Idealna vikend destinacija – Temišvar, grad trgova i cveća
Temišvar – grad trgova, cveća i prelepih parkova. Grad predivne arhitekture. Smešten na zapadu Rumunije, Temišvar je najveći grad Banata i u njemu živi oko 250.000 stanovnika. Ime je dobio po reci Tamiš, koja je nekada proticala kroz grad, ali je kasnije tok reke pomeren. Danas, kroz Temišvar protiče reka Begej, uz koju se proteže divno šetalište, sa brojnim kafićima i parkovima. Temišvar odlikuje prelepa arhitektura, a u samom centru grada, na pešačkoj udaljenosti jedan od drugog, nalaze se tri važna trga u gradu, Trg Ujedinjenja, Trg Slobode i Trg Pobede. Osim trgova, Temišvar krase i brojne zelene površine i parkovi, atmosfera u gradu je opuštena, nigde se ne žuri, pa je ovo idealna vikend destinacija za odmor i uživanje.
Idealna vikend destinacija – kako do Temišvara (iz Niša)
Udaljenost od Niša do Temišvara iznosi oko 350 kilometara i potrebno je oko četiri i po sata vožnje autom kako biste stigli. Mi smo sa pauzom putovali oko pet sati. Isključili smo se sa autoputa kod Smedereva i preko Vršca, gde smo pravili pauzu, u Rumuniju ušli na graničnom prelazu Vitin. Usput smo uživali u banatskim nepreglednim poljima uljane repice.
Odmah nakon prelaska granice na pumpi smo kupili rumunsku vinjetu, čija cena iznosi 4e za 5 dana.
Vremenska razlika u odnosu na Srbiju je +1 sat, a rumunska valuta je lei (RON). Menjačnice imate svuda po gradu, ali na mnogim mestima možete plaćati karticama.
Plaćenih parkinga takođe ima, ali se cene razlikuju od jednog do drugog. Moja preporuka je da ukoliko dolazite kolima u centar auto ostavite u javnoj garaži, koja je veoma blizu najpoznatijih lokacija u Temišvaru.
Trg Ujedinjenja
Temišvar smo posetili za vikend i dva dana je sasvim dovoljno da bez žurbe obiđete ovaj zanimljivi grad. Međutim, pošto se sve lokacije koje ću opisati u ovom postu nalaze na pešačkoj udaljenosti jedne od drugih, mnogima je poseta Temišvaru izbor za jednodnevni izlet iz Srbije, posebno iz severnijih krajeva naše zemlje. Nama je, ipak, zbog udaljenosti od Niša, Temišvar bio idealna vikend destinacija.
Bili smo smešteni na odličnoj lokaciji, na jednom od glavnih trgova, Trgu Ujedinjenja, odakle smo i započeli obilazak grada.
Trg Ujedinjenja je najstariji gradski trg sa mnoštvom prelepih građevina na jednom mestu. Prostran, sa kafićima i restoranima iz kojih se pruža pogled na okolne znamenitosti.
Neke od znamenitosti koje okružuju ovaj predivan temišvarski trg su:
- Bruck house, prepoznatljiva šarena kuća na trgu i jedna od glavnih znamenitosti grada, sagrađena u stilu secesije
- Srpska saborna crkva u Temišvaru, koja se smatra najvažnijim crkvenim zdanjem srpske zajednice u Rumuniji
- Rimokatolička katedrala Sveti Đorđe iz XVIII veka, sagrađena u baroknom stilu
- Muzej umetnosti, smešten u baroknoj palati, u kome se nalaze dela klasične i savremene umetnosti
- palata Miksa Steiner, koja je naziv dobila po svom vlasniku, osnivaču banke koja se nalazila u ovoj zgradi
Sredinom trga uočava se Stub kuge, spomenik Svetog Trojstva, sagrađen u znak zahvalnosti zbog spasa od epidemije ove bolesti.
Trg Slobode
Nedaleko od Trga Ujedinjenja nalazi se još jedan poznati trg u Temišvaru – Trg Slobode. Najmanji od tri pomenuta trga. Tokom naše posete na ovoj lokaciji je bio organizovan uskršnji vašar i sve je bilo u znaku predstojećeg praznika.
Bista Decebela, poslednjeg dačkog kralja, koji je vladao od 87. do 106. godine, kao i spomenik Svete Marije, obeležja su ovog trga.
Trg Pobede
Trg Pobede je sa Trgom Slobode povezan jednom od najlepših ulica, pešačkom ulicom Alba Iulia, koja posebni sjaj dobije u večernjim satima, kada se svetla upale. Dok prolazite njom, iznad vas ćete uočiti figure leptira, napravljene od sijalica u raznim bojama. Nekada su iznad ove ulice bili postavljeni kišobrani različitih boja, dok je sada krasi dekoracija u obliku svetlećih leptira. Nakon što istu prođete dolazite do centralnog trga u Temišvaru.
Trg Pobede krase brojne znamenitosti. Zgrada Opere izgrađena je krajem XIX veka (1872. godine), ali je nekoliko puta stradala u požaru. Nakon svakog požara je obnovljena i danas, osim temišvarske opere, u njoj rade i tri pozorišta: rumunsko, mađarsko i nemačko.
