Nirnberg – šta obići u gradu muzeja i predivne arhitekture
Nirnberg – šta obići?
Nirnberg – bajkoviti grad u nemačkoj pokrajini Bavarskoj, leži na reci Pegnic. Odlikuje se prelepim starim gradom u kome dominira nirnberški zamak, predivnom arhitekturom i brojnim muzejima. Svoj dom ovde je imao i čuveni renesansni slikar Albreht Direr.
Korisne informacije:
Nirnberg card
U Nirnberg smo putovali u februaru ove godine i, iako je bio zimski mesec, imali smo sreće da nas je vreme odlično poslužilo, bilo je toplo i uglavnom sunčano. U potpunosti smo iskoristili dane za obilazak znamenitosti. Bio je ovo naš prvi susret sa Nemačkom.
Pre nego što vam opišem šta smo sve obišli i koje lokacije posetili u Nirnbergu, za tri dana koliko smo imali na raspolaganju, napisaću vam par korisnih informacija.
Najpovoljnija opcija za obilazak grada jeste uz nirnberg card, uz koju imate besplatan javni prevoz i ulazak u najpopularnije muzeje i atrakcije, dok za određene imate popust od 50%. Kartica važi 48 sati od trenutka kada je aktivirate, a njena cena iznosi 33e za odrasle. Deca od 6 – 11 godina plaćaju 11e, dok je za decu do 6 godina besplatna.
Više o tome kako kupiti nirnberg card i koje lokacije možete obići uz ovu karticu pročitajte na sajtu tourismus.nuernberg.de.
Nirnberg metro
Nirnberg ima jedan od najbolje organizovanih metroa, tako da kada budete tražili smeštaj gledajte da to bude u blizini metro stanice. Za kratko vreme stižete do bilo kog dela grada, auto vam nije neophodan, jer je sve odlično povezano. Takođe, metroom vrlo lako stižete sa aerodroma do centra i obrnuto. Linije su na svim stanicama besprekorno obeležene, ne možete pogrešiti.
Pored kupovine nirnberg card, po savetu prijatelja koji žive u ovom gradu, odlučili smo da uzmemo i sedmodnevnu porodičnu kartu za javni prevoz, iako smo u okviru nirnberg card imali dva dana besplatnog prevoza. Porodična karta važi za maksimum 6 osoba (od toga, najviše može biti dvoje odraslih i do četvoro dece). Cena ove karte iznosi 31e, što je mnogo isplativije od pojedinačne karte (koja važi 90 minuta) i košta nepuna 3e po osobi. Kartu plaćaju sva lica od 6 godina pa naviše.
Nirnberg – šta obići: Istorijski centar
Obilazak Nirnberga započeli smo od istorijskog centra i to Lorenzer platza. Da biste metroom došli do ovog dela grada, potrebno je da dođete do stanice Lorenzkirche. Nakon što izađete sa stanice ukazaće vam se velelepna građevina, crkva Svetog Lorenca. Ova gotička crkva građena je od 1250. do 1477. godine. Kao i mnoge znamenitosti Nirnberga, uništena je u toku Drugog svetskog rata, ali je nakon toga u potpunosti obnovljena.
Preko puta crkve Sv. Lorenca nalazi se zanimljiva građevina – Nassau House (Nassauer Haus), srednjevekovna stambena kula, na čijoj fasadi se nalazi sunčani sat. Naziv “nassauer haus” znači kuća na uglu i u Nirnbergu je danas ovo jedina takva sačuvana kuća.
Mi smo već na prvi pogled bili oduševljeni gradom i njegovom arhitekturom. Toliko detalja na fasadama, vratima i prozorima zgrada, da imate utisak kao da ste zakoračili u neku bajku.
Šetnju smo nastavili ka mostu Museum bridge, sa kog se pruža pogled na još jednu interesantnu građevinu (koju sam često viđala na slikama iz Nirnberga), delimično sagrađenu na vodi. Saznajemo da se radi o bolnici za negu starih Heilig-Geist-Spital (Holy Spirit Hospital). Bolnica je sagrađena 1339. godine i služila je za brigu o starim, bolesnim i siromašnim ljudima.
Nirnberg hauptmarkt
Nakon par uslikanih fotografija, dolazimo do trga gde se nalazi gradska pijaca u starom gradu (Nirnberg hauptmarkt). Božićni market, koji se u toku božićnih i novogodišnjih praznika ovde održava, važi za jedan od najlepših u Nemačkoj. U vreme naše posete, bilo je brojnih štandova sa kuvanim vinom, raznim slatkim đakonijama i čuvenim nirnberškim kobasicama i perecama.
Pažnju na ovom trgu privukla nam je fontana Schöner Brunnen ili u prevodu “prelepa fontana”. Visine 19 metara, potiče iz 14. veka i delo je arhitekte Hajnriha Behajma. Sačinjena je od 40 šarenih figura koje predstavljaju pogled na svet Svetog rimskog carstva. Veruje se da mesingani prsten, postavljen na fontani, donosi sreću svakome ko ga zavrti tri puta.
