom kraju, ali i šire, nastavljam sa predlozima šta obići na Zlatiboru i u okolini. Reč je o lokacijama koje se nalaze u samom turističkom centru ili na udaljenosti koja vam omogućava da iste obiđete u jednom danu.

Mojih 14 predloga opisanih u ovom postu su:

  • Vidikovac Molitva i meandri Uvca
  • Ski centar Tornik
  • Sprava bob na šinama
  • Spomen-dom proroka Tarabića u Kremni
  • Stari most u Višegradu
  • Andrićgrad (Kamengrad)
  • Kraljeva česma na Zlatiboru
  • Spomenik Miladinu Pećinaru
  • Krčma Gaj
  • Kulturni centar Zlatibor
  • Šarganska osmica
  • Vidikovac Gradina
  • Muzej pletilja u Sirogojnu
  • Planinarske staze Parka prirode Zlatibor

1. Vidikovac Molitva i meandri Uvca

Vidikovac Molitva, jedan od najlepših vidikovaca u Srbiji, nalazi se u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac”, koji predstavlja prirodno dobro od izuzetnog značaja. Iako je od Zlatibora udaljen oko 90 kilometara odnosno oko sat i po vremena vožnje automobilom ka Novoj Varoši i Sjenici, itekako je vredan posete. Sa ovog vidikovca imaćete veličanstven pogled na meandre Uvca.

Osim zadivljujućeg pogleda na jedan od najlepših predela u Srbiji, imaćete privilegiju i da uživate u letu beloglavog supa. Naime, upravo na ovom mestu nalazi se jedno od retkih prirodnih staništa ove veličanstvene ptice, sa rasponom krila do čak tri metra.

Beloglavi sup bio je skoro pred izumiranjem u Srbiji. Međutim, zalaganjem Fonda za zaštitu ptica grabljivica “Beloglavi sup”, brojnost ovih ptica se značajno povećala.

Put je asfaltiran, tako da možete kolima stići skoro do samog vidikovca. Kada parkirate svoje vozilo, ostaje vam još oko 5 minuta pešačenja, a zatim vas očekuje pogled koji ostavlja bez daha.

Ukoliko pak želite, možete otići i na krstarenje kanjonom reke Uvac i posetiti Ledenu pećinu, do koje se može doći samo vodenim putem. Više o krstarenju kanjonom možete saznati putem sajta uvackrstarenje.

Vidikovac Molitva
Vidikovac Molitva, Uvac
Meandri Uvca
Meandri Uvca

2. Ski centar Tornik

Ski centar Tornik je poznato i najveće skijalište na Zlatiboru (pored manjeg ski centra Gold Mountain na Obudojevici, u centru Zlatibora). Udaljeno je oko 10 km od turističkog naselja i do samog ulaza možete doći kolima. Ispred ulaza postoji parking, koji se naplaćuje, 50 dinara po satu ili 500 dinara za ceo dan.

Centar se nalazi na nadmorskoj visini od 1100 metara, odakle kreće polazna stanica žičare, dok je najviši vrh na 1496 metara. Skijalište obuhvata nekoliko staza različitih težina, od plave, preko crvenih do crne, kao i dva poligona za početnike.

U okviru ski centra dostupno vam je rentiranje opreme za skijanje, nekoliko škola skijanja, vožnja motornih sanki, kao i kafići gde možete napraviti pauzu od skijanja i sankanja.

Osim zimskih, u ski centru Tornik dostupni su vam i brojni letnji sadržaji, poput terena za mini golf, avantura parka, igrališta za decu i sportskih terena, te ovaj centar možete posetiti i u njemu uživati kako leti, tako i zimi.

Ski centar Tornik
Ski centar Tornik
ski centar tornik
Poligon za početnike – pokretna staza

3. Bob na šinama

Kao posebnu atrakciju u okviru ski centra Tornik, izdvojila bih zabavnu adrenalinsku spravu bob na šinama. Ovu zimsku i letnju atrakciju mogu koristiti kako odrasli, tako i deca. U bobu se može voziti jedna ili dve osobe, a vožnja traje oko 5 minuta.