Takođe, na ovom trgu nalazi se i Fish fountain, interesantna fontana sa ribicama, zatim, statua vučice koja doji Romula i Rema, poklon grada Rima, zgrada Politehnice, a duž trga je predivan park sa cvećem. Idealno mesto za predah na klupici ili u nekom od obližnjih restorana ili kafića.
Međutim, ono što dominira Trgom Pobede jeste prelepo zdanje rumunske pravoslavne crkve “Sveta tri jerarha”, sa upečatljivim kupolama. Ova velelepna crkva izgrađena je između 1937. i 1940. godine, sa elementima vizantijskog i moldovskog stila gradnje. Ulaz u crkvu je besplatan i njena unutrašnjost fascinantna je podjednako kao i spoljašnji izgled. Ukoliko imate dovoljno vremena na raspolaganju, obavezno posetite ovu crkvu. Od značajnih predmeta, u njoj se čuvaju “Beogradsko jevanđelje” i “Propovedi mitropolita Varlama”, a oba dokumenta potiču iz XVII veka.
Temišvar – grad cveća
Osim po brojnim trgovima, Temišvar je poznat i po prelepim parkovima koje krase različite vrste cveća, kao i divnom šetalištu duž reke Begej koja protiče ovim gradom. Kada iza crkve “Sv. Tri jerarha” prođete parkom dolazite do uređenog šetališta, uz koje se nalazi i biciklistička staza i nekoliko restorana i kafića, ukoliko želite da uz zelenilo koje vas okružuje i zvuk vode napravite pauzu i predah od šetnje.
Deo grada uz reku Begej možete obići i vožnjom brodićem. Kada prođete park iza pomenute crkve i pređete preko mosta, spustite se pored reke gde ćete videti usidrene brodiće. Na tom mestu se nalazi njihova polazna tačka.
Park pravde (Parcul Justitiei)
Ukoliko pak odlučite da nastavite dalje pored reke, u nastavku vas čeka nekoliko predivnih parkova. Najpre, park koji je na mapi označen kao Park pravde, prepun lala raznih boja. Park nije veliki i brzo ćete ga obići, ali je u proleće predivan za posetiti, kada lale procvetaju i pred vama se pruža tepih od cveća svih boja. Iz parka se pruža i pogled na rumunsku sabornu crkvu “Sveta tri jerarha”.
Park ruža (Parcul rozelor)
Prelepom ulicom Academician Alexandru Borza, uz koju su zasađena drva japanske trešnje i u proleće cela ulica prekrivena roze laticama, dolazi se dalje do Parka ruža.
Jedan od najpoznatijih parkova u Temišvaru, gde se u toku leta održavaju i brojni festivali (u centru parka postavljena je bina), najlepši je leti, kada ruže procvetaju i zamirišu. Pošto smo Temišvar posetili u proleće, ruže još nisu bile procvetale. Stoga, ukoliko želite da maksimalno uživate u ovom parku, ostavite posetu Temišvaru za leto.
Dečiji park
Nastavljamo dalje, a sledeći park do kog dolazimo jeste Dečiji park, prostran i sa mnoštvom mobilijara za decu. Na samom njegovom kraju nalazi se zamak i lavirint od žive ograde. Zabavu za najmlađe u centru parka čine i autići na pedale, omiljena zanimacija mališana, a možete kupiti i sladoled kod uličnog prodavca.
U parku ima dovoljno klupica za odmor, tako da i vi možete odmoriti i uživati dok se vaša deca zabavljaju. Pretpostavljate gde smo se najduže zadržali.
Vikend destinacija – gde jesti u Temišvaru
Što se tiče preporuke za hranu, ručali smo u restoranu The Scotland Yard (nalazi se na adresi Strada Eugeniu de Savoya 9) i sve što smo naručili bilo je odlično pripremljeno, dok moja preporuka za preukusan sladoled ide preslatko uređenoj poslastičari Alma Dulce u centru grada (Strada Vasile Alecsandri 7).
Julius mall
Asocijacija na Temišvar svakako je i šoping. Najpoznatiji tržni centar nosi naziv Julius mall i jedan je od najvećih tržnih centara u kom sam bila. Osim brojnih prodavnica poznatih brendova, ovaj tržni centar poseduje i restorane, bioskopsku salu, supermarket, igraonicu za decu.
Radno vreme prodavnica je od 10-22h svakog dana. S obzirom na to da Rumunija i dalje koristi svoju nacionalnu valutu, da biste plaćali morate prethodno razmeniti novac ili plaćati karticama. Julius mall se nalazi na adresi Piața Consiliul Europei 2 i do njega možete doći pešaka iz centra za oko 15 minuta.
Temišvar je bio veoma pozitivno iznenađenje za nas i vrlo rado bismo ovaj grad ponovo posetili. Nadam se da se i vama dopala priča o gradu trgova i cveća.
Ukoliko volite da obilazite evropske gradove i istražujete njihovu kulturu, pročitajte i sledeće postove na blogu: Nirnberg – šta obići u gradu muzeja i predivne arhitekture, Mojih top 10 znamenitosti Salcburga i Mojih top 10 znamenitosti Atine.