U neposrednoj blizini fontane nalazi se i Bogorodičina crkva (Frauenkirche). Sagrađena je između 1352. – 1362. godine, na incijativu Karla IV, cara Svetog rimskog carstva i u njoj se čuvaju brojna umetnička dela iz srednjeg veka.
Muzej-kuća Albrehta Direra
Poznata turistička lokacija u gradu, muzej-kuća Albrehta Direra, čuvenog nemačkog renesansnog slikara, grafičara i teoretičara umetnosti, takođe se nalazi u istorijskom centru grada.
Albreht Direr (1471. – 1528.) rođen je u Nirnbergu i u kući, koja je sada pretvorena u muzej, živeo je od 1509. godine do svoje smrti, 1528. godine. Bio je oženjen sa Agnes Direr, sa kojom nije imao dece. U toku svog stvaralaštva i usavršavanja, često je putovao.
Jedno od najpoznatijih dela – “Autoportet” naslikao je 1500. godine. Česti motivi na njegovim delima bile su životinje, a bio je poznat i po slikanju akvarel tehnikom, te je tako nastalo čuveno delo akvarel zeca. Jedna od priča vezanih za nastanak tog dela kaže da je Direr kao model u svom ateljeu čuvao živog zeca.
U muzej – kući Albrehta Direra možete videti neka od najpoznatijih dela slavnog umetnika, njegov atelje, štampariju, te nekadašnji izgled dnevne sobe i kuhinje. Sat vremena je dovoljno da uz audio vodič, koji dobijete na ulazu, obiđete ovu interesantnu lokaciju.
Kao što sam pomenula, jedno od čuvenih dela Albrehta Direra je akvarel zeca, zbog čega se ovaj spomenik u obliku zeca nalazi upravo u neposrednoj blizini umetnikove kuće.
Carski zamak u Nirnbergu
Car Hajnrih III, oko 1050. godine, naložio je izgradnju prvog utvrđenja u Nirnbergu. Nakon izgradnje, vladari Svetog rimskog carstva su sve do XVII veka periodično boravili u carskom zamku (u to vreme, vladari nisu imali prestonicu, već su putovali iz jednog u drugi zamak, te otuda i naziv carski zamak).
Nakon što smo posetili muzej kuću Albrehta Direra, obišli smo i nirnberški zamak, koji se nalazi u neposrednoj blizini. Ovo srednjevekovno utvrđenje sastoji se od kompleksa građevina, čiju unutrašnjost možete posetiti, ali smo se mi uglavnom zadržali u obilasku dvorišta.
Zamkom dominira kula Sinwel, a kroz unutrašnjost iste, uz 111 stepenika, možete se popeti na vrh ove kule. Sačekaće vas zadivljujući pogled na istorijski centar grada i krovove šarenih kuća.
Fontana “Bračni ringišpil”
Nesvakidašnje delo iz 1984. godine, skulptora Jirgena Vebera, sagrađeno je prema motivima pesme “Gorko-slatki bračni život”, nirnberškog pesnika Hansa Zaksa. Fontana “Bračni ringišpil” prikazuje faze u životu supružnika i podeljena je u šest celina. Zbog njene eksplicitnosti, kod posetilaca izaziva oprečne reakcije.
Nacionalni muzej Nemačke
Nacionalni muzej Nemačke predstavlja veličanstveno zdanje sa ogromnom zbirkom predmeta koja prikazuje istoriju, kulturu i umetnost Nemačke od praistorije do danas. Ukoliko ste ljubitelj istorije, odvojite bar nekoliko sati svog vremena kako biste obišli ovaj muzej.
Muzej je osnovan 1852. godine i sastoji se od nekoliko zgrada u kojima su izloženi razni predmeti, koji se odnose na baštensku kulturu, oružje i oklope, modu, dekorativnu umetnost, naučne instrumente i mnoge druge oblasti.
S obzirom na to da smo Nacionalni muzej posetili nekih sat i po vremena pre zatvaranja, nismo uspeli da ga detaljno obiđemo. Ali ono što smo videli, pokazalo nam je da isti vredi pažnje i za svaku preporuku je obići ga.
Jedan deo posvećen je igračkama, pre svega kućicama za lutke koje su od davnina bile veoma popularne. Da bi se lepo videlo sa koliko pažnje i detalja su igračke izrađene, na ulazu u ovaj deo, svaki posetilac dobija baterijsku lampu kako bi mogao da osvetli njihovu unutrašnjost u kojoj se nalazi na još stotine sitnih delova.
Zanatska četvrt Handwerkerhof Nirnberg
Sve napred pomenute lokacije obišli smo prvog dana boravka u Nirnbergu, s obzirom na to da se nalaze u istorijskom centru gradu, jako blizu jedne drugih, na pešačkoj udaljenosti.