Cena pojedinačne vožnje iznosi 440 dinara za decu, odnosno 630 dinara za odrasle. Cena za tri vožnje je 1060 dinara za decu, odnosno 1500 dinara za odrasle. Možete kupiti i fotografiju svoje vožnje bobom, po ceni od 340 dinara.

Bob na šinama
Bob na šinama
bob na šinama zlatibor

4. Spomen-dom proroka Tarabića u Kremni

Spomen kuća proroka Tarabića, Miloša i Mitra, strica i sinovca nalazi se na putu prema planini Tara, u selu Kremna, na oko 30 kilometara udaljenosti od Zlatibora.

U drvenoj kućici, nalik na muzej, moći ćete da vidite brojne suvenire i fotografije vezane za Kremansko proročanstvo (zbornik proročanstava porodice Tarabić) i čuti interesantnu priču o čuvenim prorocima. Pored toga, u dvorištu su izložene drvene skulpture proroka Tarabića, skulptura medveda i druge, a jedan od eksponata je i “kosmička kugla”, pored koje se nalazi zid želja, gde turisti zapisuju svoje želje.

Ulaz se ne naplaćuje, ali je za slikanje drvenih skulptura potrebno darivati najmanje 50 dinara. Lokalitet nije veliki i biće vam dovoljno pola sata da isti obiđete.

kremansko proročanstvo
Spomen dom proroka Tarabića u Kremni
Drvene skulpture Miloša i Mitra Tarabića

5. Stari most u Višegradu

Većina turista koji borave na Zlatiboru, odluče se da jedan dan odvoje za posetu Višegradu i obilazak znamenitosti ovog grada.

Višegrad je od Zlatibora udaljen 65 kilometara, putem prema Mokroj Gori. Za prolaz vozilom kroz Park prirode “Šargan – Mokra Gora” plaća se eko taksa u iznosu od 200 dinara po pravcu.

Stari most u Višegradu, na reci Drini, zadužbina je velikog vezira Mehmed – paše Sokolovića i nezaobilazna lokacija ukoliko se nađete u ovom gradu. Sagrađen je između 1571. i 1577. godine i već vekovima odoleva vremenu, iako je u više navrata bio ozbiljno oštećen. Most se sastoji od 11 lukova, a na sredini se nalazi proširenje, takozvana kapija-sofa, koja je nekada služila za odmor putnika prolaznika. Takođe, i danas se najveći broj turista koji posete most zadrže upravo na tom mestu, odakle uživaju u pogledu na reku i prelepu prirodu.

Roman “Na Drini ćuprija” nobelovca Ive Andrića baziran je na istoriji ovog mosta.

Stari most u Višegradu
Stari most u Višegradu
Stari most u Višegradu

6. Andrićgrad (Kamengrad)

Andrićgrad ili Kamengrad sagrađen je po ideji režisera Emira Kusturice, na ušću reka Drina i Rzav u Višegradu. Napravljen je od kamena, a za posetioce je otvoren 05. jula 2012. godine.

Ulaz u Andrićgrad se ne naplaćuje, a unutar grada možete prošetati popločanim ulicama, posetiti bioskop, pozorište, knjižaru, crkvu, kupiti suvenire ili pojesti odlične ćevape. Ovde se nalazi i spomen kuća Ive Andrića i spomenik ovom čuvenom piscu, kao i spomenik Petru II Petroviću Njegošu.

Grad od kamena nalazi se u blizini starog mosta, i to na samo nekoliko minuta hoda od istog, tako da ove dve lokacije možete posetiti zajedno, prilikom obilaska Višegrada.

Andrićgrad
Andrićgrad
Andrićgrad
Ulica “Mlade Bosne” – glavna ulica u gradu

7. Kraljeva česma

Spomen česma kralja Aleksandra Obrenovića nalazi se pored staze za šetnju kraj zlatiborskog jezera. Nekada se na ovom mestu nalazio izvor hladne vode Kulaševac. Kada je 1893. godine kralj Aleksandar Obrenović posetio Zlatibor svečani doček i ručak organizovan je pored izvora. Nakon toga, na tom mestu, sagrađena je česma, a naselje je od Kulaševca promenilo ime u “Kraljeva voda”, u znak zahvalnosti kralju.

Taj trenutak smatra se prekretnicom u razvoju turizma na Zlatiboru, kada su počeli da se grade prvi smeštajni kapaciteti, a naselje počelo da prerasta u turistički centar.

Zbog svog istorijskog značaja, Kraljeva česma proglašena je nepokretnim kulturnim dobrom Republike Srbije.

8. Spomenik Miladinu Pećinaru

Pored Kraljeve česme na Zlatiboru podignuta je spomen-bista jednom od najznačajnijih ljudi ovog kraja. Miladin Pećinar (1893. – 1973.) rođen je u selu Ljubiš. Bio je građevinski inženjer, koji je svoj najveći doprinos dao u oblasti hidrotehnike, profesor na Tehničkom fakultetu i član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Autor brojnih stručnih i naučnih radova, osnivač je i Biroa za projektovanje građevina na vodi, a projektovao je mnoge hidrotehničke objekte u zemlji. Nosilac je Albanske spomenice i odlikovan brojnim ordenima.

Jedna od najpoznatijih ulica na Zlatiboru nosi ime Miladina Pećinara.

kraljeva česma na Zlatiboru
Kraljeva česma
Spomenik Miladinu Pećinaru
Spomenik Miladinu Pećinaru

9. Krčma Gaj

Želite li da probate ukusnu domaću i organsku hranu, a da ujedno uživate u očaravajućem pogledu na zlatiborski krajolik? Svratite u Krčmu Gaj.

Sagradjen u etno stilu, ovaj restoran se nalazi na udaljenosti od 3 km od centra Zlatibora i u ugodnom ambijentu, sa ljubaznim osobljem, dočekuje svoje goste.

Adresa restorana je Gajevi br.52.

Krčma Gaj Zlatibor
Krčma Gaj Zlatibor
Krčma Gaj Zlatibor
Krčma Gaj Zlatibor

10. Kulturni centar Zlatibor

Kada nakon dugih šetnji ili skijanja poželite da odgledate dobar film, predstavu ili posetite neku izložbu, to možete učiniti u Kulturnom centru na Zlatiboru.

Moderno opremljena bioskopska sala, koja nudi aktuelne filmove, upotpuniće i učiniti zanimljivijim vaše vreme provedeno na ovoj planini. Takođe, možete prisustvovati raznim radionicama, koncertima i izložbama, koje se u ovom centru organizuju.

Zgrada Kulturnog centra nalazi se u blizini zlatiborskog jezera, u centru turističkog naselja.

Kulturni centar Zlatibor
Kulturni centar Zlatibor
Kulturni centar Zlatibor

11. Šarganska osmica

Verovatno najpoznatija železnica u Srbiji nalazi se na Mokroj Gori i predstavlja muzejsko – turističku železnicu.

Nekada je ovom prugom redovno saobraćao voz “Ćira”, povezujući Beograd sa Jadranskim morem. Danas, prugom saobraća čuveni most “Nostalgija” prolazeći preko 5 mostova i čak 22 tunela kroz predivne predele ovog kraja.

Ukupna dužina pruge na relaciji Mokra Gora – Šargan Vitasi, kojom “Nostalgija” saobraća iznosi 15,5 km, dok je visinska razlika 300 m, koja se savladava tako što ova pruga uskog koloseka formira osmicu (po čemu je i dobila ime). Usputna stanica je stanica Jatare, gde se možete popeti do vidikovca “Krst”, ili napraviti predah i popiti piće u obližnjem restoranu. Zanimljivost vezana za ovu stanicu je da ovde nikada nije prodata ni jedna karta.

Karte za vožnju Šarganskom osmicom možete kupiti na železničkoj stanici u Mokroj Gori (možete ih rezervisati na dan putovanja na broj tel. +381 31 800 003), dok se o redu vožnje i ceni karata možete informisati na sajtu zeleznicesrbije.com.