Handwerkerhof Nirnberg, deo starog grada koji predstavlja zanatsku četvrt, posetili smo uveče, pre samog zatvaranja njegovih kapija. U Nirnbergu se sve radnje zatvaraju do 20h i bukvalno za par minuta grad tone u san i sve postaje mirno.
Handwerkerhof se nalazi na samom obodu istorijskog centra, sa brojnim radnjama tradicionalnih zanatlija, gde vredno rade staklari, zlatari, prodavci igračaka… Sve je predivno, ušuškano i prelepo okićeno.
Muzej železnice
Jedan od najzanimljivijih muzeja u Nirnbergu jeste Muzej železnice, koji prikazuje razvoj železničkog saobraćaja od samog početka i prvog voza u Nemačkoj, koji je saobraćao na relaciji Nirnberg – Firt, pa sve do savremenih vozova.
Veličanstveni eksponati izloženi su u muzeju, tako da ćete, ukoliko isti posetite, imati prilike da vidite najstariju parnu lokomotivu u Nirnbergu iz 1853. godine, delove kraljevskog voza za bavarskog kralja Ludviga II, vagon uglja i mnoge druge eksponate vezane za železnički saobraćaj.
Pošto među nama imamo obožavaoca svih prevoznih sredstava, najviše smo se zadržali u obilasku ovog muzeja, koji na poslednjem spratu poseduje i ogromnu igraonicu za decu. Posebna atrakcija u igraonici je vozić gde se vaše dete može provozati. Karta za jednu vožnju uključena je u cenu ulaznice za muzej.
Muzej komunikacija
Muzej komunikacija smešten je u zgradi Muzeja železnice odnosno u sklopu je istog, te za oba važi ista ulaznica. Izložba u Muzeju komunikacija je podeljena u četiri celine, koje se odnose na različite vrste komunikacija i to: zvuk, slike, pisanje i komunikacija putem interneta.
Posetom ovom muzeju podsetićete se kako su izgledali prvi telefoni i televizori i saznati na koje su sve načine ljudi kroz istoriju komunicirali.
Interesantno nam je bilo kako su sva deca zadivljeno gledala u telefone sa brojčanikom, ne znajući o kakvom uređaju se radi i čemu služi, posebno zbunjeni kad isti počne da zvoni.
Sudnica 600 – nirnberški proces
Nirnberg je poznat i po čuvenom nirnberškom procesu, suđenju nacistima nakon Drugog svetskog rata, u periodu od 20. novembra 1945. godine do 01. oktobra 1946. godine. U sklopu nirnberg card možete posetiti i sudnicu 600, sada memorijalni centar otvoren za posetioce. Imaćete uvid u mesto gde je ovo istorijsko suđenje održano, sa podacima o postupku koji je vođen protiv nacista.
Istorijske podatke u vezi ove teme i perioda Drugog svetskog rata možete saznati i ukoliko posetite Dokumentacioni centar u Nirnbergu, koji se nalazi u blizini lokacije Zeppelin field, gde je nekada bio stadion na kome je nacistička partija održavala brojne mitinge.
Hrana u Nirnbergu
Na kraju, kako pisati o Nirnbergu, a ne pomenuti hranu, pre svega čuveni specijalitet, nirnberške kobasice. Možete ih probati na svakom koraku u gradu, jer se prodaju na štandovima kao brza hrana, ali su i deo ponude u svim restoranima nemačke kuhinje. Mi smo ih probali u restoranu “Wirtshaus Hutt’n“, kao i tradicionalnu svinjsku kolenicu sa knedlama i kiselim kupusom. Ovaj restoran se nalazi u istorijskom centru i pored odlične hrane i ugodnog ambijenta, nudi i najbolje crveno pivo koje smo do sada probali. Obavezno svratite, ukoliko budete dolazili u Nirnberg.
Pored nirnberških kobasica, na brojnim mestima u gradu možete kupiti i bavarske perece, prazne ili sa različitim nadevima.
Kako vam se ovaj obilazak Nirnberga dopao? Da li biste ga posetili? Pišite u komentarima.
Ukoliko vam obilasci gradova predstavljaju zadovoljstvo, pročitajte i tekst o Salcburgu i znamenitostima koje ovaj prelepi grad nudi.
Не знам да ли ћу икада посетити Нирнберг, али после овог текста – као да сам био тамо👍 Браво, Ана!
Hvala…:-) Drago mi je da si stekao takav utisak čitajući post. Želim ti da ti se ukaže prilika da posetiš ovaj zanimljiv grad.
Bravo Ana,uživala sam čitajući ovaj tekst i naravno poželela da posetim ovaj bajkoviti grad!🤩
Hvala, Miljana! Želim ti da posetiš ovaj divan grad.:-)
Jos jedan u nizu odlicnih tekstova autorke, koja svojim detaljnim opisima u potpunosti docarava ambijent mesta koji posecuje. 👏
Hvala na lepim rečima.