Šarganska osmica
Voz “Nostalgija”
Šarganska osmica
Stanica Jatare

12. Vidikovac Gradina

Želite li da vidite očaravajući zalazak sunca i uživate u pogledu na nepregledno prostranstvo? Prošetajte do vidikovca Gradina koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1164 metra. Staza koja ide do ovog vidikovca kreće iz centra, od Kraljevog trga, preko pešačkog tunela kod hotela Olimp, zatim, naselja Potoci, pa sve do vrha Gradina. Staza je duga nešto preko 5 km i važi za srednje zahtevnu.

Ukoliko je ovo za vas previše naporno, do vidikovca možete doći i kolima. Put je u potpunosti asfaltiran.

Na samom vrhu nalazi se letnjikovac, gde možete odmoriti.

Vidikovac Gradina
Šta videti na Zlatiboru – vidikovac Gradina
Vidikovac Gradina Zlatibor

13. Muzej pletilja u Sirogojnu

Muzej pletilja u Sirogojnu otvoren je 2008. godine, u čast žena pletilja zlatiborskog kraja. Nekada, žene iz ovog kraja vredno su plele džempere, kape, rukavice i druge odevne predmete za članove svog domaćinstva. Njihova veština i kvalitet izrade džempera prepoznati su kao mogućnost da, pored brige o članovima svoje porodice, dodatno zarade.

Prva izložba rukotvorina žena pletilja održana je 1962. godine. Nakon izložbe koja je održana u Beogradu 1965. godine, usledio je uspeh svetskih razmera. Džemperi su počeli da se pletu od najkvalitetnije vune uvožene sa Islanda. Bili su čest poklon visokim zvaničnicima, a mnoge slavne ličnosti bile su vlasnici džempera iz Sirogojna, kao što su Nensi Regan, Liv Ulman i druge.

Pletilje zlatiborskog kraja, zajedno sa modnom kreatorkom Dobrilom Smiljanić, dobitnice su brojnih nagrada. Najznačajnija nagrada bila je AMMA nagrada za doprinos evropskoj modi koju je Dobrili Smiljanić dodelilo italijansko udruženje dizajnera.

Modeli rađeni u Sirogojnu nošeni su i na prestižnim modnim revijama, a brojni časopisi iz Srbije i okolnih zemalja izveštavali su o čuvenim džemperima iz Sirogojna. U Muzeju pletilja izloženi su modeli koji su se nosili 70ih i 80ih godina prošlog veka.

Ispred zgrade muzeja nalazi se spomenik u čast žena pletilja.

Cena ulaznice je 100 dinara po osobi, dok deca do 6 godina ne plaćaju ulaz. Muzej se nalazi na samo par minuta hoda udaljenosti od Etno sela u Sirogojnu i moja velika preporuka je da isti posetite.

Muzej pletilja
Muzej pletilja
Muzej pletilja
Sirogojno
Sirogojno – Muzej pletilja
Spomenik u čast žena pletilja

14. Planinarske staze Parka prirode “Zlatibor

Blagodeti pešačenja svima su dobro poznate. Pešačenje utiče pozitivno na zdravlje, fizičku kondiciju, dobro raspoloženje.

Park prirode “Zlatibor” obiluje pešakim stazama, od manje zahtevnih pa sve do onih koje zahtevaju odličnu fizičku spremnost.

Stoga, kada pravite predah od obilaska drugih znamenitosti i atrakcija, prošetajte proplancima Zlatibora i uživajte u očaravajućoj prirodi. Na slici ispod nalazi se spisak planinarskih staza Parka prirode “Zlatibor”.

Planinarske staze Zlatibor
Spisak planinarskih staza na Zlatiboru

Da li imate još predloga šta obići na Zlatiboru? Volela bih da čujem vaše mišljenje. Pišite u komentarima.

2 thoughts on “Mojih još 14 predloga šta videti na Zlatiboru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *